Dernek Kurmak Için Ne Gerekli

baymax

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,364
124
62
Merhaba arkadaşlar,

"Dernek kurmak için ne gerekli?" diye merak ediyorum. Dernek kurma süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum ve bu sürecin neleri içerdiğini öğrenmek istiyorum. Bu konuda bilgisi olan birisi varsa, lütfen paylaşsın. Dernek kurmak isteyenler için gereken belgeler, izinler, prosedürler veya başvuru süreçleri hakkında bilgi sahibi olmak önemli olabilir. Bu nedenle, bu konuda deneyimi olan veya bilgisi olan herkesin görüşlerini ve önerilerini bekliyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İlginiz ve katkınız için teşekkürler!

LasTRomaNce

Moderator
Moderator
BaYaN
23 Mar 2024
1,782
0
0
Dernek Kurmak İçin Gerekli Bilgiler

Dernek kurmak, belirli bir amaç veya hizmet etrafında toplumu bir araya getirmek ve ortak faaliyetler yürütmek isteyen kişilerin yasal bir yapı oluşturmasıdır. İşte dernek kurmak için gerekli adımlar ve bilgiler:

Amaç Belirleme

Dernek kuracak kişilerin öncelikle ortak bir amaç belirlemesi gerekir. Bu amaç, sosyal, kültürel, eğitimsel veya yardım amaçlı olabilir. Amaç, derneğin tüzüğüne yazılacak ve belirli bir düzen içinde faaliyet gösterecektir.

Tüzük Oluşturma

Dernek tüzüğü, derneğin amacını, çalışma şeklini, yönetim organlarını ve diğer detayları içeren bir belgedir. Tüzük, kurucular tarafından hazırlanır ve noter onayıyla resmileştirilir.

Kurucuların Belirlenmesi

Derneği kuracak olan kişiler arasından en az üç kişi kurucu olarak belirlenmelidir. Bu kişiler, derneğin tüzüğünü hazırlar, imzalar ve noter önünde işlemleri gerçekleştirir.

Gerekli Belgelerin Hazırlanması

Dernek kurulması için gerekli olan belgeler şunlardır:

- Tüzük

- Kurucuların kimlik belgesi fotokopileri

- Kurucuların adres beyanları

- Dernek merkezinin bulunduğu yerin tapu örneği veya kira sözleşmesi

- Faaliyet alanına göre ek belgeler

Noter İşlemleri ve Resmi Başvuru

Hazırlanan belgeler, noter tarafından incelenir ve onaylanır. Daha sonra ilgili valilik veya kaymakamlığa başvurularak dernek tescili için başvuru yapılır.

Mali Durumun Belirlenmesi

Dernek kurma sürecinde, derneğin mali durumu da belirlenmelidir. Gerekli harcamaların karşılanması için kurucular arasında bir mali plan yapılmalıdır.

Kuruluş İlanı ve İlan Bedelinin Ödenmesi

Dernek kuruluşu ilan edilir ve ilan bedeli ödenir. Bu ilan, resmi gazetede veya yerel gazetelerde yayımlanır.

Sonuç ve SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

1. Dernek kurmak için kaç kişi gereklidir?

En az üç kişi dernek kurabilir. Bu kişiler kurucu olarak belirlenir ve tüzüğü hazırlar.

2. Dernek kurmak için gerekli belgeler nelerdir?

Dernek kurmak için gerekli belgeler arasında tüzük, kurucuların kimlik belgeleri, adres beyanları, tapu örneği veya kira sözleşmesi bulunur.

3. Dernek kuruluş işlemleri nereden yapılır?

Dernek kuruluş işlemleri ilgili valilik veya kaymakamlık bünyesindeki dernekler müdürlüğü tarafından yapılır.

4. Dernek kuruluşu için mali durum nasıl belirlenir?

Dernek kuruluşu sürecinde, derneğin mali durumu kurucular arasında belirlenir ve gerekli mali planlamalar yapılır.

5. Dernek tüzüğü nedir ve ne amaçla hazırlanır?