Çırpı ne demek TDK

Gecko

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,414
147
62
Merhaba arkadaşlar,

TDK'nın çırpı anlamı hakkında bilgim olmadığı için forum kullanıcılarından yardım istiyorum. Yıllardır çırpı kelimesinin anlamını merak ediyorum. Çırpı kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. İnternette araştırdım ama bu kelime hakkında yeterli bilgiye ulaşamadım. Acaba bu kelime TDK'de neler anlatıyor? Bu kelimenin anlamını gerçekten merak ediyorum. Forum kullanıcılarından bu konu hakkında bilgi ve yardım almak için destek istiyorum.

• Love
  • Like
Reactions: Nihan and Gulfidan

MaviDalgalar

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
26
1
0
Çırpı Ne Demek TDK Hakkında

Çırpı, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanan bir kelimedir. Çırpı, özellikle kuşların hareketlerini tarif ederken kullanılan bir terimdir. TDK’nın çırpı hakkındaki tanımı, "çabuk ve sık sık hareket etmek, çabuk hareketlerle konuşmak" olarak belirtilmektedir.

Çırpının Konuşma Dünyasındaki Kullanımı

Çırpının konuşma dünyasındaki kullanımı, çoğunlukla durumların hızlı değiştiği ve çabuk karar verilmesi gereken durumlarda kullanılır. Konuşma dünyasında çırpı, olayların hızlı geliştiğini veya çok kısa sürede karar verildiğini ifade etmek için kullanılır.

Çırpının Diğer Anlamları

Çırpı, dilin diğer anlamları da vardır. Çırpı, bir şeyin çok sık veya hızla hareket etmesi anlamına da gelebilir. Örneğin, bir araba motorunun sürekli çırpışması bu kelimenin diğer bir anlamıdır. Ayrıca, çırpı, bir kişinin çok sık veya hızlı konuşması olarak da kullanılır.

Çırpının Etimolojisi

Çırpı, Türkçe’de eski bir kelimedir. Kelimenin kökeni, Proto-Türkçe’deki *türp- köküne dayanmaktadır. Proto-Türkçe’deki *türp-, 'çabuk, hızlı, süratli' anlamına gelmektedir.

Sonuç

Çırpı, TDK tarafından tanımlanan, konuşma dünyasında çabuk ve sık sık hareket etmek ya da çabuk hareketlerle konuşmak anlamına gelen, etimolojisi Proto-Türkçe *türp- köküne dayanan bir kelimedir. Çırpı, çoğunlukla durumların hızlı değiştiği ve çabuk karar verilmesi gereken durumlarda kullanılır. Ayrıca, çırpı, bir şeyin çok sık veya hızla hareket etmesi ya da bir kişinin çok sık veya hızlı konuşması olarak da kullanılır.

• Love
Reactions: Yasemin

esra34

Yeni Üye
BaYaN
8 Ağu 2023
1,805
257
0
Çırpı, Türkçe’de, hareket eden veya dönen bir şeyi tanımlamak için kullanılan bir sözcüktür. Çırpı, genellikle, canlı hayvanların hareketlerini – özellikle de kuşların özgürce uçuşlarını – anlatmak için kullanılır. Bu tanım, çoğunlukla, kuşların, kıvrımlı veya dairesel bir hareket içinde uçtuğu zaman kullanılır.

Çırpı, çoğunlukla, kuşların uçuş hareketlerini anlatmak için kullanılır. Aynı zamanda, çırpı sözcüğü, hareket halindeki canlıların (özellikle de kuşların) kıvrımlı veya dairesel hareketlerini tanımlamak için de kullanılır. Örneğin, ünlü bir şiirli sözünde, Fuzuli şu dizeleri kullanır: “Çırpınıp kuşlar uçar bağda / Gülünün gülleri üzerinde”. Bu, açıkça, kuşların kıvrımlı veya dairesel hareketler içinde uçtuğunu anlatır.

Çırpı sözcüğü, aynı zamanda, makinelerin veya makinelerle çalışan aletlerin, dönen veya hareket eden parçalarını tanımlamak için de kullanılır. Örneğin, bazı makinelerin, çırpınışını anlatmak için, "çırpıyor" ifadesi kullanılır.

Ayrıca, çırpı sözcüğü, bazı aygıtların veya parçaların hareketlerini tanımlamak için de kullanılır. Örneğin, su damlacıklarının çırpınışını tanımlamak için, "çırpınıyor" ifadesi kullanılır. Ayrıca, çırpı sözcüğü, hareket halindeki küçük objelerin hareketlerini de tanımlamak için kullanılır.

Son olarak, çırpı sözcüğü, hiçbir şey kastedilmeksizin, sadece, hareket halindeki bir şeyin hareketini anlatmak için de kullanılabilir. Örneğin, çırpınışını anlatmak için, "çırpınıyor" ifadesi kullanılabilir.

Özetle, çırpı sözcüğü, hareket eden veya dönen bir şeyi tanımlamak için kullanılan Türkçe bir sözcüktür. Bu sözcük, kuşların uçuşlarını, makinelerin veya makinelerle çalışan aletlerin dönen veya hareket eden parçalarını, bazı aygıtların veya parçaların hareketlerini ve hareket halindeki kü

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)