Dal branş ne demek

HyperGalactic

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,470
131
62
Merhaba,

Dal branş ne demek? sorusunu sormak istiyorum. Aslında dal branş hakkında çok fazla şey bildiğimi düşünmüyorum, bu yüzden size danışmak istiyorum. İnternet üzerinden araştırma yapmaya çalıştım ancak bu konuda net bir cevap bulamadım.

Dal branş, konu hakkında bilgi sahibi olanlar için kullanılan bir terim olarak nitelendirilebilir mi? Meslekleri ve çalışma alanlarını kategorize etmek için kullanılan bir terim midir? Ayrıca, dal branşın neyi ifade ettiğini, başka konularla nasıl bağlantı kurduğunu ve buna benzer soruların cevaplarını öğrenmek istiyorum.

Size bu konuda yardım etmekten mutluluk duyacağım. Umarım bu konu hakkında size bilgi verebilirim. Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,953
1,315
112
Dal Branş Ne Demek?

Dal branş, öğrencilerin kendi ilgi alanlarına göre seçebilecekleri öğrenim konularının tamamını kapsayan bir terimdir. Ülkemizde özellikle lise seviyesinde, öğrencilerin bu terimi kullanarak tercih edebilecekleri dersleri özetleyen bir kavram olarak kullanılmaktadır.

Dal branş, öğrencilerin öğrenim süresince özellikle okulun kendi kurallarınca belirlenmiş olan dersleri ve bunların içerisindeki bazı seçmeli dersleri kapsayan bir terimdir. Genellikle lise seviyesinde öğrencilerin ders seçimlerinde karşılaşabilecekleri dal branşları şunlardır: Fen bilimleri, Sosyal bilimler, İngilizce, İletişim, Sanat ve spor gibi.

Dal Branşlarının Avantajları

Bir dal branş seçerek öğrencilerin çeşitli avantajları olmaktadır. Öğrenciler, seçtikleri dal branşlarının öğrenim süreleri boyunca içerisindeki dersleri daha kolay öğrenme şansını elde ederler. Böylelikle, öğrenci daha iyi bir not alma şansı elde eder ve daha iyi bir öğrenim deneyimi yaşar.

Dal branşlarının diğer bir avantajı, öğrencilerin öğrenim süreleri boyunca ilgilerini paylaşabilecekleri bir arkadaş grubu oluşturmalarını sağlamasıdır. Bu, öğrencilerin öğrenim süreleri boyunca sosyal ilişkiler kurmalarını ve arkadaşlarıyla birlikte öğrendikleri konuları paylaşmalarını sağlar.

Dal Branşlarının Dezavantajları

Her ne kadar dal branşları öğrencilerin çeşitli avantajlara sahip olsalar da, bu branşların da dezavantajları bulunmaktadır. Örneğin, öğrencilerin seçtikleri dal branşının içerisindeki derslerin çoğu aynı zamanda olabilir. Bu, öğrencilere dersleri aynı anda takip etmek zorunda kalmaları ve dersler arasında çok fazla zaman ayıramamaları anlamına gelir.

Dal branşlarının diğer bir dezavantajı, öğrencilerin kendilerine özgü ilgi alanlarını takip etmek istemelerine olanak tanımamasıdır. Bu da öğrencilerin çok fazla ders almak zorunda kalmalarına neden olabilir.

Sonuç

Dal branş, öğrencilerin okulun kendi kurallarınca belirlenmiş olan dersleri ve bunların içerisindeki bazı seçmeli dersleri kapsayan bir terimdir. Dal branş seçimi yaparak öğrencilerin çeşitli avantajları olmaktadır ancak bu branşların da dezavantajları bulunmaktadır. Yani, öğrencilerin dal branş seçerken dikkatlice düşünmeleri ve seçimlerini çok dikkatli yapmaları gerekmektedir.

oremeyenbayan

Üye
BaYaN
1 May 2023
3,211
357
17
Dal branş, öğrencilerin akademik ve mesleki özelliklerine göre eğitim almalarını sağlamak için ilköğretim ve ortaöğretim okullarında seçebilecekleri farklı konuların bütünüdür. Öğrencilerin ilgi alanlarına ve yeteneklerine göre seçebilecekleri dal branşlar arasında matematik, fen bilimleri, tarih, dil, edebiyat, sanat ve müzik gibi konular bulunur. Dal branşları, dersler arasında seçim yapmaya ve öğrencilerin akademik ve mesleki gelişimlerini desteklemeye yardımcı olurlar.

GulumseDunya

Üye
BaYaN
18 Tem 2023
3,471
469
5
Dal branş ne demek? Dal branş, bir alanda çalışan veya ilgi duyulan, daha küçük veya daha spesifik bir konuya odaklanılan alana verilen isimdir. Örneğin, kimya dalında ilgi duyduğunuz bir konu ise, o konuya özgü olan daha küçük bir konuya odaklanmış olursunuz. Dolayısıyla bu dal branşa dal branşı denir.

Bu kavram, çoğu zaman alanın daha genel konularından veya çalışma alanlarından sonra geliştirilen konulara ve kavramlara da uygulanabilir. Örneğin, eğitim alanında çalışan bir arkadaşınız, “öğrencilerin sosyal becerilerinin geliştirilmesi” konusuna özel bir ilgi gösteriyor olabilir. Bu durumda, bu özel konuya dal branşı denir.

Dal branşları, alanların genel konularından daha derin ve spesifik olabilir. Bu da, çoğu zaman daha büyük bir alanda çalışan insanların, daha küçük bir alanda yoğunlaşmalarını kolaylaştırır. Örneğin, bir tıp alanında çalışan bir arkadaşınızın, kalp cerrahisine özel bir ilgi duyması dal branşı olarak kabul edilebilir.

Genel olarak, dal branş, bir alanda çalışan veya ilgi duyulan, daha küçük veya daha spesifik bir konuya odaklanılan alana verilen isimdir. Bu kavram, tıp, eğitim, kimya gibi birçok alanda kullanılabilecek bir kavramdır ve her alanda daha küçük, spesifik konulara odaklanmak için kullanılabilir.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Dal branş, kariyer alanındaki kişinin kendisine özgü alanını ifade eder. Bir kişinin mesleki özelliklerini, becerilerini ve niteliklerini özetleyen bu terim, genellikle bir alan üzerindeki uzmanlığını gösterir. Dal branşının bir üst kategorisi alanlardır ve bu alanlar içerisinde, daha küçük dal branşları yer alır. Örneğin, Gıda Mühendisliği bir alan olarak karşımıza çıkar ve bu alanın altındaki dal branşları yiyecek üretimi, gıda kimyası ve gıda koruma gibi alanlar olabilir. Bir alanın dal branşlarının seçimi, kişinin kendisine özgü yeteneklerine, alanla ilgili becerilerine ve niteliklerine bağlıdır.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Dal branş, belli bir alanda uzmanlaşmak veya ilerlemek için daha derinlemesine çalışmaya yönelik bir terimdir. Bir öğrencinin seçtiği öğrenim alanını belirtmek için kullanılır. Örneğin, bir öğrenci matematik, tarih, biyoloji veya fizik gibi farklı alanlardan biri üzerinde daha fazla odaklanabilir. Dal branş seçiminde, öğrenci gözden geçirmek ve en iyi şekilde kendini geliştirmek için çaba göstermelidir. Böylelikle, dal branşlarının kendisine en uygun olanını seçebilir ve kariyerini o yönde ilerletebilir.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Dal branş, bir kişinin ya da bir grup kişinin, özel bir alanda öğrenme, çalışma veya faaliyetlerinin yoğunlaştığı alanı ifade eder. Örnek olarak, birinin öğrenim hayatında, mesleki alandaki becerilerini geliştirmek için konusuna odaklanabileceği dal branşlar arasında tarih, edebiyat, matematik, fizik veya biyoloji bulunabilir. Bir kişinin dal branşını seçmesi, onun öğrenim hayatının genel akışını ve sonuçlarını etkileyebilir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,591
1,031
15
Dal branş, eğitim, mesleki veya kariyer başarısının bir alanında uzmanlaşmak için bir eğitim programının parçası olarak tanımlanır. Bu eğitim programları, konuya ilgili olarak öğrencileri özel bir alanda daha ileri seviyeye getirmeyi amaçlamaktadır. Bu programlar, öğrencilerin daha ileri bir düzeyde öğrenmeyi, daha fazla bilgi edinmeyi veya bir konuda daha iyi bir performans sergilemeyi sağlamak için tasarlanmıştır. Dal branş programları öğrencilerin, konuyla ilgili derin bir anlayışa sahip olmalarına ve bir şeyler öğrenirken kendilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Programlar ayrıca öğrencilerin konu hakkında daha bilgili ve nitelikli olmalarını sağlayabilir. Programlar, öğrencilerin konu hakkında daha derin bilgi sahibi olmalarını ve teorik ve pratik uygulamalarda daha başarılı olmalarını destekleyebilir.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Dal branş, genel olarak bir eğitim sisteminde seçilebilecek bir ders veya program anlamına gelir. Genellikle, öğrencilerin gelecekteki kariyerleri veya akademik ilgi alanlarının bir parçası olarak kendilerine uygun olan dersleri seçmelerini sağlamak için kullanılır. Örneğin, bir üniversitede fizik bölümünü seçen bir öğrenci, araştırma laboratuvarı deneyleri, çözümleme veya kuantum mekaniği gibi dal branşlarından bir veya birkaçını seçebilir. Bir lise eğitiminde dal branşları, öğrencilerin seçebilecekleri fizik, kimya veya matematik gibi temel alanlara odaklanan dersleri içerebilir. Öğrenciler, dal branşlarını seçerken kariyerleri ve ilgi alanlarına uygun olan en iyi seçeneği bulmaya çalışırlar.

tosunami

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
6,011
0
0
Dal branş, eğitim gören öğrencinin özellikle ortaokulda aldığı temel dersleri veya sahip olduğu belirli bir alanda derinlemesine eğitim almasını ifade eder. Örneğin, matematik, fen bilimleri, edebiyat, müzik gibi. Bir öğrenci eğitim alırken dal branşını seçerek, daha sonraki eğitimlerini şekillendirebilir.

Burcu

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
284
0
0
Dal branş, bir eğitim kurumunda küçük bir alanda öğrencilere verilen özel bir eğitim anlamına gelir. Öğrenciler, belli bir alanda yoğunlaşmak ve o alanın tüm yönlerini öğrenmek için bu branşı seçerler. Bu branş, öğrencilerin genel kabiliyetlerini geliştirmek ve özgüvenlerini arttırmak için bireysel olarak programlanmış özel eğitimleri içerir. Bu branş, öğrencilerin öğrendikleri konulara ilgi duymalarını artırmak ve konular hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmalarını sağlamak için tasarlanmıştır. Bu branş, konuya odaklanan ve kendini geliştirmek isteyen öğrencilere çok faydalıdır.

Abide

Tanınmış Üye
BaYaN
28 Kas 2020
1,308
108
62
Dal branş, bireylerin öğrenme veya çalışma alanlarında kendilerine uygun olan görevleri seçmek için kullanılan bir terim olarak tanımlanır. Bir kişinin seçtiği dal branş iş yaşamına ve öğrenmeye uygun olan yeteneklerini ve ilgi alanlarını düşünmesini sağlar. Bir dal branş seçimi yaparken, kişinin dersleri başarıyla tamamlaması için önemli olan beceriler, kabiliyetler ve ilgi alanları dikkate alınmalıdır.

Bir dal branş seçiminde, öncelikle kişinin yeteneklerini veya becerilerini değerlendirmek çok önemlidir. Örneğin, bir kişi doğuştan müzikal bir yeteneğe sahipse, müzik alanına odaklanmak için daha uygun bir seçim olacağı açıktır. Aynı şekilde, bir kişinin matematik alanındaki yeteneklerini değerlendirmesi, matematik alanına odaklanarak dal branş seçiminde yararlanılabilir. Kişinin yeteneklerini ve ilgi alanlarını değerlendirmek, dal branş seçiminde temel bir adım olacaktır.

Bir dal branş seçiminde, kişinin var olan yeteneklerinin dışında, kişinin ilgi alanları da önemlidir. Kişinin öğrenme ve çalışma alanlarında başarılı olmasını sağlayacak ilgi alanlarını belirlemek çok önemlidir. Örneğin, bir kişinin gösterdiği ilgi alanları arasında bilim olabilir. Bu durumda, bu kişi bilim alanına odaklanarak dal branş seçiminde yararlanabilir.

Bir dal branş seçimi, kişinin öğrenme veya çalışma alanlarında başarılı olmasını sağlayan önemli bir karardır. Kişinin seçtiği dal branş, kişinin yaşamında önemli bir karar olacak ve gelecekteki başarısını etkileyebilecek bir konudur. Bu nedenle, kişinin dal branş seçiminde dikkatli olmalı ve en uygun seçimi yapmalıdır.

Aysun

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
292
0
0
Baslik: "Dal Brans Ne Demek?"

Giris: Dal ve Brans Kavramlarina Giris
Dal ve brans kavramlari, özellikle spor veya akademik alanlarda sikça karsilasilan terimlerdir. Ancak genellikle bu terimlerin ne anlama geldigi ve aralarindaki farklar konusunda kafa karisikligi yasanabilir. Bu makalede, "dal" ve "brans" kavramlarini açiklayacak ve aralarindaki farklari ortaya koyacagiz.

1. Dal Nedir?
Dal, belirli bir alan veya disiplinin daha spesifik bir alt kategorisi veya alt bölümüdür. Örnegin, atletizm bir spor dalidir ancak atletizm içinde kosu, atlama ve atma gibi farkli dallar bulunmaktadir. Bir dal, genellikle belirli bir beceri seti veya faaliyeti temsil eder. Örnegin, yüzme sporunun bir dali olan serbest stil, belirli bir yüzme teknigini ifade eder.

2. Brans Nedir?
Brans, daha genis bir kategorinin altinda yer alan ve belirli bir alanda uzmanlasmis bir alt kategori veya disiplindir. Genellikle spor veya akademik alanlarda kullanilan bir terimdir. Örnegin, futbol bir spor bransidir ve futbol içinde kaleci, savunma, orta saha ve hücum gibi farkli branslar bulunmaktadir. Branslar, genellikle belirli bir spor veya konuyla ilgili daha derinlemesine bir çalismayi ifade eder.

3. Dal ile Brans Arasindaki Farklar
Dal ve brans terimleri siklikla birbirinin yerine kullanilsa da aslinda aralarinda önemli farklar bulunmaktadir. Bir dal, genellikle daha spesifik bir faaliyet veya beceriyi ifade ederken, bir brans daha genis bir kategorinin altinda uzmanlasmis alt kategoriyi temsil eder. Örnegin, basketbol sporunun bir dali olan üçlük atis, belirli bir beceriyi ifade ederken, basketbol bransi genel olarak basketbol oyununu kapsar.

4. Dal ve Bransin Örnekleri
Dal ve brans kavramlarini daha iyi anlamak için birkaç örnek vermek faydali olabilir. Mesela, jimnastik sporunun bir dali olan denge tahtasi, belirli bir jimnastik disiplinini temsil ederken, jimnastik bransi genel olarak tüm jimnastik aktivitelerini içerir. Benzer sekilde, bilgisayar bilimleri bir akademik bransken, yapay zeka bu bransin altinda bir dal olabilir.

5. Hangisi Daha Önemlidir?
Dal ve brans kavramlari genellikle birbirini tamamlayan ve birlikte anlam kazanan terimlerdir. Hangisinin daha önemli oldugu, kullanildigi baglama ve konuya bagli olarak degisebilir. Örnegin, bir spor organizasyonunda belirli bir dalin mi yoksa genel bir bransin mi önemli oldugu, organizasyonun amacina ve katilimcilarin ilgi alanlarina bagli olacaktir.

6. Sonuç ve Sikça Sorulan Sorular
Bu makalede, "dal" ve "brans" terimlerinin ne anlama geldigini ve aralarindaki farklari ele aldik. Kisacasi, bir dal genellikle daha spesifik bir faaliyeti ifade ederken, bir brans daha genis bir kategorinin altinda uzmanlasmis bir alt kategoriyi temsil eder. Ancak hangisinin daha önemli oldugu, kullanildigi baglama ve konuya göre degisebilir.

Sikça Sorulan Sorular:

Dal ve brans arasindaki fark nedir?
Dal, daha spesifik bir faaliyeti ifade ederken, brans daha genis bir kategorinin altinda uzmanlasmis bir alt kategoriyi temsil eder.

Örnek verebilir misiniz?
Evet, örnegin, basketbol sporunun bir dali olan serbest atis, bir dali temsil ederken, basketbol bransi genel olarak tüm basketbol oyununu kapsar.

Hangisi daha önemlidir?
Hangisinin daha önemli oldugu, kullanildigi baglama ve konuya bagli olarak degisir. Örnegin, bir spor organizasyonunda belirli bir dalin mi yoksa genel bir bransin mi önemli oldugu, organizasyonun amacina ve katilimcilarin ilgi alanlarina bagli olacaktir.

Sumeyra

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
276
0
0
Dal branş, orta ve lise düzeyinde öğrenciler tarafından okul programlarında seçilebilecek ekstra eğitim alanlarını ifade eder. Dal branşlar, öğrencilerin kendi alanlarının dışındaki diğer alanlara karşı ilgilerini geliştirmelerine ve öğrenmelerine olanak tanır. Okul programlarında çok sayıda dal branş vardır ve öğrencilerin zevklerine ve ilgilerine göre seçilebilirler. Bazı dal branşları arasında, müzik, tiyatro, sanat, spor, bilgisayar ve teknoloji, fen ve matematik gibi dallar yer alır. Dal branşlarına kayıt yaptıran öğrenciler, bu alanlarda ilerlemelerini ve kendilerini geliştirmelerini desteklemek için ekstra destek alabilirler.

Bacardi

Co-Admin
Co-Admin
BaY
23 Mar 2024
1,781
0
0
"Dal branş" terimi, genellikle spor alanında kullanılan bir terimdir. Bir spor dalının içindeki daha özelleşmiş alt kategorilere verilen isimdir. Örneğin, yüzme sporu genel bir dal iken, serbest yüzme, sırtüstü yüzme, kelebek yüzme ve kurbağalama gibi farklı stiller bu daldaki branşlardır. Bu terim, sporseverlerin belirli bir spor dalında uzmanlaşmak istediklerinde hangi alt kategoride çalışacaklarını ifade etmek için kullanılır. Dal branşlarını öğrenmek, sporseverlerin ilgi duydukları spor dalında daha derinlemesine bilgi edinmelerine yardımcı olabilir.

Ilknur

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
305
0
0
Dal branş, özellikle eğitim alanında kullanılan bir terimdir. Genel olarak, insanların toplumsal, ekonomik ve kültürel alanlarda kendilerini geliştirme ve geliştirmeye çalışma arzusuyla meydana gelen çok çeşitli eğitim programlarına dahil olmalarını ifade eder. Bazı durumlarda, öğrenciler dal branşlarını kendi seçimlerine göre seçerler. Bununla birlikte, bazı durumlarda da, öğrencilerin dal branşlarını öğretmenleri veya okul yöneticileri tarafından belirlenmektedir.

Bir öğrencinin dal branşını seçmesi, çoğunlukla okulun hangi konuları öğretmeye odaklanmış olduğuna ve öğrencinin özel ilgilerine bağlı olarak gerçekleşir. Örneğin; bir öğrenci, tarih, fen, edebiyat veya sanat gibi alanları seçebilir. Diğer bir deyişle, dal branşını seçmede kullanılan kriter, öğrencinin eğitim veya kariyer hedeflerine göre farklılık gösterebilir.

Dal branşlarının çoğu durumda belirli bir süre için alınmaları gerekmektedir. Örneğin; Bir üniversiteye kayıt yapan bir öğrenci, eğitim almak için belirli bir dalının kursunu veya programını tamamlamalıdır. Bu, öğrencinin dalının tüm alanlarını veya özel konularını öğrenmesine olanak sağlayacaktır. Bazı üniversiteler, öğrencilerin dal branşlarını seçmek için bazı sınavlar veya giriş sınavlarını da uygulayabilir.

Dal branşlarının seçimi, öğrencinin daha sonraki hayatını nasıl etkileyeceğine bağlı olarak önemlidir. Ayrıca, bu seçim, öğrencinin daha sonra çalışabileceği alanları da etkileyebilir. Bu nedenle, öğrenciler dal branşlarını seçerken dikkatli ve dikkatlice düşünmelidirler.

Mujde

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
320
0
0
Dal branş, eğitim sistemimizde öğrencilere seçme hakkı tanıyan bir terimdir. Öğrenciler, üniversiteye girdiklerinde, kendileri gibi ilgisini çeken bir dal veya branş seçebilirler. Seçecekleri dal veya branş, öğrencilerin kendilerini geliştirecekleri alanı seçmelerine yardımcı olur. Öğrenciler, seçecekleri dal veya branşın özelliklerini, ilgilerini ve içerdiği konuları öğrenmek için araştırma yaparlar. Seçecekleri dal veya branş, üniversitelerde kendi öğrenimleri için seçebilecekleri kursların sayısını ve derslerin kapsamını etkiler. Örneğin, sağlık bilimleri alanındaki öğrenciler, beslenme, ilaç etkileşimleri, hastalıkların tedavisi ve korunma gibi konuları öğrenebilecekleri dersleri seçebilirler. Aynı şekilde, mühendislik alanındaki öğrenciler, makine tasarımı, kontrol sistemleri ve yazılım geliştirme gibi dersleri seçebilirler. Seçecekleri dal veya branşın, öğrencilerin gelecekteki kariyerleri için de doğru seçim olması önemlidir.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
13,945
398
5
Dal branş, öğrencilerin eğitimlerini yoğunlaştırdıkları ve özelleştirdikleri bir konu ya da alandır. Örneğin, öğrencilerin öğrenme veya kariyer hedeflerine ulaşmak için matematik, fizik, sözcük bilgisi ya da özel bir alanda uzmanlaşma seçenekleri arasından birini tercih etmelerini sağlamak amacıyla, öğrencilerin dal branş seçim yapması gerekebilir.

Dal branş seçimi yaparken, öğrencinin kişisel tercihlerinin ve çıkarlarının bir göz önünde bulundurulması gerekir. Öğrencilerin öğrenme tercihleri ve yetenekleri, öğrenme hedefleri, gelecekte çalışacakları alanlar veya kariyer hedefleri gibi çeşitli faktörler göz önünde bulundurularak seçim yapmaları önerilir. Öğrenciler, seçtikleri branşa göre eğitime odaklanmalı ve öğrenme sürecini kontrol altında tutmalıdır. Örneğin, matematik branşında çalışan bir öğrenci, matematiğin temel kurallarını ve temel kavramlarını öğrenmeli, uygulamalı ve analiz yapmalıdır.

Dal branş seçiminin öğrencilerin eğitimleri ve kariyerleri üzerinde önemli bir etkisi vardır. Öğrencilerin, kendilerini geliştirmek ve öğrenme hedeflerine ulaşmak için dal branş seçimlerini doğru bir şekilde yapmaları çok önemlidir. Bu nedenle, eğitimcilerin öğrencilerine dal branş seçimleri konusunda doğru ve gerçekçi bir şekilde rehberlik etmeleri gerekir.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
13,945
398
5
Dal branş, bir konuda uzmanlaşmak, araştırma yapmak veya öğrenmek için seçilmiş bir alanın adıdır. Bu alanlar genellikle kendine özgü bir şekilde sınıflandırılır ve insanlar konuya göre kendi ilgi alanlarını seçerler. Örneğin, akademik çalışmalarda dal branşlar arasında matematik, fizik, biyoloji, kimya, tarih, felsefe ve edebiyat bulunur. Yine de, kişinin konuşlandırma seçimine göre daha özel alanlar da seçilebilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:1)