Çok tehlikeli işlerde kimler çalışamaz

mahkum

Tanınmış Üye
BaY
9 May 2021
1,423
116
62
Kimler Tehlikeli Islerde alisamaz?

Tehlikeli isler, belirli riskleri beraberinde getiren ve isilerin sagligi ve gvenligi iin zel nlemlerin alinmasi gereken islerdir. Ancak herkesin bu tr islerde alismasi uygun degildir. Peki, ok tehlikeli islerde kimler alisamaz? Bu konuda dikkate alinmasi gereken birka nemli faktr bulunmaktadir.

1. Saglik Durumu:
Tehlikeli islerde alismak iin en nemli kriterlerden biri kisinin saglik durumudur. zellikle kalp rahatsizliklari, yksek tansiyon gibi durumlar, bazi tehlikeli islerde alismayi zorlastirabilir veya imkansiz hale getirebilir. nk bu tr isler genellikle fiziksel ve zihinsel dayaniklilik gerektirir. Bir kisinin saglik durumu bu tr islerde alismasina engel olabilir.

2. Yas Sinirlamalari:
Bazi lkelerde, tehlikeli islerde alisma yas sinirlamalarina tabidir. zellikle genlerin, henz fiziksel ve zihinsel olarak tam olarak gelismemis olmalari nedeniyle bu tr islerde alismalari tehlikeli olabilir. Bu nedenle, genellikle belirli bir yasin altindaki kisilerin tehlikeli islerde alismasi yasaktir veya kisitlanmistir.

3. Egitim ve Deneyim:
Tehlikeli islerde alismak iin gerekli olan bir diger faktr de egitim ve deneyimdir. zellikle belirli bir egitim ve deneyime sahip olmayan kisilerin, tehlikeli islerde alismasi riskli olabilir. Bu tr isler genellikle belirli bir uzmanlik gerektirir ve isilerin bu konuda egitilmis ve deneyimli olmalari nemlidir.

4. Mental ve Duygusal Durum:
Tehlikeli islerde alismak, fiziksel dayanikliligin yani sira mental ve duygusal dayaniklilik da gerektirir. Bu tr isler genellikle stresli ve riskli olabilir. Bu nedenle, kisinin mental ve duygusal durumu da dikkate alinmalidir. zellikle yksek dzeyde stresle basa ikma yetenegi olmayan kisilerin bu tr islerde alismasi uygun olmayabilir.

5. Ila veya Madde Bagimliligi:
Tehlikeli islerde alismak iin gerekli olan dikkat ve odaklanma, ila veya madde bagimliligi olan kisilerde genellikle etkilenir. Bu durum, isinin ve evresindekilerin gvenligini tehlikeye atabilir. Bu nedenle, ila veya madde bagimliligi olan kisilerin tehlikeli islerde alismasi genellikle sakincalidir ve hatta yasaktir.

6. Engellilik Durumu:
Engelli bireylerin tehlikeli islerde alismalari, engellilik durumlarina bagli olarak degisebilir. Bazi durumlarda, engelli bireylerin belirli nlemler alinarak ve uygun ekipmanlar kullanilarak bu tr islerde alismalari mmkn olabilir. Ancak bazi durumlarda, engellilik durumu tehlikeli islerde alismayi imkansiz hale getirebilir.

Sonular ve SSS

Tehlikeli islerde alisma, belirli riskleri ieren ve zel nlemler gerektiren bir alandir. Kimlerin bu tr islerde alisamayacagi konusu, saglik durumu, yas sinirlamalari, egitim ve deneyim, mental ve duygusal durum, ila veya madde bagimliligi ve engellilik durumu gibi faktrleri ierir. Bu faktrlerin dikkate alinmasi, isilerin sagligi ve gvenligi aisindan nemlidir.

Sika Sorulan Sorular:

1. Tehlikeli islerde alismak iin hangi saglik kosullari gerekir?
Tehlikeli islerde alismak iin genel olarak iyi bir saglik durumu gereklidir. zellikle kalp rahatsizliklari, yksek tansiyon gibi durumlar tehlikeli islerde alismayi zorlastirabilir veya imkansiz hale getirebilir.

2. Tehlikeli islerde alismak iin belirli bir yas siniri var midir?
Bazi lkelerde, tehlikeli islerde alisma yas sinirlamalarina tabidir. Genellikle belirli bir yasin altindaki kisilerin tehlikeli islerde alismasi yasaktir veya kisitlanmistir.

3. Tehlikeli islerde alismak iin hangi egitim ve deneyim gereklidir?
Tehlikeli islerde alismak iin belirli bir egitim ve deneyim gereklidir. Isilerin bu konuda egitilmis ve deneyimli olmalari nemlidir.

4. Tehlikeli islerde alismak, mental ve duygusal dayaniklilik gerektirir mi?
Evet, tehlikeli islerde alismak, fiziksel dayanikliligin yani sira mental ve duygusal dayaniklilik da gerektirir. Bu tr isler genellikle stresli ve riskli olabilir.

5. Tehlikeli islerde alismak iin ila veya madde bagimliligi

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)