Deruhte Ne Demek Tdk

Zorro

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,401
136
62
Merhaba dostlar,

"Deruhte ne demek TDK?" diye merak ediyorum. Son zamanlarda bu terimi sıkça duyuyorum ancak tam olarak ne ifade ettiğini bilmiyorum. Deruhte kelimesinin Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından nasıl tanımlandığını öğrenmek istiyorum. Eğer bu konuda bilgi sahibi olan veya açıklamak isteyen birileri varsa, lütfen bu konuda beni aydınlatır mısınız? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim!

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,952
1,315
112
Deruhte Nedir?

Deruhte, Osmanlı Türkçesinden günümüze geçen bir kelime olup "kullanılan, amel edilen, faal olan, faaliyet gösteren" anlamlarına gelir. Kelimenin kullanımı günümüzde oldukça azdır ve genellikle edebi eserlerde veya tarihî metinlerde karşımıza çıkar.

Deruhte Kelimesinin Anlamı ve Kullanımı

1. Faal Olma Durumu

Deruhte, bir şeyin aktif veya faal durumda olduğunu ifade eder. Bu kelime, bir şeyin işlevsel veya etkin olduğunu belirtir.

2. Edebî ve Tarihî Metinlerde Kullanım

Deruhte terimi, genellikle eski Türkçe edebiyatında ve tarihî metinlerde karşımıza çıkar. Osmanlı dönemi yazılarında sıkça rastlanır.

3. Örnek Kullanım

- "Bu dönemde pazarlar oldukça deruhteydi, ticaret canlı bir şekilde devam ediyordu."

- "Savaş zamanlarında askerî faaliyetler oldukça deruhte olur."

Deruhte ve Dilin Zenginliği

1. Kelime Çeşitliliği

Deruhte gibi eski veya az kullanılan kelimeler, dilin zenginliğini ve çeşitliliğini gösterir. Bu tür kelimeler, dilin tarihî ve kültürel mirasını korur.

2. Dilin Gelişimi

Eski kelimelerin kullanımı, dilin gelişimine ve evrimine katkıda bulunur. Bu kelimelerin bilinmesi, tarihî metinlerin anlaşılmasına yardımcı olur.

3. Edebiyat ve Kültür Bağlamı

Deruhte gibi kelimeler, edebiyat eserlerinde ve tarihî metinlerde belirli bir kültürel ve tarihî bağlamı yansıtır. Bu bağlamı anlamak, kelimenin kullanımını daha iyi anlamamıza yardımcı olur.

Sonuç

Deruhte, aktif veya faal bir durumu ifade eden eski bir Türkçe kelimesidir. Genellikle edebi ve tarihî metinlerde karşımıza çıkar ve dilin zenginliği ve çeşitliliğini yansıtır.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Deruhte kelimesinin anlamı nedir?

Deruhte, aktif veya faal bir durumu ifade eden eski bir Türkçe kelimesidir.

Yanıt: Deruhte, bir şeyin kullanıldığı, amel edildiği veya faaliyet gösterdiği anlamına gelir.

2. Deruhte kelimesi hangi metinlerde kullanılır?

Deruhte terimi genellikle edebi eserlerde ve tarihî metinlerde karşımıza çıkar.

Yanıt: Osmanlı dönemi yazılarında ve eski Türkçe metinlerde sıkça rastlanır.