Divan edebiyatı şairlerinin dönemin ileri gelenlerini eleştirmek ya da övmek amacıyla kullanmayı tercih ettikleri nazım biçimine ne ad verilir

DeRiNDaRBe

Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,355
111
17
İzmir
Merhaba,

Divan edebiyatı şairlerinin dönemin ileri gelenlerini eleştirmek ya da övmek amacıyla kullandıkları nazım biçimine ne ad verildiğini öğrenmek istiyorum. Özellikle Divan edebiyatının bu konuda özel bir biçim kullandığını biliyorum, ancak bir adının olup olmadığından emin değilim. Bu nazım biçimine ne ad verilir? Bazı araştırmalar yaptım ancak konu ile ilgili herhangi bir ad bulamadım. Divan edebiyatının bu biçimi hakkında yardım edebilecek kimse var mı? Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Mesnevi Nâzım Biçimi

Mesnevi nâzım biçimi, Divan edebiyatı şairlerinin dönemin ileri gelenlerini eleştirmek ya da övmek amacıyla kullandıkları nazım biçimine verilen adıdır. Mesnevi nazım biçimi, özellikle Divan edebiyatı çağında Mevlânâ Celâleddin Rûmî tarafından geliştirilmiş bir nazım biçimidir. Mesnevi nazım biçimi, iki dörtlükten oluşan iki misra ve üç misralık bir kompozisyon üzerinde inşa edilir. Her iki misralık dörtlük, birbirine paralel ve karşılıklı olarak anlamlarının geliştirilmesini sağlar.

Mesnevi nazım biçiminin özelliği, Divan edebiyatı şairlerinin dönemin ileri gelenlerini eleştirmek ya da övmek amacıyla kullandıkları kompozisyonun içeriğinde mevcuttur. Geçmişte, Mesnevi nazım biçimi dönemin ileri gelenlerini eleştirmek ya da övmek için kullanılıyordu. Mesnevi nazım biçimi bazen sosyal, ekonomik ve politik düzeni konu alan çok güçlü bir şekilde eleştirebiliyordu. Mesnevi nazım biçiminin, Divan edebiyatı şairleri tarafından dönemin ileri gelenlerini eleştirmek ya da övmek amacıyla kullanıldığının dışında, aynı zamanda, şairlerin insanların yaşamlarındaki çeşitli konuları konu alan bir şiir biçimi olarak kullanıldığı da görülmektedir.

Mesnevi nazım biçiminin Divan edebiyatı çağından bu yana kullanılmaya devam ettiği görülmektedir. Mesnevi nazım biçiminin özelliği, şairlerin dönemin ileri gelenlerini eleştirmek ya da övmek amacıyla kullandıkları kompozisyonun içeriğinde mevcuttur. Mesnevi nazım biçiminin bu özelliği, bugün hala önemli bir şiir biçimi olarak kabul görmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)