Dünyada kaç meslek vardır ve adları

kalpbahcesi

Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,346
111
17
Merhaba,

Dünyada ne kadar çok meslek var olduğunu düşünüyorum. Bir insanın tüm mesleklerin adlarını hatırlaması çok zordur. İşinin başarıyla yürütülmesi için her meslek kendine özgü özellikleri, yetenekleri ve becerileri gerektirir. Dünyada ne kadar meslek var olduğunu ve bunların adlarını öğrenmek istiyorum. Lütfen yardım etmenizi rica ediyorum. Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşarak başka insanların da meslek kararı almalarına yardımcı olmanın yollarını açıklamalarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,827
1,256
112
Mesleklerin Ne Olduğu

Meslek, kişinin belli bir amaca yönelik bilgi, beceri ve yeteneklerini kullanmasıyla elde edilen kazançlı veya ücretli bir faaliyetdir. Kişinin mesleği, onun sahip olduğu bilgi, beceri ve yetenekleri özellikle temel alınarak seçilir ve çoğu zaman meslek seçimleri hayat boyu sürmektedir. Meslekler genellikle bireysel veya çalışma grubu tarafından seçilen meslekler olabilir. Meslekler, bir kişinin hayatına anlam katan anahtar bir unsur olabilir ve bu meslek seçimleri önemlidir.

Dünyadaki Mesleklerin Listesi ve Tanımları

1. Akademisyen: Akademisyen, üniversite, kolej veya okul seviyesinde eğitim ve öğretim vermek için kariyer yapan kişidir.

2. Asker: Asker, devletin silahlı kuvvetlerinde cepheye gönderilen veya silahlı kuvvetlere görev yapan bir kişidir.

3. Avukat: Avukat, kişilerin veya şirketlerin haklarını korumak için hukuk çalışmaları yapan ve bir davayı temsil eden kişidir.

4. Bakkal: Bakkal, öğün, gıda ve kişisel ürünleri satan bir dükkanın sahibidir.

5. Bankacı: Bankacı, müşterilere para veya diğer finansal hizmetler sağlamak için görev yapan kişidir.

6. Basın İlanı Satıcısı: Basın İlanı Satıcısı, kamuya ait duyurular, kamu hizmetleri, konut ve iş ilanlarının satışını yapan kişidir.

7. Bilgisayar Programcısı: Bilgisayar Programcısı, bilgisayar kodlarını yazmak veya düzenlemek için görev yapan kişidir.

8. Çaycı: Çaycı, çayı özelleştirmek, hazırlamak ve servis etmek için görev yapan kişidir.

9. Çiftçi: Çiftçi, bitkilerin yetiştirilmesi veya hayvanların yetiştirilmesi için görev yapan kişidir.

10. Dekoratör: Dekoratör, daireleri veya ofisleri yeniden tasarlayarak veya düzenleyerek mekanı kişiselleştirmek için görev yapan kişidir.

11. Doktor: Doktor, hastalara tıbbi hizmetler sağlamak için görev yapan kişidir.

12. Editör: Editör, belge veya metinleri düzeltmek veya düzenlemek için görev yapan kişidir.

13. Elektrikçi: Elektrikçi, elektrik sistemlerinin yerleştirilmesi, onarımı veya bakımı için görev yapan kişidir.

14. Emekli: Emekli, işten ayrılan veya emekli olmuş kişidir.

15. Finans Uzmanı: Finans Uzmanı, müşterilere finansal tavsiyeler vermek için görev yapan kişidir.

16. Garson: Garson, müşterilere yemek veya içecekler servis etmek için görev yapan kişidir.

17. Grafik Tasarımcı: Grafik Tasarımcı, logosu, etiketi veya diğer tasarım ürünleri oluşturmak için görev yapan kişidir.

18. Hemşire: Hemşire, hastaları tedavi etmek veya hastalara bakmak için görev yapan kişidir.

19. İşçi: İşçi, işverenin verdiği işleri yerine getirmek için görev yapan kişidir.

20. İnşaat Mühendisi: İnşaat Mühendisi, yapı veya inşaat projelerini planlamak, yapmak veya yönetmek için görev yapan kişidir.

21. Kamu Personeli: Kamu Personeli, kamu sektöründe çalışan kişidir.

22. Kaptan: Kaptan, gemi veya uçakla taşımacılık yapan kişidir.

23. Makine Mühendisi: Makine Mühendisi, makinelerin inşası veya onarımı için görev yapan kişidir.

24. Muhasebeci: Muhasebeci, kurumların gelir ve giderlerini izlemek için görev yapan kişidir.

25. Müzisyen: Müzisyen, müzik icra etmek için görev yapan kişidir.

26. Oto Tamircisi: Oto Tamircisi, araba ve diğer taşıtların onarımı veya bakımı için görev yapan kişidir.

27. Öğretmen: Öğretmen, öğrencilere eğitim ve öğretim vermek için görev yapan kişidir.

28. Pazarlamacı: Pazarlamacı, ürünlerin veya hizmetlerin pazarlaması için görev yapan kişidir.

29. Pilot: Pilot, uçakların kullanımı veya uçuşu sırasında görev yapan kişidir.

30. Polis: Polis, suçu engellemek veya suçluyu yakalamak için görev yapan kişidir.

31. Sanatçı: Sanatçı, resim, heykel, dans, müzik veya diğer alanlarda eserler oluşturmak için görev yapan kişidir.

32. Sporcu: Sporcu, spor yarışmalarında veya antrenmanlarda görev yapan kişidir.

33. Statükocu: Statükocu, özel ya da kamusal alanlarda statükonun korunması için görev yapan kişidir.

34. Stilist: Stilist, kıyafet seçimleri ve kişisel görünümleri önermek veya tasarlayarak kişilere yardım etmek için görev yapan kişidir.

35. Teknisyen: Teknisyen, tıbbi, elektronik veya diğer alanlarda teknik destek vermek için görev yapan kişidir.

36.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)