Cırcır ne demek TDK

meyveverenagac

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,259
112
0
Merhaba,

Cırcır kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. TDK'dan bu konuda yardım almak istiyorum. Dilimizin eşsiz özelliklerinden biridir cırcır kelimesi ve ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. TDK, cırcır kelimesinin ne anlama geldiğini, nasıl kullanıldığını veya kaynağını bana açıklayabilir mi? Acaba cırcır bir isim, fiil, sıfat veya başka bir şey mi?

Yardımınız için çok teşekkür ederim.

LeylaSessiz

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
25
1
0
Cırcır Ne Demek TDK Hakkında

TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından cırcır tanımı aşağıdaki gibidir: Cırcır, çoğul olarak cırcırlar, toprak üstünde engebeli, düzensiz olarak çizilen küçük ve derin çukurlardır. Aynı zamanda, bu çukurlarla çevrili olan, araziye herhangi bir şekilde denge getirmek amacıyla yapılan yüzey şekilleri de cırcır olarak tanımlanır.

Cırcırlar, çoğunlukla tarımdaki toprak işleme işlerinde kullanılır. İşlenen toprağın drenajını arttırmak ve suyun daha hızlı akmasını sağlamak amacıyla bir cırcır sistemi oluşturulur. Cırcırların arasında çukurluklar olur ve bu çukurluklar toprağın tohumlar için uygun ortamı olmasını sağlar.

Cırcırlar, tarım alanlarında toprağın işlenmesi sırasında oluşturulan yarı-kurak ve kurak bölgelerde kullanılır. Bununla birlikte, cırcırların tarım dışında da kullanıldığı görülür. Örneğin, Marmara Denizi'nin kıyılarında, sürüngenlerin ve kuşların yaşadığı kıyı ekosistemlerine zarar vermeyi önlemek için cırcırları kullanılır.

Anahtar Kelimeler: cırcır, TDK, çukurluklar, tarım, drenaj, kıyı ekosistemleri.