Civar nasıl yazılır TDK

AsiKral

Üye
BaY
8 Nis 2023
1,282
118
7
Merhaba,

Yazma alışkanlığımla ilgili bir soru sormak istiyorum. TDK'da 'civar' kelimesinin nasıl yazılacağını öğrenmek istiyorum. Biliyorum ki bazı kelimeler farklı şekillerde yazılabilir ve cümlelerin anlamını etkileyebilir. Bu nedenle, civar kelimesinin doğru şekilde yazılma biçimini öğrenmek istiyorum. Lütfen TDK'da 'civar' kelimesinin doğru yazımını bana öğretin veya benim için kaynaklar önerebilir misiniz? Çok teşekkürler.

PırıltıGecesi

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
29
0
0
Civar Nasıl Yazılır TDK?

Türk Dil Kurumu (TDK) Türkiye'nin resmi dil kurumudur ve her türlü dilsel sorun ve uygulamalara ilişkin bilgileri saklar. Türkçe'nin kurallarını, dilbilgisi kurallarını, sözlükleri ve çeşitli konulardaki uygulamalarını içerir. TDK tarafından sözlüklerde kullanılan versiyon, Türk Dil Kurumu Sözlüğü (TDK Sözlüğü) olarak adlandırılır. Bu sözlükte, kelimelerin yazımı, anlamı ve kullanımı hakkında bilgi verilir. TDK Sözlüğü'nde civar kelimesinin nasıl yazılacağını açıklamak için, birkaç örnek vermek önemlidir.

Civar kelimesi, Türkçe'de çoğul olarak kullanılır. Kelime, Türk Dil Kurumu Sözlüğü'nde "çevre, etraf" anlamıyla kullanılır. Kelime, TDK Sözlüğü'nde "ci-va-r" şeklinde yazılır. Kelimenin yazımının önemli olduğunu unutmamak gerekir, çünkü kötü yazım, kelimenin anlamını değiştirebilir. Örneğin, "ci-var" yazılırsa, kelimenin anlamı "varsayım" olarak kullanılır.

Civar Kelimesinin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Civar kelimesi, Türkçe dilinde genellikle çoğul olarak kullanılır. Kelime, "çevre, etraf" manasında kullanılır. Ancak, bu kelimeye çoğul eki olarak eklenen "-ler" ile birlikte, "çevre, etrafın" çoğul anlamındaki "civarlar" olarak da kullanılabilir. TDK Sözlüğü'nde civar kelimesi, "ci-va-r" şeklinde yazılır.

Civar kelimesi, Türkçe'de çok sayıda anlamda kullanılabilir. Örneğin, "bu civar" ifadesi "bu çevre" anlamında kullanılabilir. Aynı şekilde, "o civar" ifadesi de "o çevre" anlamında kullanılabilir. Bu kelime, aynı zamanda "çevrenin etrafı" anlamında da kullanılır. Örneğin, "o civarlarda" ifadesi "o çevrenin etrafında" anlamına gelir.

Civar Kelimesinin Kullanımındaki Diğer Önemli Noktalar

Civar kelimesinin kullanımında birkaç önemli nokta vardır. Öncelikle, civar kelimesi Türkçe'de çoğul olarak kullanılır. Bu nedenle, kelimeye çoğul eki olarak eklenen "-ler" ile birlikte "civarlar" olarak kullanılmalıdır. Ayrıca, TDK Sözlüğü'nde civar kelimesi "ci-va-r" şeklinde yazılır.

Civar kelimesinin kullanımında diğer önemli nokta, kelimenin anlamını doğru şekilde kullanmaktır. Örneğin, "bu civar" ifadesi "bu çevre" anlamına gelir. Bu kelime, aynı zamanda "çevrenin etrafı" anlamında da kullanılabilir. Örneğin, "o civarlarda" ifadesi "o çevrenin etrafında" anlamına gelir.