Cinsel istek duymayan kişiye ne denir

poliyana

Yeni Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,296
132
2
İstanbul
Merhaba herkese,

Cinsel istek duymayan kişiyi nasıl tanımlayabilirim? Bu kişi aseksüel mi, hiposeksüel mi, nöroseksüel mi, ya da başka bir şey mi? Ne olduğunu anlamak için konu hakkında yardım istiyorum.

Cinsel arzunun olmadığını biliyorum ama bu arzusuzluk neyin sonucu? Çevresinde cinsel ilişkiye girmeyi göz ardı eden ya da arzusunu saklayan bir kişiye denk geliyor mu? Bu durumun neyin sonucu olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

Kişinin ailesinde ya da arkadaşlarında cinsel arzularının fark edilip edilmediğini de merak ediyorum. Eğer fark edildiyse, bunun ne gibi etkileri oldu? Bu durumun topluma ve cinsel olgunluğa olan etkisi ne?

Cinsel istek duymayan kişiye ne denir? Bu sorunun cevabını öğrenmek için konu hakkında yardım istiyorum.

Çok teşekkür ederim.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,305
1,247
112
Cinsel İstek Duymayan Kişiye Ne Denir?

Cinsel arzuların olmaması insanlar için çok zorlayıcı bir durum olabilir. İnsanların çoğu, cinsel arzularının olmasının önemli olduğunu düşünür ve bunu özellikle kendileri için geçerli bir şey olarak görürler. Ancak, cinsel arzuları olmayan kişiler de var. Bu kişilere ne denir?

Cinsel arzuları olmayan kişilere her zaman bir terim kullanmamaktadır, ancak bunların başında aseksüel, aseksüelite, aseksüeliteyi kabul eden veya aseksüeliteyi destekleyen kişiler gelmektedir. Aseksüel, cinsel arzularının olmadığı veya kısıtlı olduğu anlamına gelir. Aseksüeliteyi kabul eden veya destekleyen kişiler, cinsel arzularının olmamasının normal bir durum olduğunu kabul eder ve bunu kendileri veya başkaları için özgürce kabul etmelerini sağlar.

Aseksüel Kişileri Anlamak

Aseksüel kişilerin arzularının olmamasının nedeni, çoğu insan tarafından çok çok anlaşılmamaktadır. Aseksüel kişiler, arzularının olmamasının yaşamlarının önemli bir parçası olduğunu anlatmak için çabalamaktadırlar. Aseksüel kişilerin arzularının olmaması, cinsel olarak faal olmak için ya da cinsel olarak doyum aramak için hiçbir arzusu olmadığı anlamına gelmez. Aseksüel kişiler, arzularının olmaması nedeniyle, cinsel olarak faal olmak için çok az ilgisi olabilir, ancak bu arzusu olmayan kişilerin de arkadaşlık, sevgi, yakınlık gibi çeşitli arzuları olabilir.

Aseksüeliteyi Kabul Etmek ve Desteklemek

Aseksüeliteyi kabul etmek ve desteklemek, cinsel arzuların olmamasının normal olduğunu kabul etmek anlamına gelir. Aseksüeliteyi kabul etmek ve desteklemek, cinsel arzuları olan veya olmayan herkese eşit davranmaya davet etmek anlamına gelir. Aseksüeliteyi kabul etmek ve desteklemek, aseksüel kişilerin arzularının farklı olduğunu ve bunu kabul edebilmek için çaba sarf etmek gerektiğini kavramak anlamına da gelir. Aseksüeliteyi desteklemek, cinsel arzuları olmayan kişilere daha fazla anlayış ve saygı göstermek anlamına gelir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)