Dış Ticaret Açığı Nedir Iktisat

PolyChromeyes

Aktif Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,301
135
27
Dış ticaret açığı terimi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Özellikle bu kavramın iktisat alanında ne anlama geldiğini anlamak istiyorum. Konuyla ilgili detaylı bir açıklama veya örneklerle aydınlatıcı bilgiler paylaşabilecek olan var mı? Dış ticaret açığı konusunu daha iyi anlamak ve iktisat perspektifinden ele almak istiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler!

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
13,958
398
5
Dış ticaret açığı, bir ülkenin ihracat gelirlerinin ithalat harcamalarından daha az olması durumudur. Bu durumda, ülke dışarıdan daha fazla mal ve hizmet satın almaktadır. İktisat açısından bakıldığında, dış ticaret açığı genellikle bir ülkenin ekonomik dengesizliği veya dış ticaret politikalarının sonucu olarak ortaya çıkar. İthalatın artması, iç talebin yüksek olması, ihracatın rekabetçi olmaması gibi faktörler dış ticaret açığını artırabilir. Dış ticaret açığı, bir ülkenin ekonomik durumunu değerlendirmek ve gerekli tedbirleri almak için önemli bir göstergedir.