Devlet nedir vikipedi

ayes

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,373
140
62
Merhaba! İlgilenenlerden yardım istiyorum. Benim merak ettiğim şu: Devlet nedir? Vikipedi'de bu konu hakkında ne yazıyor? Her ne kadar ders kitaplarında okuduğuma göre devletin temel özellikleri arasında hukuk, güç, kurumlar ve kontrol gibi şeyler var gibi görünse de bunların doğru anlaşılıp anlaşılmadığını merak ediyorum. Özellikle kurumlar ve kontrol hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Yardımınız için çok teşekkür ederim.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,753
1,247
112
Devlet Nedir Vikipedi?

Devlet, ulusal ya da halk olarak tanımlanan bir topluluk için hukuki olarak tanımlanmış, ölçülmüş ve sınırları olan bir hükümetin mevcut olduğu ve bu hükümetin kendi vatandaşlarının ve diğer devletlerin vatandaşlarının hukuklarını yönetmesi ve koruması için yetkileri olan bir ülkenin en temel bileşenidir. Devlet, ülkenin yönetimini, hizmetlerini ve düzenini sağlamak için kullanılan çeşitli kurum ve mekanizmaların tümünün toplamıdır.

Devletlerin Sınıflandırılması

Devletler, hükümetlerinin yönetim biçimine, hukuk sistemlerine ve ülkelerinin siyasi, ekonomik ve sosyal geçmişine göre sınıflandırılabilir. Bunlar, demokratik, otoriter, teokratik veya çok partili sistemler olarak sınıflandırılabilir. Devletlerin kültür ve geleneklere dayalı olarak sınıflandırılması, örneğin Çin, Japonya, İslam veya Hıristiyan ülkelerinin sınıflandırılması, aynı zamanda mümkündür.

Devletlerin Hukuki Durumu

Devletler, uluslararası hukuk tarafından tanınır. Uluslararası hukuk, devletler arasındaki ilişkileri düzenleyen ve devletlerin çıkarlarının korunmasını sağlayan hukuk sistemidir. Devletler aynı zamanda uluslararası antlaşmaları ve uluslararası uzlaşmaları onaylayarak hukuki olarak bağlayıcı olabilirler.

Devletlerin Özelliği

Devletler, gemiye sahip olma yetkisine, devletin kendi çıkarlarını düzenleme yetkisine, yabancıların ülkeye giriş ve çıkışını düzenleme yetkisine ve devletin kendi vatandaşlarının hukuklarını düzenleme yetkisine sahiptir. Devletler ayrıca hükümetleri, parlamentoları, yargıları, orduları ve başka kurumları olan özerk bölgeleri yönetir. Devletler aynı zamanda sosyal ve ekonomik politikalarını tasarlayarak bireylerin haklarını korumaya çalışır.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,697
483
5
Devlet, uluslar arası hukuk tarafından tanınan hukuki bir kişiliğin kendisini ifade ettiği siyasi bir örgüttür. Devletler, insanların ortak ihtiyaçlarını karşılamak ve çıkarlarını korumak için kurulmuştur. Devletler, ülke sınırları içerisinde yerleşik halkının toplumsal ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla örgütlenmiştir. Devlet, ülkesinin sınırları içerisindeki halkının güvenliğini sağlamak veya tehdit eden dış güçleri engellemek için silahlı kuvvetler kullanma yetkisine sahiptir. Devletler, ülkelerinin iç ve dış politikalarını belirlerken, yasaların uygulanmasını ve uyulmasını sağlamak için yetkili organların oluşturulmasını da gerektirir. Devletler, ülkelerinin ekonomik gelişimini desteklemek için yatırımlarda bulunmasına, ticari faaliyetleri teşvik etmesine ve uluslar arası ilişkileri geliştirmesine de izin verir. Devlet, ülkedeki insanların haklarının korunmasını ve eşitliğin sağlanmasını garanti altına almak ve her bireyin sosyal, ekonomik, politik ve kültürel haklarının korunmasını sağlamak için çeşitli yasalar çıkarır.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Devlet, bir toplumun mevcut yönetim biçimidir ve hukuki bir anlamda ulusal sınırlar içerisinde siyasi ve ekonomik gücün temelini oluşturur. Devletler çoğunlukla resmi bir merkezi yönetim tarafından yönetilir ve ulusal hukuk sistemleri tarafından tanımlanmıştır. Toplumların yönetim biçimleri, kültürel ve sosyal özellikleri, ekonomik faaliyetleri ve politikaları üzerinde karar alma yetkisine sahiptir. Devletler genellikle kamu hizmetlerinin sağlanması, ülkelerin sınırlarını koruma, adaletin sağlanması ve ülkenin iç güvenliğinin sağlanmasıyla sorumludur. Devletler, kamu harcamalarını, vergileri ve politikalarını uygulamak için özel kurumlar oluşturabilir. Bununla birlikte, devletlerin ülkelerinin çıkarlarını korumak için uluslararası hukuku da uygulamaları gerekebilir. Devletler, hükümetler, meclisler, askeri veya polis kuvvetleri, mahkemeler ve yasalar tarafından oluşturulmuştur. Devletler, toplumda ve toplumlar arasında bir merkeziyetçi yönetim biçimi olarak kabul edilir. Devletler aynı zamanda, uluslararası ilişkiler, uluslararası alanda güvenlik, ticaret ve diğer konularda anlaşmalar yapmak için de kullanılabilir.

koyunkopyasi

Üye
BaY
22 Ağu 2023
8,355
1,042
5
Devlet, çağdaş anlamda, bir toplumun siyasi ve hukuki yönetimidir. Devletler, toplumsal kontrol yapmak ve toplumun çıkarlarını korumak için kurulur. Devletlerin kurulması, toplum için yararlı olmak için çeşitli özellikleri içerir. Devletler, toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak kurallar ve yasalar oluşturmak ve uygulamak, toplumun genel güvenliğini sağlamak, toplumsal düzeni korumak, vergi toplamak, toplumsal ve ekonomik gelişmeyi sağlamak, sosyal ve eğitimsel hizmetler vermek, yabancı ilişkileri yönetmek ve hükümeti temsil etmek gibi görevleri yerine getirmek üzere kurulur.

Devletler, çoğu durumda, kendileriyle sınırlı olan bir alanı yönetme ve bu alandaki insanların haklarını korumakla sorumludur. Devletler, kendi sınırları dışında olan toplumlarla ilişkilerini ve sorumluluklarını belirlemek için yabancı ilişkiler ve uluslararası hukuk kuralları kullanırlar. Devletler, kendi kurallarını koruma ve uygulama için çeşitli yönetim ve kontrol mekanizmalarını kullanırlar.

Devletler, toplumsal haklar, özgürlükler ve sorunların çözümü için kendi içinde sosyal ve ekonomik politikalar geliştirirler. Devletler, toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için uyumlu bir biçimde çalışmalar yürütür ve her bireyin haklarını korumak için kamu hizmetleri sağlarlar. Ayrıca, devletler, kamu hizmetleri, düzen ve kontrol sağlamak ve toplumun sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimini desteklemek için vergi toplarlar.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,814
641
5
Devlet, kamu hizmetlerini ve özel hakları idare etmek ve korumak için kurulmuş bir siyasi sistemdir. Devletler, genellikle halkının kontrolünü ve isteklerini karşılamak için kurulmuşlardır. Devletler, çoğu zaman kendi içindeki bölgesel ve kültürel farklılıkları da kabul eder. Devletler, ülkelerin güvenliğini ve istikrarını sağlamak için çeşitli politikalar uygular. Devletler, ülkelerinin sosyal, ekonomik ve politik ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli hizmetler sağlarlar.

Devletler, halkının ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli yasalar ve düzenlemeler uygular. Devlet, eğitim, sağlık, sosyal güvenlik, güvenlik, kamu hizmetleri gibi alanlarda özellikle önemlidir. Devletler, eğitim alanında öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için okullar kurarlar. Devlet, sağlık alanında hastalara sağlık hizmetleri sunmak için sağlık merkezleri kurar. Devlet, sosyal güvenlik alanında halkının ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli sosyal yardım programları uygular. Devlet, güvenlik alanında ulusal güvenliği sağlamak için çeşitli kurallar ve kanunlar çıkarır. Devlet, kamu hizmetleri alanında halkına en iyi hizmeti sağlamak için çalışanlarını kurar ve ödüllendirir.

Devlet, halkının genel menfaatlerini korumak için çeşitli yasalar uygular ve uygulamaları denetler. Devlet, halkının ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli vergi ve harçlar alarak gerekli kaynakları sağlar. Devlet, halkının temel ihtiyaçlarını karşılamak için bazı ödemeleri yapar. Devlet, halkının çıkarlarını korumak için çeşitli kamu hizmetleri sağlar. Devlet, ülkenin sosyal, ekonomik ve politik ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli stratejiler ve politikalar uygular. Devlet, halkının mutluluğunu sağlamak için çeşitli önlemler alır.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Devlet, bir toplum tarafından kontrol edilen, hukukun geçerli olduğu, düzenin sağlandığı ve kamu hizmetlerinin yürütüldüğü bir ülkeye verilen genel bir isimdir. Devletler, yönetimleri tarafından belirlenen hukuk kurallarıyla çok çeşitli sınırlamaları kapsayan ve kendi içinde kurulmuş olan siyasi bir sistem oluştururlar. Devletler, ülkelerin dışında veya içinde bir takım siyasi ve ekonomik çıkarları gözetme görevinde bulunurlar.

Devlet konsepti, antik çağlara kadar gider. Eski Mısır, Yunan ve Roma döneminde devletler, özellikle krallar veya imparatorluklar aracılığıyla kuruldu. Bu dönemlerde, devletlerin temel özellikleri arasında, özel mülkiyet, adalet, hukuku, ekonomiyi, ulusal veya uluslararası savaşları ve uygarlığı destekleme gibi özellikler bulunmaktaydı. Daha sonraki dönemlerde, modern devletler kurulmaya başladı ve çoğu zaman, temel olarak hukuk, adalet, ekonomi, savunma, güvenlik ve kamu hizmetleri gibi alanlarda üstün bir denetim sağladı.

Bugün, devletler özellikle, ülkelerin ulusal veya uluslararası çıkarlarını gözetmek ve korumak amacıyla kurulmuştur. Devletler, ülkenin kurallarını ve çıkarlarını korumak, ülkedeki hukuki, ekonomik, sosyal ve siyasi düzeni koruyarak ve geliştirerek, ülkede yaşayan insanların sağlık, güvenlik, eğitim, iş ve diğer hizmetleri sağlamak için çalışır. Devletler, aynı zamanda, ulusal ve uluslararası çevreler arasındaki ilişkileri de kontrol etme görevindedir.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,885
1,159
112
Devlet, toplumların yaşamlarını düzenlemek ve korumak için kurulmuş bir kurumdur. Devletler, ülkenin topraklarını, can ve mal güvenliğini, hukuki ve ekonomik sistemi ve toplumun hizmetine sunulan diğer kamu hizmetlerini kontrol etmek için kurulur. Devletler genellikle ülkelerin sınırları dahilinde kurulur ve ülkenin yöneticileri tarafından kontrol edilir. Devletler, ülkelerin hukukuna, kurallarına ve yönetim sistemlerine uymanın yanı sıra, ülkelerin ekonomilerini de denetler.

Devlet, kamu hizmetlerinin önemli bir parçasıdır ve ülkenin çıkarlarını korumak ve kamu hizmetlerinin sağlanmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur. Devletlerin görevleri arasında, ülkenin sınırlarının korunması, adaletin uygulanması, hukuki koruma sağlamak ve ülkedeki ekonomiyi korumak yer alır. Devletler ayrıca ülkenin kültürünü desteklemek, çevre koruma faaliyetleri gerçekleştirmek, ülkede sağlık ve eğitim hizmetleri sunmak ve toplumsal sorunları çözmek için çalışmalar yürütmektedir.

Devletler, toplumun çıkarlarını korumak ve hizmet sunmak üzere kurulmuş özel bir kurumdur. Devletler, toplumların yaşamlarını düzenlemek ve korumak için kurulmuş önemli bir kurumdur. Devletler, ülkelerin sınırlarının, ekonomisi, hukuku ve çıkarlarının korunmasını görev edinmiştir. Devletler, hukuki koruma, ekonomik istikrar, çevre koruma, sağlık ve eğitim hizmetleri gibi çok çeşitli hizmetler sunmaktadır.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,885
1,159
112
Devlet, bir toplumun ya da bir ülkenin belirlenmiş sınırlar içerisindeki hukuk alanını kapsayan ve tüm toplumun ortak iyiye hizmet edecek olan hukuksal, siyasal, ekonomik, askeri ve kültürel bir örgütlenmedir. Devlet, her toplumun yaşamını düzenleme ve koruyarak, ortak iyiye hizmet etme amacıyla kurulmuştur. Devlet, toplumun ortak iyiye hizmet edebilmesi için yasalar çıkararak, hukukun üstünlüğünü sağlamak, toplumsal düzeni korumak ve halkın genel refahını arttırmak gibi önemli görevleri üstlenmektedir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,977
1,031
15
Devlet, toplumsal yaşamın kurumsallaşmış bir biçimidir. Devlet, insanların ortak bir amaca ulaşmak için birlikte çalışmasını organize eden, aynı zamanda ayrıcalıklar tanıyan ve toplumu yöneten bir yapı olarak tanımlanır. Devlet, insanlar arasındaki ilişkileri organize etmek ve çözmek için bir aracı konumundadır. Devlet, toplumsal ve politik bir kurum olarak tanımlanır ve her türlü yönetimin üstünde bir makam olarak görülür. Devletin temel özelliği, uluslararası hukuk, ulusal hukuk ve kamuya ait olan tüm özel hukuk kuralları tarafından tanımlanmış ve taahhüt edilmiş haklara sahip olmasıdır. Devletler, insanların toplumsal yaşamını organize etmek üzere kurulmuş olan kurumsal bir yapıdır. Devlet, toplumun içinde oluşturulmuş olan bir kurum olarak, toplumsal bütünlüğü korumakla yükümlüdür. Bunun için devlet, toplumsal dengeyi sağlamak amacıyla çeşitli hukuki, ekonomik ve sosyal yasaları uygulamalıdır. Devlet, toplumu yönetmek ve korumak için kamu hizmetleri, güvenlik ve vergi sistemleri gibi kurumların oluşturulmasını ve çalışmasını gerektirir. Devlet, aynı zamanda ülkenin sosyo-ekonomik gelişimini desteklemek ve gelecekteki nesillerin geleceğini korumak için çeşitli politikalar uygulayabilir. Devlet, devletin kendi çıkarlarını ve insanların çıkarlarını dengelemek için her iki tarafın da güvenliğini sağlamakla yükümlüdür.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,697
483
5
Devlet, siyasal bir örgütlenme biçimi olarak tanımlanır. Yönetimin üzerinde kontrol sahibi olan organize bir grup tarafından oluşturulmuştur. Devlet, belirli bir alanda hüküm süren, bir araya gelerek ortaya çıkan, halkın haklarını koruyan ve siyasal düzeni kurmak için güç kullanan üst bir örgüttür.

Devletlerin temel amacı, halkın haklarını korumak, güvenlik sağlamak, hukukun üstünlüğünü korumak, ekonomiyi geliştirmek ve bireylere eşit fırsatlar sunmaktır. Devletler, hükümetleri aracılığıyla toplumu yönetmek için çeşitli yasal ve sosyal politikalar geliştirir. Bu politikalar, halkın genel refahını artırmak ve ülkenin siyasal, sosyal ve ekonomik istikrarını sağlamak için uygulanır.

Devletlerin diğer önemli görevleri arasında, halkın kültürel değerlerini korumak, ülkedeki siyasi ve ekonomik dengesini sağlamak, toplumsal farklılıkları kabul etmek ve koruma altına almak, uluslararası ilişkileri yönetmek ve ekonomik kalkınmayı sağlamak vardır. Devletler, halkın çıkarlarını korumak için çeşitli düzenlemeler ve yasalar koyarlar. Ayrıca, halkın temel ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli hizmetler sağlarlar. Bu hizmetler arasında eğitim, sağlık, ulaşım, emniyet ve sosyal güvenlik gibi önemli konular yer alır.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,222
1,256
112
Devlet, bir ülkedeki insanların yönetimini sağlayan ve sosyal, ekonomik, kültürel ve politik alanlarda görev alan ve halkın korunmasını sağlayan kurumsal bir kurumdur. Devlet, birçok ülkede hükümetin temel kurumudur. Hükümet, ülkenin kurallarını oluşturmak, uygulamak, ülke içindeki etkileşimi azaltmak ve ülke dışındaki etkileşimin artmasını sağlamak gibi görevleri üstlenir.

Devlet, hükümetin yanı sıra çeşitli diğer kurum ve kuruluşlardan oluşur. Bunlar arasında yargı organları, kamu kuruluşları, özel sektör, askeri ve sivil hizmetler, eğitim ve sağlık gibi kurumlar vardır. Bu kurumlar, devletin çalışmasını kolaylaştırmak için her birinin özel görevleri vardır.

Devlet, çeşitli yönetim biçimlerinde çalışır. Bunlar arasında demokrasi, komünizm, faşizm, anarşizm, teokratik ve monarşik yönetimler sayılabilir. Her bir yönetim biçimi farklı politikalar ve uygulamaları içerir ve her ülke kendi seçimleriyle kendi yönetim biçimini belirler.

Devlet, ülkenin bütünlüğünü sağlamak ve halkının güvenliğini sağlamak için çalışır. Devlet, ülkedeki insanların haklarını korumak ve ülkenin çıkarlarını kollamak için güvenlik güçleri ve kuralları oluşturur. Devlet, aynı zamanda ekonomik faaliyetlerin gelişmesi ve çeşitli sosyal hizmetlerin sağlanması için çalışır. Devlet, halkının eğitimini, sağlığını ve huzurunu sağlamak için çalışır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)