Depozito kira borcuna sayılır mı

DiscoKrali

Aktif Üye
BaY
8 Nis 2023
1,296
106
27
Merhaba,

Depozito kira borcuna sayılır mı? sorusuna cevap arıyorum. İhtiyacım olan bilgiyi bulamadım ve yardım istiyorum.

Ev sahibi olarak, kiraya aldığım evi yıllık depozito karşılığında kiraladım. Yıllık depozito kiracıya geri verilmeli ve kiraya ek olarak ödenmesi gereken diğer ödemelerden daha fazla olmamalı mı? Depozito, kira borcunun bir parçası olarak mı sayılıyor?

Bu konuda ciddi şekilde yardım istiyorum. Saygılarımla.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,345
1,315
112
Depozito Kira Borcuna Sayılır Mı?

Depozito kira borcuna sayılıp sayılmayacağının cevabı, öncelikle kişinin işlemlerinin türüne ve durumuna bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, depozito kira borcu ödemeleri sözleşmeye göre değişebilir. Bu nedenle, depozito kira borcu ödemelerinin sayılıp sayılmayacağının kesin bir cevabı yoktur.

Depozito Kira Borcunun Tanımı

Depozito kira borcu, depozito ödenen ve kiracı tarafından kullanılan bir mülkün kiracı tarafından iade edilmesi gereken bir ödemedir. Depozito kira borcu, kiracının mülkün hasar görmemesini sağlamak için kiracı tarafından ödenecek bir ödemedir. Kiracının mülkün hasar görmemesi için gerekli olan depozito kira borcu, kiracı tarafından ödenmeden mülk teslim edilemez.

Depozito Kira Borcu Ödemeleri Sayılır Mı?

Depozito kira borcu ödemelerinin sayılıp sayılmayacağı, öncelikle kiracının mülke yapacağı ödemeye ilişkin olarak sözleşmeye göre değişebilir. Eğer sözleşme, depozito kira borcu ödemelerinin kiracı tarafından ödenmesini gerektiriyorsa, bu ödemeler sayılır. Ancak, kiracının sözleşmede depozito ödemesi yapması gerekmediği durumlarda, depozito kira borcu ödemeleri sayılmayacaktır.

Depozito Kira Borcunun Güvence Olarak Kullanılması

Bir mülk üzerinde kira sözleşmesi yapılırken, kiracının depozito kira borcu ödemesi güvence olarak kullanılır. Depozito kira borcu ödemesi, mülk sahibinin iade edilecek olan kiranın tamamını almasını sağlamak için kullanılır. Kiracı, mülkün iadesinden önce depozito kira borcunu ödemek zorunda kalır. Bu nedenle, depozito kira borcu ödemeleri, kiracının mülkün hasar görmemesini ve kira ödemelerinin yerine getirilmesini güvence altına almak için kullanılır.

Depozito Kira Borcunun İadesi

Bir mülke ait depozito kira borcu ödemesi, mülk iadesinden önce ödenir. Depozito kira borcu ödemesi, mülk iadesi sırasında kiracı tarafından geri alınır. Kiracının, mülkün hasar görmemesine neden olan herhangi bir problem olmaması durumunda, depozito kira borcu ödemesi geri alınır. Kiracının depozito kira borcu ödemesinin tamamını geri alması durumunda, kiracının depozito kira borcu ödemelerinin sayılıp sayılmayacağı sorusu da ortadan kalkacaktır.

Sonuç

Depozito kira borcu ödemelerinin sayılıp sayılmayacağı, öncelikle kiracının sözleşmeye ilişkin olarak depozito kira borcu ödemesi yapıp yapmayacağına bağlı olarak değişebilir. Ancak mülke ait depozito kira borcu ödemesi mülk iadesi sırasında kiracı tarafından geri alınır ve mülke ait herhangi bir hasar olmaması durumunda, depozito kira borcu ödemeleri tamamen geri alınır. Bu nedenle, kiracının depozito kira borcu ödemelerinin sayılıp sayılmayacağı sorusu ortadan kalkacaktır.