Dünyada toplam Türk nüfusu ne kadar

delihatun

Tanınmış Üye
BaYaN
1 May 2023
1,329
88
47
Merhaba,

Dünyada toplam Türk nüfusunun ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorum. İnternet üzerinden bu konuda araştırdıklarım sonuçsuz kaldı. Bana yardımcı olabilir misiniz?

Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, öncelikle dünya nüfusu hakkındaki tüm verileri tek bir kaynaktan toplamayı düşünüyorum. Bu verilerin doğruluğu ve güvenilirliği hakkında emin olmak istiyorum. İnternet üzerinden bu konu hakkında araştırma yapmaya başladım, ancak kesin sonuçlara ulaşamadım.

Sonraki adımım, Türkiye'de nüfus sayımının yapıldığı ilgili ülke mevzuatını inceleme olacak. Bununla birlikte, nüfus sayımının yapıldığı her ülkede Türk nüfusu konusundaki sayıların toplanmasını düşünüyorum.

Bununla birlikte, her ülkede nüfus sayımının yapıldığına göre, bu sayılar arasındaki farklılıkları da değerlendirmek istiyorum. Bununla birlikte, dünyadaki Türk nüfusu hakkında daha kapsamlı bir araştırma yapmayı düşünüyorum.

Yardımlarınız için çok teşekkürler. Lütfen bu konu ile ilgili herhangi bir fikriniz varsa, paylaşırsanız çok sevinirim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,885
1,159
112
Dünyada Toplam Türk Nüfusu Ne Kadar?

Türkiye dünyada çok önemli bir ülke olmasının yanı sıra, dünya çapında yaygın olan Türk nüfusu da oldukça yüksektir. Türkler, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 0,5'ini oluşturmaktadır. Türkiye'nin dışında, Türk nüfusu da önemli ölçüde Balkanlar, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Avrupa ve Asya'da yayılmıştır.

Türkiye'nin dışında, Türk nüfusuna en yakın ülkeler arasında; Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, İran, Azerbaycan, Irak, Kıbrıs, İsrail ve Romanya yer almaktadır. Türkiye dışında bulunan Türk nüfusu, en büyük oranda Avrupa'da yoğunlaşmıştır.

Türk Nüfusu Ne Kadar?

Dünyada Türk nüfusu, toplam nüfusun yaklaşık yüzde 0,5'ini oluşturmaktadır. Nüfusun yaklaşık yüzde 80'i Türkiye'de yaşamaktadır. Türkiye'deki nüfus, 77 milyonu aşmıştır. Türkiye dışında bulunan Türk nüfusu ise, yaklaşık 15 milyon kişiyi oluşturmaktadır.

Türkiye Dışındaki Türk Nüfusu Nasıl Dağılmış?

Türkiye dışındaki Türk nüfusu, Balkanlar, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Avrupa ve Asya'da dağılmıştır. Türkiye dışındaki en büyük Türk nüfusu, Avrupa'da yoğunlaşmıştır. En büyük Türk nüfusu, Almanya'da yaşamaktadır ve bu ülkede yaklaşık 3 milyon Türk yaşamaktadır.

Türk Nüfusunun Gelecekteki Durumu Ne Olacak?

Türkiye'deki Türk nüfusu, gelecekte de artmaya devam edecek gibi görünüyor ve Türkiye, dünyanın en büyük nüfuslu ülkeleri arasında yer almaya devam edecek. Ancak, Türkiye dışındaki Türk nüfusu, Avrupa'daki Türk nüfusunun küçük bir oranda azalacağı tahmin edilmektedir. Bunun nedeni ise, Türkiye'deki gelişen ekonomi sayesinde, Türklerin Avrupa'ya göç etme ihtimallerinin azalmasıdır.

Sonuç olarak, Türk nüfusu, gelecekte de dünyada önemli bir bölümü oluşturmaya devam edecektir. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 0,5'ini oluşturan toplam Türk nüfusu, yaklaşık 92 milyon kişiyi oluşturmaktadır. Türkiye'deki nüfus, 77 milyonu aşmıştır ve Türkiye dışındaki Türk nüfusu ise, yaklaşık 15 milyon kişiyi oluşturmaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)