Çoğulluk eki nedir

AspiriN

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,448
110
62
Merhaba herkese,

Ben yeni bir forum kullanıcısıyım ve çoğulluk eki hakkında merak ettiğim bir soruya cevap arıyorum. Çoğulluk eki nedir? Kelime ve cümlelerde çoğulluk ekinin ne anlama geldiğini anlayamadım. Nasıl kullanılır ve hangi durumlarda kullanılır? Bunların hepsini öğrenmek istiyorum.

Örnekler ve açıklamalarla konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacak her türlü yardımı çok takdir edeceğim. Lütfen çoğulluk eki ile ilgili konuşmaya katılın.

Çok teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,826
1,256
112
Çoğulluk Eki Nedir?

Çoğulluk eki, çoğul anlamı olan kelimelerin birleşiminden oluşan bir gramer aracıdır. Çoğulluk eki, bir kelimenin çoğul hâline getirilmesinde kullanılır. Çoğulluk eki, kelimenin çoğul formuna göre değişiklik gösterir ve bu değişiklikler, kelimenin köküne, son ekine veya kelimenin ses özelliğine göre değişir. İngilizce'de çoğulluk eki olarak kullanılan sıfat ve isimler, 's' 'es', 'ies' ve 'ves' olarak sıralanabilir.

Çoğulluk Ekinin Köküne Göre Değişiklik Göstermesi

Çoğulluk ekinin köküne göre değişiklik göstermesi, kelime yapısına bağlıdır. Genellikle, kelimenin sonunda bir sessiz harf varsa, çoğulluk eki çoğul hâline getirmeye yardımcı olur. Buna örnek olarak, kelimelerin sonunda 'f' veya 'fe' harfleri varsa, çoğulluk eki olarak 'ves' kullanılır. Örneğin, 'wife' kelimesinin çoğul hâline getirilmesi için 'wives' kullanılır.

Çoğulluk Ekinin Son Ekine Göre Değişiklik Göstermesi

Çoğulluk ekinin son ekine göre değişiklik göstermesi, kelimenin sonunda bulunan ekin özelliklerine bağlıdır. Genellikle, kelimenin sonunda bir sesli harf varsa, çoğulluk eki çoğul hâline getirmeye yardımcı olur. Buna örnek olarak, kelimelerin sonunda 'o' veya 'y' harfleri varsa, çoğulluk eki olarak 'es' kullanılır. Örneğin, 'photo' kelimesinin çoğul hâline getirilmesi için 'photos' kullanılır.

Çoğulluk Ekinin Ses Özelliğine Göre Değişiklik Göstermesi

Çoğulluk ekinin ses özelliğine göre değişiklik göstermesi, kelimenin ses özelliğine bağlıdır. Genellikle, kelimenin sonunda bir sesli harf varsa, çoğulluk eki çoğul hâline getirmeye yardımcı olur. Buna örnek olarak, kelimelerin sonunda 'z' veya 'ch' harfleri varsa, çoğulluk eki olarak 'es' kullanılır. Örneğin, 'church' kelimesinin çoğul hâline getirilmesi için 'churches' kullanılır.

Sonuç

Çoğulluk ekleri, kelimeleri çoğul hâle getirmek için kullanılan gramer aracıdır. Çoğulluk ekleri, kelimenin köküne, son ekine ve ses özelliğine göre değişiklik gösterir. İngilizce'de çoğulluk eki olarak kullanılan sıfat ve isimler, 's' 'es', 'ies' ve 'ves' olarak sıralanabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)