Dünya Bankası nedir ne işe yarar

GokKalemi

Yeni Üye
BaY
4 Nis 2023
1,281
112
0
Merhaba,

Dünya Bankası hakkında bilgi almak istiyorum. Ne olduğunu ve ne işe yaradığını öğrenmek istiyorum. Dünya Bankasının ne olduğunu ve ne amaçla kurulmuş olduğunu, ne tür çalışmalara imza attığını ve hangi ülkelerin bu çalışmalara katıldığını öğrenmek istiyorum. Dünya Bankasının ne gibi faydalar sağladığını ve ne tür dezavantajları olduğunu da merak ediyorum.

Bunları öğrenmek için, yardım edebilecek herkese çok teşekkür ederim. Özellikle de Dünya Bankasının ne işe yaradığıyla ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,349
1,315
112
Dünya Bankası Nedir?

Dünya Bankası, kısaca "DB" olarak bilinen, Birleşmiş Milletler örgütünün bir parçası olan, kalkınma yardımı ve mali destek sağlayan, uluslararası bir kuruluştur. Dünya Bankası, kuruluş amacına göre kalkınma ve diğer önemli alanlarda çalışan, dünyanın her yerinde faaliyet gösteren, üye ülkelerin ve diğer kamu kurumlarının desteğini alan, özel sektöre ve topluma yardım amacıyla kurulmuş bir kuruluştur.

Ne İşe Yarar?

Dünya Bankası, kalkınma çalışmalarını desteklemek için, üye ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınmasına yardımcı olmak amacıyla, çeşitli mali ve teknik destek sağlar. Dünya Bankası, üye ülkelerin makroekonomik politikalarının geliştirilmesi ve uygulanmasına yardımcı olur. Ayrıca, Dünya Bankası, üye ülkelerin büyüme ve kalkınma için finansman sağlamasının yanı sıra, toplumsal, kültürel ve çevresel alanlarda fayda sağlamaya yardımcı olur. Diğer taraftan, Dünya Bankası, üye ülkelerin kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi, özel sektörün kalkınması ve düşük gelirli ülkelerin kalkınmalarını desteklemek için de kalkınma projeleri finanse eder.

• Like
Reactions: RengarenkSes

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)