Dünyada ünlü yapay zeka uygulamaları nelerdir

SokakFeneri

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,299
115
2
Merhaba,

Araştırmalarım sırasında 'Dünyada ünlü yapay zeka uygulamaları nelerdir?' sorusunu sormak istedim. Bu konuda deneyimli kişilerden yardım almak istiyorum. Yapay zeka uygulamalarının ne olduğunu biliyorum, ancak nerede kullanıldıklarını ve hangi uygulamaların ünlü olduğunu öğrenmek istiyorum.

Yapay zeka, makinelerin insanlar gibi düşünme yeteneği kazanmasına olanak sağlayan çok disiplinli bir alandır. Yapay zeka, birbirinden farklı alanlarda kullanılmaktadır ve kullanım alanları sürekli artmaktadır. Dünyada en çok konuşulan ve ünlü olan yapay zeka uygulamaları nelerdir?

Dünyada en çok kullanılan ve ünlü olan yapay zeka uygulamalarının başında robotlar, ses tanıma, ses üretme, makine öğrenmesi ve görüntü tanıma geliyor. Robotlar, çeşitli işleri yapmak için kullanılmaktadır. Ses tanıma, kullanıcıların konuşmalarını tanıyarak cevaplar üretmek için kullanılmaktadır. Ses üretme, yapay zeka tarafından üretilen sesleri kullanıcıların konuşmalarında gerçek insan sesleriyle karıştırmak için kullanılmaktadır. Makine öğrenmesi, makinelerin kendi kendini geliştirmesini sağlamak için kullanılmaktadır. Görüntü tanıma ise, farklı görsel verileri algılamak ve anlamak için kullanılmaktadır.

Yukarıda saydığım yapay zeka uygulamalarının yanı sıra, dünyada ünlü olan diğer yapay zeka uygulamaları nelerdir? Bu konuda deneyimli kişilerden yardım almak istiyorum. Lütfen, dünyada en çok konuşulan ve ünlü olan yapay zeka uygulamaları hakkında bilgiler verin.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Dünyada Ünlü Yapay Zeka Uygulamaları

Yapay zeka, akıllı bilgisayarların kendi kendini programlamasını ve öğrenmesini sağlayan yöntemlerin bir kombinasyonudur. Yapay zeka, insanların kendi beceri ve zekalarının ötesinde özellikler arayışına girdiği konular arasında oldukça popüler bir konudur. Yapay zeka, birçok alanda kullanılan ünlü uygulamaları ile dünyaya yayılmıştır. Bu makalede, dünyada çok ünlü olan yapay zeka uygulamalarından bazıları tanıtılmaktadır.

Yapay Zeka Uygulamaları: Siri, Cortana ve Google Asistan

Siri, Apple tarafından geliştirilen yapay zeka asistanıdır. Siri, iPhone, iPad ve Apple Watch cihazlarına özel olarak geliştirilmiştir. Siri, akıllı cihaz kullanıcılarına konuşarak cevaplayabilecekleri sorular sorabilmeleri ve daha kolay erişebilecekleri çeşitli bilgilere erişebilmeleri için tasarlanmıştır.

Microsoft tarafından geliştirilen Cortana, Windows 10 ve Xbox One için özel olarak tasarlanmış bir yapay zeka asistanıdır. Cortana, kullanıcılara arama sonuçlarını, sesli komutları, hatırlatıcıları ve çok daha fazlasını sağlamak için tasarlanmıştır.

Google Asistan, Google tarafından sağlanan bir yapay zeka asistanıdır. Android cihazlar için tasarlanmış olan Google Asistan, kullanıcılara arama sonuçları, sesli komutlar, hatırlatıcılar ve çok daha fazlasını sağlamak için tasarlanmıştır.

Yapay Zeka Uygulamaları: Alexa ve Watson

Amazon tarafından geliştirilen Alexa, evde kullanıma yönelik bir yapay zeka asistanıdır. Alexa, evde bulunan cihazların bir kumanda gibi çalışmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Alexa, sesli komutları algılayarak evde bulunan cihazların kontrolünü sağlamak için kullanılır.

IBM tarafından geliştirilen Watson, makine öğrenmesi ve ses tanıma algoritmalarının bir kombinasyonudur. Watson, veri madenciliği, makine öğrenmesi ve doğal dil işleme alanlarında çok ünlüdür. Watson, hasta takibi, sağlık hizmetleri ve çok daha fazlasıyla ilgili bilgi sağlamak için kullanılır.

Sonuç

Dünyada yapay zeka uygulamaları oldukça popüler hale gelmiştir. Bu makalede, Siri, Cortana, Google Asistan, Alexa ve Watson gibi dünyada çok ünlü olan yapay zeka uygulamalarından bazıları tanıtılmıştır. Bunlar, kullanıcıların arama sonuçlarını, sesli komutları, hatırlatıcıları, evde bulunan cihazların kontrolünü ve çok daha fazlasını sağlamak için tasarlanmıştır.

Anahtar Kelimeler: Yapay Zeka, Siri, Cortana, Google Asistan, Alexa, Watson.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)