cinsel işlev bozuklukları

AtarliGenc

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,328
127
2
Merhaba, benim cinsel işlev bozuklukları ile ilgili sorunlarım var ve bir çözüm arıyorum. Cinsel sağlık problemlerim çok zorluyor ve çözüm bulmak için ne yapacağımı tam olarak bilmiyorum. Sizin tecrübelerinizi ve önerilerinizi paylaşmanızı istiyorum. Bana yardım edebilecek olanların çabasından çok minnettar olacağım.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,988
1,315
112
Cinsel İşlev Bozuklukları Hakkında Kapsamlı Makale

Cinsel işlev bozuklukları (CİB) insanların cinsel yaşamlarında yaşadıkları sorunların genel adıdır. Cinsel cazibelerinin, cinsel arzularının ve cinsel ilişkilerinin dengesizliği, cinsel ilişkide yaşanan sorunların çoğu zaman CİB olarak tanımlanır.

Cinsel İşlev Bozukluklarının Tanımı

Cinsel işlev bozuklukları, cinsel dürtü, arzu, performans, orgazm veya uyum bozukluklarını kapsayan, çok çeşitli fiziksel, psikolojik ve toplumsal sebeplerden kaynaklanan cinsel sorunlardır. Cinsel ilişkilerde yaşanan ve cinsel arzu, cinsel dürtü ve cinsel performansı olumsuz yönde etkileyen, cinsel tatminin sağlanamamasının önemli bir sebebi olan CİB, her iki cinsiyet için de ortak bir durumdur.

Cinsel İşlev Bozukluklarının Sıklığı ve Nedenleri

Cinsel işlev bozuklukları, insanların %40'ından fazlasını etkileyen yaygın bir durumdur. CİB'in nedenleri arasında, psikolojik problemler (depresyon, kaygı, depresyon ve stres), fiziksel problemler (diabet, obezite, kalp hastalıkları, kanser ve HIV/AIDS), kullanılan ilaçlar, cinsel istismara maruz kalma, alkol veya madde bağımlılığı, cinsel güvensizlik, mesleki veya ailevi sorunlar, eşler arasındaki cinsel uyumsuzluklar, ve cinsel hayatınızda yaşanan sorunlar gibi birçok faktör olabilir.

Cinsel İşlev Bozukluklarının Belirtileri

Cinsel işlev bozukluklarının belirtileri, cinsel arzunun azalması veya kaybı, cinsel performans bozukluğu, cinsel ilişkiden zevk alamama, zorluklarla orgazm olma, cinsel ilişkide yaşanan sıkıntılar ve cinsel uyumsuzluklar, mide bulantısı, huzursuzluk, öfke veya endişe, sıkıntı veya depresyon, cinsel arzunun çabuk azalması veya kaybı, veya cinsel ilişkiden zevk alamamadığının hissedilmesi gibi farklı durumlar olabilir.

Cinsel İşlev Bozukluklarının Tedavisi

Cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde, hastaların fiziksel ve psikolojik durumlarına bağlı olarak, doktorların tavsiyeleri, cinsel terapistlerin yardımı, ilaç tedavisi, veya bazı fiziksel egzersizlerin kullanılması gibi birçok farklı yöntem kullanılabilir. Ayrıca, cinsel terapistlerin yardımıyla, cinsel ilişkilerin iyileşmesi ve cinsel arzunun artması için kullanılan cinsel terapi, cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde oldukça etkili olmaktadır.

Sonuç

Cinsel işlev bozuklukları, her iki cinsiyet için de yaygın olan, cinsel arzu, dürtü ve performansı etkileyen bir durumdur. Cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde, fiziksel, psikolojik ve toplumsal sebeplerin değerlendirilmesi, bir doktor ya da cinsel terapistin tavsiyeleri, ilaç tedavisi ve fiziksel egzersizlerin kullanılması gibi birçok farklı yöntem kullanılabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü