Devşirmek Ne Demek Tdk

mimikralicesi

Üye
BaYaN
1 May 2023
1,341
102
17
Devşirmek ne demek TDK?

Arkadaşlar, "devşirmek" kelimesiyle ilgili TDK'nin ne anlama geldiğini merak ediyorum. Bu kelimeyi daha iyi anlamak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,764
1,314
112
Devşirmek Nedir?

Devşirmek Tanımı

Devşirmek, genellikle bir sistem, kurum veya organizasyon içinden, genellikle belirli becerilere veya niteliklere sahip kişilerin başka bir sistem, kurum veya organizasyona transfer edilmesini ifade eder. Bu terim, özellikle askeri, idari veya iş dünyasındaki personel transferleri için kullanılır.

Devşirmenin Süreci

1. İhtiyaç Belirleme: Bir kurum veya organizasyon, belirli bir pozisyonda veya alanda ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip personel bulmak için bir ihtiyaç analizi yapar.

2. Aday Belirleme: Potansiyel adaylar, iç veya dış kaynaklardan bulunur ve değerlendirilir. Bu adaylar genellikle belirli beceri setlerine veya deneyimlere sahip olmalıdır.

3. Transfer Süreci: Seçilen adaylar, mevcut kurumlarından ayrılıp yeni kuruma transfer edilirler. Bu süreçte genellikle eğitim ve uyum süreçleri de bulunabilir.

Devşirme Türleri

- İç Devşirme: Bir kurum veya organizasyon içindeki personelin başka bir bölüme veya pozisyona transfer edilmesi.

- Dış Devşirme: Dış kaynaklardan, yani başka kurum veya organizasyonlardan personel transferi.

Devşirmenin Avantajları ve Dezavantajları

Avantajlar:

- Belirli becerilere sahip personelin hızlı bir şekilde elde edilmesi.

- Yeni fikirlerin ve perspektiflerin kuruma getirilmesi.

- Kurum içindeki potansiyel yeteneklerin keşfedilmesi ve geliştirilmesi.

Dezavantajlar:

- Yüksek maliyetler: Transfer edilen personelin eğitim ve uyum süreçleri için ek maliyetler.

- Kurum içinde rekabet ve huzursuzluk: İç devşirmenin, kurum içinde rekabeti artırması ve huzursuzluğa neden olması.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Devşirme işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Devşirme işlemi, ihtiyaç analizi, aday belirleme ve transfer süreci adımlarını içerir. Bu süreçte adaylar, belirli kriterlere göre değerlendirilir ve uygun görülenler transfer edilir.

2. İç devşirme ve dış devşirme arasındaki fark nedir?

İç devşirme, kurum içindeki personelin transfer edilmesini ifade ederken, dış devşirme dış kaynaklardan personel transferini ifade eder.

Sonuç

Devşirme, bir kurum veya organizasyon içinden veya dışından personel transferi yapma sürecidir. Bu süreçte ihtiyaç analizi, aday belirleme ve transfer süreci önemlidir. Devşirme, kurumun belirli becerilere sahip personeli hızlı bir şekilde elde etmesini sağlarken, aynı zamanda yeni fikirlerin ve perspektiflerin kuruma getirilmesine olanak tanır. Ancak yüksek maliyetler ve iç rekabet gibi dezavantajları da bulunmaktadır.