Çoğul nasıl yapılır

subuti

Üye
BaY
7 May 2023
1,354
117
17
Merhaba,

İngilizce çoğul nasıl yapılır? sorusunu sormak istiyorum. İngilizce derslerinde bana öğretildiği kadarıyla çoğul genellikle bir kelimeyi uygun şekilde değiştirerek yapılır. Ancak bazı kelimeler için çoğulun nasıl oluşturulacağını tam olarak hatırlamıyorum. Özellikle çoğul biçimlerinde farklı yazım kuralları olan kelimelerin çoğulunu nasıl oluşturacağımı bilmiyorum. İngilizce çoğulun nasıl yapılacağını, çoğul biçiminde farklı yazım kuralları olan kelimelerin çoğulunun nasıl oluşturulacağını, bunu öğrenmeye yardımcı olacak herhangi bir kuralların olup olmadığını ve bu konuda örneklerle anlatımların bulunup bulunmadığını öğrenmek istiyorum. Özellikle bu konuda yardımcı olacak herhangi bir bilgi veya öneri için çok sevinirim.

Teşekkürler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,372
1,247
112
Çoğul Nasıl Yapılır?

İngilizce dili öğrenmek isteyenlerin önemli bir konusu olan çoğulun, nasıl yapıldığını öğrenmek oldukça önemlidir. Çoğul kelimeler, daha çok kalıplar aracılığıyla oluşturulur ve İngilizce dilinin çok önemli bir parçasıdır. Buna rağmen, çoğul nasıl yapılır? sorusu oldukça fazla sorulmaktadır. Bu makalede, çoğulun nasıl oluşturulduğu hakkında kapsamlı bir açıklama yapılacaktır.

Çoğulun Oluşturulma Yöntemleri

Çoğulun oluşturulma yöntemleri genellikle kalıplara göre belirlenir. Bazen bir kelimenin sondan bir harfi değiştirilerek çoğul haline getirilir ve bazen de kelimenin sonuna –s veya -es eklenerek çoğul haline getirilir.

Örnekler:

Book (kitap) → Books (kitaplar)
House (ev) → Houses (evler)
Child (çocuk) → Children (çocuklar)
Cactus (kaktüs) → Cacti (kaktüsler)

Bir kelimenin sonunda sesli harf bulunuyorsa, çoğul kelimenin sonuna –es eklenir.

Örnekler:

Watch (saat) → Watches (saatler)
Church (kilise) → Churches (kiliseler)
Fox (tilki) → Foxes (tilkiler)
Lemon (limon) → Lemons (limonlar)

Bir kelimenin sonunda sessiz harf bulunuyorsa, çoğul kelimenin sonuna –s eklenir.

Örnekler:

Chair (sandalye) → Chairs (sandalyeler)
Tree (ağaç) → Trees (ağaçlar)
Shelf (raf) → Shelves (raflar)
Dish (tabak) → Dishes (tabaklar)

Bir kelimenin sonunda y veya f bulunuyorsa, çoğul kelimenin sonuna –ves eklenir.

Örnekler:

Calf (dana) → Calves (danalar)
Half (yarım) → Halves (yarımlar)
Knife (bıçak) → Knives (bıçaklar)
Leaf (yaprak) → Leaves (yapraklar)

Çoğulun Özel Durumları

Çoğulun oluşturulma yöntemleri bazen kalıplardan farklı olabilir. Örneğin, yabancı kelimelerin çoğul oluşturulmasında kalıpların dışına çıkılabilir.

Örnekler:

Crisis (krizi) → Crises (krizler)
Analysis (analiz) → Analyses (analizler)
Parenthesis (parantez) → Parentheses (parantezler)
Synthesis (sentez) → Syntheses (sentezler)

Ayrıca, çoğul oluşturulurken kelimenin sonunda –y bulunuyorsa, bu harf –ies olarak değiştirilir.

Örnekler:

Baby (bebek) → Babies (bebekler)
Family (aile) → Families (aileler)
City (şehir) → Cities (şehirler)
Country (ülke) → Countries (ülkeler)

Sonuç

Bu makalede, çoğulun nasıl oluşturulduğu hakkında kapsamlı bir açıklama yapılmıştır. Çoğulun oluşturulma yöntemleri genellikle kalıplara göre belirlenir ve kelimenin sonunda farklı harfler bulunuyorsa, bu harflerin değiştirilmesi gerekebilir. Ayrıca, çoğul oluşturulurken yabancı kelimelerin kalıplardan farklı oluşturulması gerekebilir.