Diş hekimliği kaça ayrılır

kelekci

Tanınmış Üye
BaYaN
6 Kas 2020
1,344
95
47
Merhaba. Son zamanlarda diş hekimliğini çok merak ediyorum. Diş hekimliği kaç ayrı alana ayrılır? Bu soruya cevap arıyorum çünkü diş hekimliği mesleğine adım atmak istiyorum. Diş hekimliği alanında ne yapılır ve bu meslekte ne gibi fırsatlar vardır? Dişhekimliği alanında ne tür bir eğitim gerekiyor ve nasıl başarılı olunabilir? Diş hekimliği alanındaki tüm bu soruları cevaplamak için deneyimli ve bilgili insanlardan yardım istiyorum. Lütfen diş hekimliği kaça ayrılır? sorusuna cevap verin ve meslek hakkındaki tüm bilgileri paylaşın. Teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Diş Hekimliği Kaça Ayrılır?

Diş hekimliği, insanların diş sağlığını korumak ve diş hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan bir uzmanlık alanıdır. Diş hekimliği, diş sağlığı ile ilgili çok sayıda alana ayrılmıştır. Bu alanlar arasında klinik diş hekimliği, ortodonti, periodontoloji, pedodonti, protetik diş hekimliği ve endodonti sayılabilir. Bu makalede, diş hekimliğinin nelere ayrıldığını anlatacağız.

Klinik Diş Hekimliği

Klinik diş hekimliği, dişlerin tedavisi ve diş sağlığının korunmasıyla ilgilenen bir diş hekimliği uzmanlık alanıdır. Diş hekimleri, çeşitli diş sağlığı procedürleri uygulayarak diş hastalıklarını tedavi etmeye çalışırlar. Klinik diş hekimliği arasında, dişlerin temizlenmesi ve diş beyazlatma, diş köklerinin tedavisi, diş taşının çıkarılması, diş dolgularının uygulanması ve dişte oluşan çatlak ve kırıkların onarımı sayılabilir.

Ortodonti

Ortodonti, çene ve dişlerin sağlıklı bir şekilde düzenlenmesi için kullanılan bir diş hekimliği uzmanlık alanıdır. Ortodonti, çene ve dişlerin anatomik olarak ne kadar sağlıklı olduğunu belirlemek için kullanılan bir yöntemdir. Ortodonti, çene ve dişlerin çeşitli yöntemlerle düzeltilmesine yönelik çalışmaları kapsar. Arasında, ortodontik tel sistemleri, diş plakları ve diş çekimlerinin yanı sıra, çeşitli diş hekimliği prosedürleri de vardır.

Periodontoloji

Periodontoloji, dişlerin çevresindeki dokuların sağlığını korumak için kullanılan bir uzmanlık alanıdır. Periodontoloji, diş sağlığını korumaya yönelik çalışmaları kapsar. Periodontoloji, diş eti hastalıklarının tanınması ve tedavisi için kullanılan bir yöntemdir. Arasında, diş eti çekilmesi, diş eti iltihabının tedavisi ve diş eti hasarının tedavisi de vardır.

Pedodonti

Pedodonti, çocukların diş sağlığını korumak için kullanılan bir diş hekimliği uzmanlık alanıdır. Pedodonti, çocuklarda diş sağlığı ile ilgili çalışmaları kapsar. Pedodonti, çocukların dişlerinin temizlenmesi, diş beyazlatma, diş köklerinin tedavisi ve diş çürüklerinin onarımı gibi çeşitli diş hekimliği prosedürleri içerir.

Protetik Diş Hekimliği

Protetik diş hekimliği, dişlerin yerine geçen protetik ürünlerin tasarımı ve uygulanmasıyla ilgilenen bir diş hekimliği uzmanlık alanıdır. Protetik diş hekimliği, dişlerin yerine geçen protetik ürünlerin tasarımı, üretimi ve uygulanması ile ilgilenir. Arasında, protezler, köprüler, kapsüller, diş implantları, porselen kılıflar, diş köprüleri ve diş çekimleri de vardır.

Endodonti

Endodonti, dişlerin iç yüzeylerinin tedavisi için kullanılan bir diş hekimliği uzmanlık alanıdır. Endodonti, dişlerin iç yüzeylerinin tedavisinde kullanılan çeşitli prosedürleri kapsar. Endodontik prosedürler arasında, diş içi tedaviler, diş köklerinin tedavisi, diş içi kök kanal tedavileri ve diş içi kök kanal hastalıklarının tedavisi sayılabilir.

Sonuç olarak, diş hekimliği, diş sağlığı ile ilgili çok sayıda alana ayrılmıştır. Diş hekimliği alanları arasında klinik diş hekimliği, ortodonti, periodontoloji, pedodonti, protetik diş hekimliği ve endodonti sayılabilir. Klinik diş hekimliği, dişlerin temizlenmesi ve diş beyazlatma, diş köklerinin tedavisi, diş taşının çıkarılması, diş dolgularının uygulanması ve dişte oluşan çatlak ve kırıkların onarımı gibi çalışmaları kapsar. Ortodonti, çene ve dişlerin sağlıklı bir şekilde düzenlenmesi için kullanılan bir diş hekimliği uzmanlık alanıdır. Periodontoloji, dişlerin çevresindeki dokuların sağlığını korumak için kullanılan bir uzmanlık alanıdır. Pedodonti, çocukların diş sağlığını korumak için kullanılan bir diş hekimliği uzmanlık alanıdır. Protetik diş hekimliği, dişlerin yerine geçen protetik ürünlerin tasarımı ve uygulanmasıyla ilgilenen bir diş hekimliği uzmanlık alanıdır. Endodonti, dişlerin iç yüzeylerinin tedavisi için kullanılan bir diş hekimliği uzmanlık alanıdır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)