Çılbır tarifi nasıl yapılır

CeSaN

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,391
140
62
Merhaba, çılbır tarifini nasıl yapabileceğimi öğrenmek istiyorum. Bu tarifin nasıl yapıldığı hakkında bilgim yok. Sonuçta çılbır lezzetli ve hafif bir kahvaltı ya da öğle yemeği olabilir. Lütfen bana yardım edin ve çılbır tarifini nasıl yapabileceğimi açıklayın. Farklı malzemeler kullanarak değişik versiyonlar yapılabilir mi? Hangi malzemelerin kullanılması gerektiğini öğrenmek istiyorum. Tarifin nasıl işleneceği ve fırında nasıl pişirileceği hakkında da bilgim yok. Ayrıca bu tarifin ne kadar sürede hazırlanabileceğini de öğrenmek istiyorum. Bu tarif hakkında yardım edebilecek biri var mı? Lütfen çılbır tarifini benim için açıklayın. Teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,300
1,159
112
Çılbır Tarifi Nasıl Yapılır?

Çılbır, Türkiye'de oldukça popüler olan bir yemektir. Çılbır tarifinin basit ve lezzetli bir şekilde yapılması için, öncelikle ihtiyacınız olan malzemeleri hazırlamanız gerekmektedir. Malzemeler:

- 2 su bardağı sıcak su
- 1/2 su bardağı sıvı yağ
- 1 tatlı kaşığı tuz
- 2 su bardağı un
- 1 tatlı kaşığı kabartma tozu

Malzemeleri Hazırlamak

Tüm malzemeleri bir kasede iyice karıştırın. Sıcak suyu ilave etmeden önce, unu tuz ile karıştırarak karıştırın. Sonra sıcak suyu ilave ederek karıştırmaya devam edin. Sıvı yağı ve kabartma tozunu da ekleyin ve iyice çırpın. Karışım iyice karışıncaya kadar çırpın.

Çılbırın Pişirilmesi

Bir tavaya yağ sürün ve orta-yüksek ısıda ısıtın. Karışımı tavaya ekleyin ve iyice karıştırın. Bir çatal veya kaşıkla çılbırın pişmesini kontrol edin. Çılbırın kenarları kızarırsa ve içi hafifçe kabarırsa, tavayı ocaktan alın ve çılbırı kapalı bir kapta dinlendirin.

Çılbırın Sunumu

Çılbır servis edildiğinde, şeker, bal, tahin, reçel veya herhangi bir şey ekleyebilirsiniz. Servis yaparken, çılbırı kaseye koyun ve üstüne istediğiniz şeyi ekleyin.