Dil biliminin kurucusu kimdir

AkilliKafa

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,346
113
62
Merhaba,

Dil biliminin kurucusu kimdir? Bu sorumu sormak için bu forumu kullanıyorum. Dil bilimi hakkında konuşmayı çok severim ve merak ediyorum. Dil biliminin ne olduğu ve kurucusu kim olduğu hakkında öğrenmek istiyorum. Lütfen, dil biliminin kurucu kişisini bana söyleyebilecek olanlar yardım edebilirler mi? İlginç bir konu olduğu için konuşmak istiyorum. Dil biliminin kurucusu kimdir? Bu konu hakkındaki çalışmalarınızı ve düşüncelerinizi paylaşmak isterim.

Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Dil Biliminin Kurucusu Kimdir?

Dil bilimi, insanların konuşma ve yazma dillerinin çalışılmasını içeren bir bilim dalıdır. Dil biliminin kurucusu olarak kabul edilen kişi, 18. yüzyılda yaşayan İsveçli filozof ve dilbilimci Wilhelm von Humboldt'dur. Wilhelm von Humboldt, dilbilimin temel kavramlarının oluşturulmasında önemli rol oynadı ve çalışmalarının sonuçları bugün hala geçerliliğini korumaktadır.

Wilhelm von Humboldt'un Dilbilim Üzerine Çalışmaları

Wilhelm von Humboldt, dilbilimin temel kavramlarının oluşturulmasında önemli rol oynadı. Onun çalışmaları, dildeki üç temel özelliğin keşfinden çıkmıştır: anlamlı birimlerin (sözcüklerin) oluşturulması, bu anlamlı birimlerin dillerin tüm varyasyonlarında kullanılması ve dilin düşünceyi ifade etme yeteneği.

Wilhelm von Humboldt'un dilbilim çalışmalarına ek olarak, dilin çok boyutlu bir özelliği olduğunu da gösterdi. Dilin sadece sözcüklerle ifade edilemeyeceğini, aynı zamanda düşüncelerin ifade edilmesini de sağlayacak şekilde konuşulmasının da önemli olduğunu savundu.

Wilhelm von Humboldt'un Dilbilim üzerine Etkisi

Wilhelm von Humboldt, dillerin sadece konuşulan sözcüklerden ibaret olmadığını, dilin çok boyutlu bir olgu olduğunu göstermiştir. Böylece, dilbilimin temel kavramlarının oluşturulmasında önemli bir rol oynadı.

Wilhelm von Humboldt'un çalışmalarının etkisi bugün hala sürmektedir. Onun çalışmaları, dillerin çeşitliliğini ortaya çıkarmış ve dilbiliminin temel kavramlarının oluşturulmasında önemli bir rol oynamıştır. Wilhelm von Humboldt'un dilbilim üzerine çalışmaları, dilbiliminin temel kavramlarının oluşturulmasında önemli bir etkiye sahiptir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)