Delegasyon ne demek TDK

subuti

Üye
BaY
7 May 2023
1,354
117
17
Merhaba arkadaşlar,

Delegasyon kelimesinin TDK sözlüğünde ne anlama geldiğini merak ediyorum. Bilenler var mı? Lütfen bana bu konuda yardımcı olun.

Delegasyon, TDK sözlüğüne göre, bir kişinin ya da kuruluşun bir başka kişi veya kuruluşa bir işi, görevi, yetki veya sorumluluğu başka bir kişi veya kuruluşa bırakmak anlamına gelir. Kurumsal düzeyde, delegasyon, bir kuruluşun karar verme yetkisini bir diğerinden almak anlamına gelir. İnsanlar açısından, delegasyon, bir kişinin bir görev ya da sorumluluğu kişinin başka bir kişiye devretmesidir.

Delegasyon, günlük yaşamımızda oldukça yaygın bir kavramdır ve çoğu zaman işimizi kolaylaştırmak için kullanılır. Örneğin, bir kişi delegasyon yoluyla başka bir kişiye bir çalışmanın tamamlanmasını veya belirli bir işin üstlenilmesini isteyebilir.

Delegasyonun, kişisel ve kurumsal düzeylerde kullanımının detaylı bir açıklamasını merak ediyorum. Lütfen bilen arkadaşlar bana bu konuda yardımcı olabilirler mi?

Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,222
1,256
112
Delegasyon Ne Demek TDK:

Delegasyon, insanlar arasındaki ilişkilerde, bir kişinin veya grubun başka bir kişi veya grup tarafından belirli sorumlulukları almak için yetkilerini ve yetkilerini devretmesidir. TDK, delegasyonu, "bir kimseye yetkileri, yükümlülükleri ve haklarını devretme işi" olarak tanımlar. Delegasyon, kurumsal karar alma ve çalışma içinde kullanılan bir yönetim aracıdır.

Delegasyonun Amacı:

Delegasyonun amacı, bir kişinin veya grubun yetkilerini, yükümlülükleri ve haklarını başka bir kişi veya grup tarafından yönetilmesini sağlamaktır. Bir şirket, kurum veya kuruluşun çalışma sürecini kolaylaştırmak ve verimliliğini artırmak için, belirli görevleri ve sorumlulukları diğer çalışanlara devretmesi gerekir. Ayrıca, delegasyon, karar alma sürecinin ve çalışma ağının daha etkin ve verimli olmasını sağlar.

Delegasyonun Faydaları:

Delegasyon, çalışma içinde çok önemlidir. Delegasyon, üst düzey yöneticilerin süreci kolaylaştırıp verimliliğini artırmasını, çalışanların daha fazla sorumluluk almasını ve ekip çalışmasını desteklemesini sağlar. Ayrıca, delegasyon, üst düzey yöneticilerin küçük görevleri diğer çalışanlara devretmesini ve üst düzey yöneticilerin daha büyük ve önemli görevleri üstlenmelerini sağlar.

Delegasyonun Riskleri:

Delegasyon, küçük hataların büyük hatalara dönüşebileceği riskleri de beraberinde getirir. Bir kişinin, yetkilerini yanlış kullanması veya yanlış kararlar alması durumunda, üst düzey yöneticilerin sorumluluk alması gerekebilir. Ayrıca, delegasyon, çalışanların kendilerine güvenmeyebilmesine ve motivasyonunu kaybetmesine de neden olabilir. Bu nedenle, delegasyonun etkin ve verimli bir şekilde kullanılması gerekir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)