cinsel tiksinti bozukluğu belirtileri

DeRiNDaRBe

Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,355
111
17
İzmir
Merhaba,

Son zamanlarda benim cinsel tiksinti bozukluğu belirtileri hakkında endişelerim var. Bu durum benim için çok zor ve üzücü. Günlük yaşamımda bazı olumsuz değişiklikler meydana geldi. Özellikle ilişkilerimde, sosyal etkinliklerde ve cinsel aktivite düşündüğümde bu durumu hissediyorum.

Bazı belirtileri şunlar olarak sıralayabilirim: içe kapanıklık, üzüntü, kaygı, depresyon, çekilme, sosyal içerikli etkinliklerden kaçınma, cinsel aktiviteye karşıti düşünceler, cinsel performanstan kaygı, cinsel ilişkiyi istememe, cinsel sıkıntı/tiksinti, cinsel partneri reddetme/korku, cinsel ilişkilerin/davranışların yanlış olduğuna inanma.

Bu belirtileri hissettiğim için çok stres ve üzüntü içindeyim. Forum kullanıcılarından yardım istiyorum. Cinsel tiksinti bozukluğu hakkında deneyimlerini ve çözüm önerilerini paylaşabilecek biri olursa çok sevinirim.

Teşekkürler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,389
1,247
112
Cinsel Tiksinti Bozukluğu Belirtileri

Cinsel Tiksinti Bozukluğu (CBT) insanların cinsel istekleri ve davranışlarıyla ilgili problemler yaşamasına neden olan psikolojik bir durumdur. CBT insanların cinsel istek veya cinsellik hakkındaki düşünceleri ve davranışları üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. CBT bireyin fiziksel gücünü, duygusal sağlığını ve sosyal ilişkilerini olumsuz olarak etkileyebilir. Bu makalede, cinsel tiksinti bozukluğunun belirtileri ve ne zaman bir uzmana başvurulması gerektiği hakkında konuşulacaktır.

Belirtiler ve Semptomlar

Cinsel Tiksinti Bozukluğu olan kişilerin yaşadıkları belirtiler ve semptomlar çok değişkendir. Cinsel Tiksinti Bozukluğu olan kişiler, cinsel ilişki, cinsel organlar, cinsel sağlık veya cinsel etkinlikler hakkında olumsuz düşünceleri veya duyguları yaşayabilir. Ayrıca, kişiler cinsel doyuma erişemez, cinsel ilişkiyi reddeder veya cinsel aktiviteyi isteksizlikle yaklaşır. Cinsel Tiksinti Bozukluğu ile ilgili diğer belirtiler arasında; cinsel ilişkiye karşı öfke, cinsel ilişkiye karşı korku, cinsellik hakkındaki olumsuz düşünceler, cinsel istekleri üzerinde kontrol kaybı, cinsel ilişkide isteksizlik, cinsel ilişkiyi azaltma veya reddetme, cinsel istek veya doyumsuzluk, cinsel tepkilerin azalması, cinsel aktiviteye karşı isteksizlik, utanç veya cinsel ilişkiye karşı suçluluk duygusu sayılabilir.

Tanı ve Tedavi

Cinsel Tiksinti Bozukluğu tanısı, psikiyatrist veya psikolog tarafından konulur. Tanı için kişinin geçmişi, cinsel deneyimleri ve mevcut durumu hakkında sorgulamalar yapılır. Ayrıca, kişiye cinsel sağlık ve davranışları hakkında anketler doldurması istenebilir. Tanı konulduktan sonra, CBT için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bunlar arasında; psikoterapi, davranışsal terapi, medikasyon ve diğer psikoterapiler sayılabilir. Ayrıca, CBT olan kişilerin bazı durumlarda ilaçlar kullanması gerekebilir.

Cinsel Tiksinti Bozukluğu olan herkes, kendilerine veya başkalarına cinsel zarar vermeyecek şekilde davranmayı öğrenebilir. Cinsel Tiksinti Bozukluğu olan kişilerin konu hakkında konuşmaları, deneyimlerini karşılaştırmaları ve destek aramaları yardımcı olabilir. CBT olan herkes, uzman desteği alarak bu problemi aşmayı başarabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü