Dönüşlülük zamiri nasıl olur

Dahikafalar

Tanınmış Üye
BaY
1 May 2023
1,449
130
47
Merhaba,

Benim ilgimi çeken bir konu hakkında yardım almak istiyorum; dönüşlülük zamiri. Bu konu hakkında bilgi sahibi olan herkesin yardımına ihtiyacım var. Bilmiyorum nasıl olması gerektiğini ve ne zaman kullanılacağını. Konu hakkında ne kadar fazla bilgiye sahip olursam o kadar iyi olacağını düşünüyorum.

Bu konu hakkında öğrendiğim bir şey var ki, dönüşlülük zamiri, konuşma veya metin içinde referans oluşturmak için kullanılır. Yani, konuşma veya metin içinde belirli bir kelime veya cümleden önce kullanılır. Ayrıca, cümledeki anahtar kelimeleri tekrar etmek için de kullanılır.

Şimdi bu konu hakkında yardım almak istiyorum. Dönüşlülük zamirleri ne zaman ve nasıl kullanılır? Konu hakkında ne kadar fazla bilgiye sahip olursam o kadar iyi olacağını düşünüyorum. Lütfen bu konu hakkında bana yardım edin.

Teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Dönüşlülük Zamirinin Tanımı

Dönüşlülük zamiri, bir cümlenin anlamını tamamlayan veya tekrar eden bir zamirdir. Dönüşlülük zamirinin cümlenin anlamını tamamlaması nedeniyle bazen 'tamamlama zamiri' olarak da adlandırılır. Dönüşlülük zamiri cümlenin anlamını tekrar etmek için kullanılır.

Dönüşlülük Zamirleri Nelerdir?

Dönüşlülük zamirleri, cümlenin anlamını tekrar eden veya tamamlayan bir zamir olarak tanımlanır. Bu zamirlerin en yaygın olanları şunlardır: "it", "this", "that", "these", "those", "which", "who", "whose", "whom" ve "where".

Dönüşlülük Zamirinin Kullanımı

Dönüşlülük zamirleri, cümle içinde kullanılarak cümlenin anlamını tekrar etmek veya tamamlamak için kullanılır. Örneğin, "John bought [this] book" cümlesinde kullanılan "this" dönüşlülük zamiridir. Bu cümlede, dönüşlülük zamiri "John tarafından satın alınan kitabı" tekrar eder.

Dönüşlülük Zamirinin Çeşitleri

Dönüşlülük zamirleri çeşitli şekillerde kullanılabilir. Örneğin, "it" dönüşlülük zamiri, cümlenin önceki kısmının anlamını tamamlamak için kullanılır. Örneğin, "John ate the cake and [it] was delicious" cümlesinde, "it" dönüşlülük zamiri, "John'un yediği kek"i tekrar eder.

Sonuç

Dönüşlülük zamirleri, cümlenin anlamını tekrar etmek veya tamamlamak için kullanılan zamirlerdir. Dönüşlülük zamirleri, "it", "this", "that", "these", "those", "which", "who", "whose", "whom" ve "where" gibi en yaygın olanlar arasındadır. Cümlenin anlamını tamamlamak veya tekrar etmek için dönüşlülük zamirleri kullanılır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)