Derleme Sınıf Nedir

TheZenith

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,306
107
62
Merhaba arkadaşlar, "Derleme sınıf" terimi hakkında biraz kafa karışıklığı yaşıyorum ve açıklığa kavuşturmak istiyorum. Bu terimi duydum ancak tam olarak ne anlama geldiğini anlamakta zorlanıyorum. Acaba bu konuda bilgisi olan veya fikri olan birisi var mı? Yardımınız gerçekten değerli olacak, çünkü konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Derleme sınıfın ne olduğunu veya nasıl kullanıldığını anlamak istiyorum. Eğer konu hakkında bilginiz varsa, lütfen benimle paylaşın. Şimdiden teşekkür ederim!

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
13,950
398
5
**Derleme Sınıf Nedir?**

Derleme sınıfı, bilimsel araştırma veya inceleme yazıları için temel bir yapı sağlayan ve literatürdeki mevcut bilgileri sentezlemeyi amaçlayan bir türdür. Bu yazıda, derleme sınıfının tanımı, özellikleri, avantajları ve nasıl oluşturulduğu detaylı bir şekilde incelenecektir.

**Tanım ve Amaç**

Derleme sınıfı, belirli bir konu veya alanla ilgili mevcut literatürü toplamayı, sentezlemeyi ve eleştirel bir şekilde analiz etmeyi amaçlar. Bu tür yazılar, araştırmacıların belirli bir konu hakkında mevcut bilgileri derinlemesine anlamalarına yardımcı olur ve yeni araştırmalar için bir temel oluşturabilir.

**Özellikler**

- Derleme sınıfı, genellikle belirli bir konu veya alanla ilgili mevcut araştırmaların özetini içerir.

- Çeşitli kaynaklardan elde edilen veriler ve bulgular, sistematik bir şekilde organize edilir ve analiz edilir.

- Derleme sınıfı, mevcut literatürdeki boşlukları tanımlayabilir ve gelecekteki araştırmalar için önerilerde bulunabilir.

- Bu tür yazılar, bir konu hakkında kapsamlı bir bakış sunar ve okuyucuların konuya ilişkin güncel bilgileri öğrenmelerini sağlar.

**Avantajları**

- Derleme sınıfı, araştırmacıların belirli bir konu hakkında derinlemesine bilgi edinmelerine olanak tanır.

- Mevcut literatürdeki boşlukları belirleyerek gelecekteki araştırmalar için yol gösterici olabilir.

- Derleme sınıfı, okuyuculara geniş bir bakış açısı sunar ve konuya ilişkin mevcut bilgileri özetler.

**Oluşturma Süreci**

1. **Konu Seçimi**: Derleme sınıfı yazarken ilk adım, derlenmesi planlanan konuyu belirlemektir. Konunun kapsamlı olması ve literatürde yeterli miktarda kaynak bulunması önemlidir.

2. **Literatür Taraması**: Seçilen konuyla ilgili literatürü tarayarak mevcut kaynakları belirlemek gerekir. Bu süreçte, akademik veritabanları, dergiler ve kitaplar gibi çeşitli kaynaklar kullanılabilir.

3. **Veri Toplama ve Organizasyon**: Kaynaklardan elde edilen veriler ve bulgular sistematik bir şekilde toplanmalı ve organize edilmelidir. Bu, konuya ilişkin ana temaların ve alt başlıkların belirlenmesini içerir.

4. **Analiz ve Sentez**: Toplanan veriler, analiz edilerek mevcut bilgilerin özetlenmesi ve sentezlenmesi gerekir. Bu süreçte, kaynaklar arasında benzerlikler, farklılıklar ve çelişkiler belirlenir.

5. **Yazma ve Düzenleme**: Derleme sınıfı yazılırken, belirlenen temalar ve bulgular doğrultusunda mantıklı bir yapı oluşturulmalıdır. Ayrıca, yazı dilinin akıcı olması ve bilimsel standartlara uygun olması da önemlidir.

6. **Referanslama**: Derleme sınıfı yazarken kullanılan tüm kaynaklar doğru bir şekilde referanslanmalıdır. Bu, yazının güvenilirliğini artırır ve akademik dürüstlüğü sağlar.

**Sonuç**

Derleme sınıfı, belirli bir konu veya alanla ilgili mevcut literatürü özetleyen ve sentezleyen bir türdür. Bu tür yazılar, araştırmacıların belirli bir konu hakkında derinlemesine bilgi edinmelerine ve gelecekteki araştırmalar için yol gösterici olmalarına yardımcı olur. Derleme sınıfı yazarken, konunun kapsamlı bir şekilde incelenmesi, literatür taraması, veri toplama ve analiz gibi adımların titizlikle takip edilmesi önemlidir.

**SSS (Sıkça Sorulan Sorular)**

1. **Derleme sınıfı nedir?**

Derleme sınıfı, belirli bir konu veya alanla ilgili mevcut literatürü özetleyen ve sentezleyen bir türdür.

2. **Derleme sınıfının avantajları nelerdir?**

Derleme sınıfı, araştırmacıların derinlemesine bilgi edinmelerine, mevcut literatürdeki boşlukları belirlemelerine ve gele

cekteki araştırmalar için yol gösterici olmalarına yardımcı olur.

3. **Derleme sınıfı nasıl oluşturulur?**

Derleme sınıfı oluştururken, konu belirlenmeli, literatür taranmalı, veriler toplanmalı, analiz edilmeli, yazılmalı ve düzenlenmelidir.

4. **Derleme sınıfı yazarken nelere dikkat edilmelidir?**

Derleme sınıfı yazarken, konunun kapsamlı incelenmesi, kaynakların doğru bir şekilde referanslanması ve yazının akademik standartlara uygun olması önemlidir.