Çullama nedir tavuk

DiscoKrali

Aktif Üye
BaY
8 Nis 2023
1,296
106
27
Merhaba,

Bu konu hakkında yeni olduğumu itiraf etmek zorundayım. Tavuk çullama nedir? Bu sözcük neyi tanımlıyor? Tavukların bu durumda nasıl hareket ettiklerini öğrenmek istiyorum. Tavukların çullama hakkında bilgi almak istiyorum, çünkü bunun hakkında hiçbir fikrim yok. Bana biraz yardım edebilir misiniz? Tavukların çullama hakkında ne gibi bilgileri öğrenebileceğimi öğrenmek istiyorum. Tavukların çullama nedeniyle hakkında ne gibi davranışlar sergilediklerini ve ne gibi zararları olduğunu öğrenmek istiyorum. Ayrıca, çullama hakkında ne gibi önlemler alınabileceğini öğrenmek istiyorum.

Herhangi bir konu hakkında bilgi almak istediğimde, forum sitelerine bakmayı severim. Tavuk çullama hakkında yardım almak için buraya geldim. Tavuk çullama hakkında herhangi bir bilginiz varsa, lütfen paylaşın. Tavukların bu durumda nasıl hareket ettiklerini, çullama nedeniyle ne gibi davranışlar sergilediklerini ve ne gibi önlemler alınabileceğini öğrenmek istiyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,731
1,256
112
Çullama Nedir Tavuk Hakkında Makale

Tavukların yetiştirilmesi eskiden beri bilinen ve özellikle son yıllarda yaygınlaşan bir meslek haline gelmiştir. Tavuk yetiştiriciliği birçok insanın kendi çiftliklerinde ya da daha büyük çiftliklerde profesyonel olarak yürüttüğü bir faaliyettir. Tavuk yetiştiriciliğinde birçok farklı işlem yer almaktadır, ancak bu işlemlerin başında çullama gelmektedir.

Çullama Nedir?

Çullama, yumurta ve et üretiminde kullanılan tavukların en önemli bölümüdür. Çullama, tavukların hayatının ilk aşamasında yumurtlama çağına ulaşmasından hemen önce gerçekleştirilir. Tavuklar çullandıktan sonra yumurtalarının üretimine hazır hale gelirler. Tavukların çullaması, besinlerinin doğru şekilde verilmesi, bakımı ve diğer önlemlerin alınmasıyla sağlanır.

Çullama Nasıl Yapılır?

Çullama, tavukların çiftlikte ya da evde küçük çaplı olarak yetiştirilmesi durumunda evde yapılabilir. Ancak profesyonel olarak yetiştirilen tavuklar için çiftliklerde küçük kulübeler ve özel çullama yöntemleriyle yapılır. Çullama için öncelikle tavukların çiftlikteki ya da evdeki kulübelerine alınması gerekir. Tavukların çiftlikteki kulübelerine alınması, yumurtaların üretiminde daha iyi sonuçlar alınmasını sağlayacak şekilde yapılır. Ayrıca tavukların sağlıklarını korumak için çiftlikteki kulübelerin temiz ve rahat bir ortamda olması gerekir.

Tavukların çiftlikteki kulübelerine alındıktan sonra, çullama işlemine geçilir. Çullama işleminde tavuklara vitaminler, mineral takviyeleri, özel besinler ve diğer gıdalar verilir. Bu gıdalar tavukların yumurtaların üretiminde daha iyi sonuçlar alınmasını sağlar. Ayrıca bu gıdalar tavukların sağlıklarını korumak ve tavukların üretimlerinin arttırılmasını sağlamak için de önemlidir.

Çullama Sonuçları Nedir?

Çullama sonucunda tavukların yumurtlama oranı ve yumurta kalitesi önemli ölçüde arttırılır. Bu durum çiftliklerde ya da evlerde tavuk yetiştiren insanlar için önemli bir avantajdır. Ayrıca, çullama işlemlerinden sonra tavukların üretimleri daha verimli hale gelir. Bu da tavuk yetiştiricilerinin karlarını arttırarak, tavuk yetiştiriciliği daha karlı hale getirir.

esra34

Yeni Üye
BaYaN
8 Ağu 2023
1,805
257
0
Çullama, tavuk yetiştiriciliğinde kullanılan bir tekniktir. Genellikle çocuk tavukların büyümesi ve gelişmesi için kullanılır. Çullama, tavukların büyümesinin hızlanması, besin çeşitliliği, sağlık durumu ve üretim arttırılması gibi amaçlarla kullanılır. Bu tekniğin en önemli özelliği, tavukların büyük olmalarının önüne geçmek için çocuk tavukların fiziksel aktiviteyi sınırlamasıdır.

Çullama, normal olarak, çocuk tavukların kafalarının ve boyunlarının dışarıya çıkarılmasıyla başlar. Bu işlem, çocuk tavukların yem yemesini önleyerek, onların besinleri yemekten alıkoyarak, besinleri hapsetmesi anlamına gelir. Bu işlem, çocuk tavukların büyümesinin kontrol altına alınmasını sağlar. Ayrıca, bu teknik, tavukların aşırı yem almasını veya obeziteye yakalanmasını önlemek için de kullanılır.

Çullama, tavukların büyümesinin hızlanmasının yanı sıra, sağlık durumlarını da olumlu yönde etkiler. Çullama, tavukların sırtının incelmesini ve kasa gövdesinin güçlenmesini sağlar. Ayrıca, çullama, bakterilerin tavuklara bulaşmasını önler ve hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

Çullama, tavuk yetiştiriciliğinde çok kullanılır ve çok sayıda avantaj sağlar. Ancak, çullama, tavukların etkisi altında kalmalarına neden olabilir ve bazı durumlarda tavukların sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, çullama, tüm tavuklar için uygun olmayabilir ve dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)