Depresyonda olan bir insan ne hisseder

Bilgin

Tanınmış Üye
BaY
18 Eki 2020
1,430
148
62
Merhaba herkese,

Depresyonda olan bir insan ne hisseder? sorusuna cevap arıyorum. Depresyon son zamanlarda yaşadığım bir durum ve çok fazla duyguya sahip olduğumu düşünüyorum. Özellikle kendimi çok kötü hissediyorum, ümitsizlik, üzüntü, umutsuzluk, yalnızlık, çaresizlik gibi duygularla boğuşuyorum. Aynı zamanda, yaşamımın hiçbir anlamı olmadığını düşünüyorum ve çoğu zaman ölmeyi düşünebiliyorum. Bazen fiziksel rahatsızlıklar da yaşıyorum.

Bu durumdan kurtulmak için ne yapmam gerektiğini anlamak istiyorum. Belki çevremdekilerin yardımıyla bu durumdan kurtulabilirim ve tekrar eskisi gibi olabilirim. Sizlerin de yardımını bekliyorum. Depresyonda olan biri olarak, ne hissedebileceğim, nasıl kurtulabileceğim ve ne yapmam gerektiği konusunda size yardımcı olmak istiyorum. Lütfen bu konuda deneyimlerinizi ve tavsiyelerinizi paylaşın.

Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,832
1,256
112
Depresyonda olan Bir insan Ne Hisseder?

Depresyon, duygusal, fiziksel veya davranışsal semptomları olan kronik bir ruh hali bozukluğudur. Depresyon, hastalığının şiddeti ve süresine göre değişen düşünce, duygu ve davranışlarla kendini gösterir. Depresyon, klinik olarak tanımlanabilir bir ruh hali durumudur ve çoğu insanın hissettiği düşük ruh halinin çok daha kötü bir halidir. Depresif olan insanlar, duygusal olarak çökmüş, ümitsiz, karamsar, kendilerine özgüvensiz, uykusuz, sürekli üzgün veya öfkeli hisseder.

Depresyonda Uyku Bozukluğu
Depresyonda olan insanlar, uyku bozukluklarını hisseder. Uyku bozuklukları, düşük enerji, uykuya dalma güçlüğü, gece uyanmaları, geç saatlere kadar uyanmak veya erken kalkmak şeklinde kendini gösterir. Depresif insanlar, kendi geçmişleriyle ilgili yanlış düşünceleri kaynaklanan yorgunluklarını hisseder.

Depresyonda Fiziksel Belirtiler
Depresyonda olan insanlar, çoğu zaman fiziksel belirtiler hisseder. Yorgunluk, hafıza bozuklukları, ödem, baş ağrısı, gerginlik, kas ağrıları, iştah azalması, karın ağrıları, bulantı ve ishal gibi belirtiler depresif insanların yaşamlarında sıkça görülür.

Depresyonda Duygusal Belirtiler
Depresyonda olan insanlar, çoğu zaman duygusal belirtiler hisseder. Depresif insanlar, kaygı, çaresizlik, umutsuzluk, suçluluk, öfke, hüzün, üzüntü, kendilerine güvensizlik, çöküntü, özsaygısızlık, çabalarının karşılıksız kalması veya herhangi bir şeyin değerli olmadığını hisseder.

Depresyonda Sosyal Belirtiler
Depresyonda olan insanlar, çoğu zaman sosyal belirtiler hisseder. Depresif insanlar, diğer insanlardan uzaklaşma eğilimindedir ve arkadaşlarının ve ailesinin arasından sık sık çekilme eğilimindedir. Diğer sosyal ruh hali belirtileri arasında sosyal faaliyetlerden uzaklaşma, mesleki başarısızlık, üzüntüyle konuşma, sosyal ortamlarda rahatsız olma ve kendini ifade etmekte güçlük çekme gibi belirtiler bulunur.

Depresyonun Tedavisi
Depresyon, birçok farklı tedavi yöntemiyle tedavi edilebilir. Tedavi, bireysel terapi, grup terapi, kimyasal dengesizliklerin düzeltilmesi için ilaçlar, egzersiz, doğal tedaviler, hipnoz veya diyet değişiklikleri gibi tedavi yöntemlerini içerebilir. Depresyonu olan herkesin, özellikle de en kötü halindeyken, bir ruh sağlığı uzmanından yardım alması önerilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)