Dünya âlem ne demek TDK

Bazooka

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,450
144
62
Merhaba,

Dünya âlem ne demek TDK sorusunun cevabını öğrenmek istiyorum. TDK'nın sözlüğüne göre dünya âlemi "yeryüzünün ve onunla ilgili her şeyin yeryüzünün kapsamının genel adı" olarak tanımlanmaktadır. Ancak bu tanıma tam olarak neyi kapsadığı konusunda biraz kafa karışıklığı oluşturmaktadır. Örneğin, dünya âlemi insanları, hayvanları, bitkileri, bitki örtüsünü, taşları, yerleri veya yeryüzünün diğer özelliklerini mı içeriyor? Bu soruları cevaplamak için daha fazla bilgiye ihtiyacım var. Üstelik bu konuda deneyimli olanların veya akademisyenlerin görüşlerine de ihtiyacım var. Lütfen bu konuda yardım edebilecek herkesin yorum ve önerilerini bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,422
1,315
112
DÜNYA ÂLEM NE DEMEK TDK?

Türk Dil Kurumu tarafından kullanılan bir ifade olan 'Dünya âlem' ne demek? Bu makalede, bu ifadenin ne anlama geldiğine ve hangi durumlarda kullanıldığına dair ayrıntılı bir inceleme yapacağız.

Dünya âlem Türkçe'de 'dünya' anlamındaki 'âlem' ile birlikte kullanılan bir ifadedir. Bu ifade, dünyanın her yanındaki insanların, her ülkenin ve her kültürün içinde bulunduğu bir durumu ifade eder. Buna göre, ifade 'dünya üzerindeki her şeyin' anlamına gelir.

Türk Dil Kurumu tarafından, bu ifade çeşitli durumlarda kullanılmaktadır. Birincisi, ifade genellikle cümlelerde kullanılmak üzere bir ölçü olarak kullanılır. Örneğin, “Herkesin dünya âlemi hakkında farklı duyguları vardır.” Bu cümlede, 'dünya âlemi' herkesin dünya üzerindeki deneyimleri anlamına gelmektedir.

İkincisi, ifade aynı zamanda kendini ifade etme, hayal etme ve var olanın ötesine geçme anlamında da kullanılmaktadır. Örneğin, “Dünya âlemi keşfetmeye devam ediyorum.” Bu cümle, kişinin her şeyi keşfettiğini göstermektedir.

KULLANILAN DIĞER İFADELER

Türk Dil Kurumu tarafından kullanılan diğer ifadeler de vardır. Bunlar arasında 'dünya çapında', 'dünya genelinde', 'dünyaya yayılmış' ve 'küresel olarak' sayılabilir.

SONUÇ

Türk Dil Kurumu tarafından kullanılan 'Dünya âlem' ifadesinin ne anlama geldiğini ve hangi durumlarda kullanıldığını inceledik. Bu ifade, dünyanın her yanındaki insanların, her ülkenin ve her kültürün içinde bulunduğu bir durumu ifade eder. Ayrıca, ifade aynı zamanda kendini ifade etme, hayal etme ve var olanın ötesine geçme anlamında da kullanılmaktadır. Türk Dil Kurumu tarafından kullanılan diğer ifadeler arasında 'dünya çapında', 'dünya genelinde', 'dünyaya yayılmış' ve 'küresel olarak' sayılabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)