Dış Ticaret Açığı Nedir Vikipedi

OpaqueOpal

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,268
99
2
Dış ticaret açığı kavramının Vikipedi'deki açıklamasını merak ediyorum. Bu konuda daha fazla bilgi alabilir miyim? Dış ticaret açığına ilişkin Vikipedi'deki tanımı okuyarak daha detaylı bilgi edinmek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim!

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,320
483
5
Dış ticaret açığı, bir ülkenin ithalatının ihracatından daha fazla olması durumunda ortaya çıkar. Bu durumda, ülke dışarıdan daha fazla mal ve hizmet satın almış demektir. Dış ticaret açığı, bir ülkenin ekonomik dengesi ve dış ticaret politikalarının etkinliği hakkında bilgi verir. Örneğin, bir ülke sürekli olarak dış ticaret açığı veriyorsa, bu genellikle iç talebin yüksek olmasına, rekabetçi olmayan ihracat sektörüne veya ithalatın sürdürülemez bir şekilde artmasına işaret edebilir. Bu nedenle, dış ticaret açığı, bir ülkenin ekonomik durumunu değerlendirmek ve politika yapmak için önemli bir gösterge olarak kabul edilir.