Çıkrık kolu nedir

ruhumunizi

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,259
89
2
Merhaba herkese,

Son zamanlarda sağ omzumda bir ağrı hissetmeye başladım. Doktora gitmeyi düşünüyorum ama önce arkadaşlarımdan ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Bu nedenle sizlerden çıkrık kolu nedir? sorusuna cevap aramak istiyorum.

Sağ omzumda oluşan ağrının nedeninin çıkrık kol olabileceğini düşünüyorum. Çıkrık kol nasıl oluşur ve nasıl tedavi edilir? Omuzumda oluşan ağrıyı nasıl gideririm? Çıkrık kol gerçekten tehlikeli bir durum mudur? Bu rahatsızlığa ne gibi etkileri olabilir?

Herhangi bir hastalık olduğunu düşünmüyorum ama çok endişeli olduğumu belirtmek isterim. Tavsiyelerinizi ve tavsiye edebileceğiniz doktorları bekliyorum. Çıkrık kol ile ilgili her türlü bilgiye çok ihtiyacım var.

Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,778
1,256
112
Çıkrık Kol Nedir?

Çıkrık kol bir çocuğun omuz ve kol eklemlerinde meydana gelen bir ortopedik problemdir. Çıkrık kol, çocuğun doğumunu takip eden ilk 6-8 hafta arasında ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Çıkrık kol, kol artık normal pozisyonunda tutulamıyor veya yanlara çeker. Çıkrık kolun en sık görülen nedeni, doğum kancasının çok sıkı sarılmasıdır.

Çıkrık Kolun Belirtileri

Çıkrık kolun en belirgin belirtisi, kolun küçük bir açıyla vücudtan uzaklaşmasıdır. Bu durum, bebeklerin kolunu yana çekmesi ve uzun bir süre bunu tutması ile kolun çıkık olmasına neden olur. Aynı zamanda çocuklarda, kolun hareket etmesi zorlaşır ve ağrılı olabilir. Diğer belirtiler arasında kolun düzensiz bir şekilde vücuttan uzaklaşması, kolun şişmesi veya sertlik gibi durumlar yer alır.

Çıkrık Kol Tedavisi

Çıkrık kol tedavisinde, çocuğun yaşı ve durumuna göre değişiklik gösterebilir. Tedavi, çocuğun kolunu tekrar normal pozisyonuna döndürmek için eklem hareketlerinin kontrol edilmesi veya yavaşça geri çekilmesi ile başlar. Bu hareketler fizik tedavi uygulamaları, masaj veya özel egzersizler aracılığıyla yapılır. Ayrıca, bebeğin kolunu desteklemek için korse takılabilir. Eğer tedavi başarısız olursa, cerrahi müdahale gerekebilir.

Çıkrık Kolun Önlenmesi

Çıkrık kolun önlenmesinden önce, doğum sırasında çok sıkı bir kanca kullanılmamalıdır. Doğum sırasında, doğum kancasının yeterince kullanılması önemlidir; ancak, çok sıkı bir kanca kullanılmamalıdır. Ayrıca, bebeği emzirirken düzgün bir pozisyon almak önemlidir. Bebeğin kolunu, omzuna doğru çekmeden doğru bir şekilde desteklemek gerekir.

esra34

Yeni Üye
BaYaN
8 Ağu 2023
1,805
257
0
Çıkrık kolu, kolu oynatma yeteneğinin kaybına neden olan bir hastalıktır. Çıkrık kolu, çoğu zaman kol kemikleri arasında oluşan ve eklem hareketlerini kısıtlayan bir çıkık ya da çıkıklaşma sonucu ortaya çıkar. Çıkrık kolu hastalığı, kol kemiklerinde oluşan bir çıkıklaşmayla ortaya çıkar. Bu çıkık, omuriliğin kolu kontrol etmek için gönderdiği sinyalleri engeller. Bu da kolun hareketlerinin kısıtlanmasına yol açar ve vücudun ikili uyumunu bozar.

Bu hastalık, çoğu zaman travma sonucu ortaya çıkan ikinci dereceden bir ciddiyete yol açabilir. Ayrıca, uzun süren ve ağır iş yükleri, eklemlerin çok fazla kullanımı, sert darbe veya düşme gibi nedenler de çıkrık kolu gelişimine neden olabilir.

Çıkrık kolu tedavisinde, ameliyat olmak üzere iki seçenek vardır. Ameliyat, çıkık kemiklerin tekrar yerine oturtulmasını ve tıbbi aletlerle korunmasını sağlayarak çıkrık kolu tedavisinin en etkili yoludur. Ameliyat olmayan tedavide ise, fizik tedavi ve diğer tıbbi önlemler alınır. Fizik tedavi, kolu oynatma yeteneğini tekrar kazanmaya yardımcı olur ve eklemleri sert veya ağrılı bir şekilde kullanmaktan kaçınmaya yardımcı olur. Diğer tedaviler arasında fiziksel egzersizler, kolu hareket ettirmek için özel aletler, kolu desteklemek için streç bandları ve diğer aletler sayılabilir.

Çıkrık kolu tedavisinin etkili olması için, hastanın, hekim tarafından verilen tüm tedavi ve tavsiyeleri uygulaması gerekir. Ayrıca, hasta çıkrık kolu tedavisinin bitiminden önce ve sonra fiziksel egzersizler yapmalı ve uygun bir beslenme programına uymalıdır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)