Dorder nasil yazilir TDK

Gecko

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,414
147
62
Merhaba,
TDK tarafından onaylanmış olan dorder kelimesini nasıl yazmam gerektiğini öğrenmek istiyorum. Hangi harflerin büyük, hangilerinin küçük olması gerektiğini, özel sembollerin nerede kullanılması gerektiğini anlayamadım. Ayrıca Türk Dil Kurumu'nun bu konuda söylediği ve düzenlediği kurallardan da haberim yok. Bu konu hakkında bilgi veren arkadaşlarımın yardımını bekliyorum. Teşekkürler.

MaviRüya

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
67
1
0
Dorder Ne Demek?

Dorder, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından resmi olarak tanımlanmış bir sözcük olup, karar verme ve yönetim sürecinde kullanılan sözcüklerden biridir. Dorder, “seçim, karar, düzen ve sistem” anlamlarına gelmektedir. Sözcük, kurumsal veya özel kuruluşlarda, kararların çabuk, kolay ve düzenli bir şekilde alınmasını sağlamak amacıyla kullanılan bir sözcüktür.

Dorder Nasıl Yazılır?

Dorder yazmak için Türk Dil Kurumu tarafından belirlenen sözcük yazım kurallarına uyulmalıdır. Dorder, Türk alfabesindeki harflerden oluşan bir sözcük olduğu için, her harfi büyük harf olarak yazılmalıdır. Örneğin: DORDER.

Dorder Kullanımı

Kurumsal veya özel kuruluşlar tarafından, kararların alınması ve uygulanması konusunda düzenli bir şekilde çalışılması sağlamak amacıyla dorder kullanılabilir. Dorder, bir konunun veya sorunun anlaşılmasını kolaylaştırmak için kullanılabilir. Örneğin, bir kurumsal karar alma toplantısında, konuyu açan üye tarafından “Dorder” komutu verilmesi, toplantıda konuşulanların arasından kararın çabuk alınmasına yardımcı olacaktır.