Çorak toprakta hangi ağaç yetişir

OpaqueOpal

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,268
99
2
Merhaba,

Çorak toprakta hangi ağaç yetişebilir? Bu sorunun cevabını arıyorum. Çorak toprağa uygun ağaç türleri hakkında bilgim yok. Bu konuda yardım almak istiyorum. Lütfen, çorak toprakta hangi ağaç yetişebilir sorusuna cevap vermek için katkıda bulunanlarınızı bekliyorum. Çorak topraklarda hangi türler yetişebilir, hangileri yetişemez? Çorak topraklarda hangi ağaçların yetişmesi için daha uygun olacağını biliyor musunuz? Bu konuda yardımınızı çok takdir edeceğim. Lütfen, çorak toprakta hangi ağaç yetişebilir sorusuna cevap verecek katkıda bulunan yardımseverleri bekliyorum. Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,222
1,256
112
Çorak Toprakta Hangi Ağaç Yetişir?

Çorak toprakta yetişen ağaçların çeşitleri pek çoktur. Bu ağaçlar genellikle aşırıya kaçmayan ve kurak ortamda çok iyi uyum sağlayan bitkilerdir. Çorak toprakta yetişen ağaçlar sert ve uzun ömürlüdür. Birçok çorak toprakta yetişen ağaç, kuraklık koşullarına karşı dayanıklı olduğu için ideal bir bitki olarak kabul edilir.

Ne Tip Ağaçlar Çorak Toprakta Yetişir?

Çorak toprakta yetişen ağaçlar arasında en yaygın olarak karşımıza çıkan iki tip vardır. Bunlar; İklim ve sınır ağaçları. İklim ağaçları, kurak koşullara karşı dayanıklı olan ağaçlardır. Sınır ağaçları ise, çok kurak ortamlara dayanıklı olan ağaçlardır.

Çorak Toprakta Yetişen İklim Ağaçları

Çorak toprakta yetişen iklim ağaçları arasında en yaygın olarak karşımıza çıkanlar şunlardır:

- Köknar: Köknar, kurak koşullara karşı dayanıklı olan bir ağaç türüdür. Genellikle yüksek tepelerde yetişir.

- Kızılağaç: Kızılağaç, kurak ortamlarda çok iyi yetişen bir ağaç türüdür. Bitkiler hafif ve kurak koşullara karşı dayanıklıdır.

- Çam: Çam, kurak ortamlara karşı dayanıklı olan bir ağaç türüdür. Yüksek tepelerde yetişir.

- Kavak: Kavak, kurak koşullara karşı dayanıklı olan bir ağaç türüdür. Yüksek tepelerde yetişir.

Çorak Toprakta Yetişen Sınır Ağaçları

Çorak toprakta yetişen sınır ağaçları arasında en yaygın olarak karşımıza çıkanlar şunlardır:

- Gürgen: Gürgen, çok kurak ortamlara dayanıklı olan bir ağaç türüdür.

- Fıstık Ağacı: Fıstık ağacı, çok kurak ortamlara dayanıklı olan bir ağaç türüdür.

- Zeytin: Zeytin, çok kurak ortamlara dayanıklı olan bir ağaç türüdür.

- Göknar: Göknar, çok kurak ortamlara dayanıklı olan bir ağaç türüdür.

Çorak toprakta yetişen ağaçlar arasında en sık karşılaşılanlar köknar, kızılağaç, çam, kavak, gürgen, fıstık ağacı, zeytin ve göknardır. Bunların yanı sıra, kurak koşullara karşı dayanıklı olan diğer ağaçlar da yetişebilir. Kurak ortamlarda yetişen bu ağaçlar, kuraklık koşullarına karşı dayanıklı oldukları için ideal bitkiler olarak kabul edilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü