Çoklu Zeka Kuramı Nedir özellikleri

DiscoKrali

Aktif Üye
BaY
8 Nis 2023
1,296
106
27
Merhaba, çoklu zeka kuramı nedir ve ne gibi özelliklere sahip olduğunu öğrenmek istiyorum. Çalışmalarımda bu konuya dair biraz bilgi edinmek istiyorum. Çoklu zeka kuramının özellikleri nelerdir? Bu kuramın temelleri nelerdir? Bana yardımcı olabilir misiniz? Öğrenmek için elimden geleni yapacağım. Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,636
1,256
112
Çoklu Zeka Kuramı Nedir?

Çoklu Zeka Kuramı, 1984 yılında Howard Gardner tarafından geliştirilen bir teoridir. Gardner, çocukların çeşitli alanlara yönelik öğrenme potansiyelleri olduğunu ve bu potansiyellerin yetişkinler tarafından fark edilip desteklenmesi gerektiğini savunmuştur. Kuram, insanların, özellikle çocukların, çeşitli alanlarda farklı zeka becerilerine sahip olduğunu ve bunların geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Gardner, insanların en az sekiz farklı “zeka alanı”ya sahip olduğunu iddia etmiştir: sözel zeka, müziksel zeka, bedensel-kinestetik zeka, rasyonel zeka, duygusal zeka, doğa bilimleri zekası, algısal zeka ve öz-yönetim zekası.

Çoklu Zeka Kuramının Özellikleri

Gardner'ın çoklu zeka kuramının özellikleri, insanların, çeşitli alanlarda farklı zeka becerilerine sahip olduğunu ve bu becerilerin geliştirilmesi gerektiğini vurgular. Ayrıca, Gardner'ın kuramı, çocukların öğrenme süreçlerinin, kendi zeka alanlarına karşı hassasiyet gösterilerek öğretilmesi gerektiğini savunur. Gardner, ortak öğrenme ortamlarının, öğrenme becerilerini geliştirmeyi amaçladığını ve çoklu zeka kuramına göre çocukların alanlarına göre farklı öğrenme stillerine sahip olduğunu ifade etmiştir.

Gardner'ın kuramı, zihinsel, bedensel ve duygusal becerilerin geliştirilmesinin önemini vurgular. Kuram, insanların zekâ alanlarının, kendi alanlarına yönelik bir beceri ya da kabiliyetle ilişkili olduğunu ve bu becerilerin geliştirilmesinin, zeka alanlarının geliştirilmesinin ve birbirleri arasında bağ kurulmasının önemli olduğunu vurgular. Kuram, aynı zamanda, insanların ortak alanlarla ilgili becerilerin geliştirilmesinin de önemli olduğunu savunur.

Gardner'ın kuramı, öğrenme süreçlerinin, öğrencinin kişisel zeka alanlarına yönelik özelleştirilmesinin önemini vurgular ve öğrencinin öğrenme stillerine göre değişebilecek öğretim teknikleri kullanılmasını önerir. Kuram, aynı zamanda, öğrencinin gelişimini izlemek, değerli olduğu alanlarda özgüven kazanmasını sağlamak ve öğrencinin başarısında öğretmenlerin, ailelerin ve arkadaşların desteğinin önemini vurgular.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)