Dünyanın en acı şeyi kaç Scoville

AkilliKafa

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,346
113
62
Merhaba, dünyanın en acı şeyinin kaç Scoville olduğu konusunda bir fikrim yok. Bu konuda deneyimli olanlar veya bu konuda bilgi edinmek isteyenlerden yardım istiyorum. İnternette arama yaptım ama bu konuda net bir cevap bulamadım. Bu konuda yardımcı olabilcek herkese çok teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Dünyanın En Acı Şeyi Kaç Scoville?

Acı tatlar, insanların çoğu tarafından kesinlikle sevmediği farklı bir tada sahip olan bir his. Bu his, birçok kişinin korkuya, çoğunlukla da acıya duyduğu bir tınıya sahip. Acının derecesini ölçmek için, kullanılan bir ölçü birimi olan Scoville skalası vardır. Scoville skalası, bir ürünün acılık derecesini ölçmek için kullanılan bir standarttır. Bu skala, sıcaklığın değerini ölçmek için kullanılan bir dizi numaradan oluşur. Acılık derecesinin ne kadar yüksek olduğunu ölçmek için, bu skalaya göre değerlendirilir.

Scoville Skalasının Kökeni

Scoville skalası, ilk olarak Wilbur Scoville tarafından 1912'de geliştirilmiştir. Scoville, bir farmasötik araştırmacı olan bir bilim adamıydı ve bu skalayı, tatlı ve acı baharatların tatlarının ölçülmesi için kullanılmak üzere geliştirdi. Skala, o zamandan beri değişiklik görmüş olmasına rağmen, aynı temele sahiptir. Bazı ürünlerin, bu skalada nasıl değerlendirildiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Scoville'in kendi belgelerine bakabilirsiniz.

Şu Anda En Acı Şeyin Kaç Scoville Olduğu?

Şu anda, dünyada en acı şeyin kaç Scoville olduğu hakkında çok sayıda tartışma var. Dünyanın en acı şeyinin, Carolina Reaper biberinin 2,2 milyon Scoville olduğu düşünülüyor. Ancak, bu biberin aşırı acılık derecesi sıklıkla tartışılmış ve tartışmalar, bu biberin yüksek Skoville skalasından daha fazla olduğunu göstermektedir. Bu biberin gerçek Scoville skalasının ne olduğu, şu anda net değil.

Scoville Skalasının Kullanımı

Scoville skalası, şu anda dünya çapında kullanılan bir ölçü birimidir. Sıcaklık derecesinin ölçülmesinde kullanılan bu skala, dünyada çoğu yerde kullanılmaktadır. Özellikle, şefler tarafından sıcaklık derecesi ölçülmek için kullanılmaktadır. Ayrıca, bu skala, acılık derecesini ölçmek için de kullanılmaktadır. Acılık derecesini ölçmek için, çeşitli ürünlerin Scoville skalasına göre değerlendirilmesi gerekir.

Sonuç

Scoville skalası, acı tatları ölçmek için kullanılan bir standarttır. Bu skala, dünya çapında kullanılan bir ölçü birimidir ve çoğunlukla sıcaklık derecesini ölçmek için kullanılmaktadır. Acılık derecesini ölçmek için, bu skalaya göre değerlendirilen ürünler kullanılır. Şu anda, dünyanın en acı şeyinin kaç Scoville olduğu hakkında tartışmalar devam etmektedir, ancak Carolina Reaper biberinin 2,2 milyon Scoville olduğu düşünülmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)