Dünyanın en büyük barajı ne

oremeyenbayan

Üye
BaYaN
1 May 2023
3,211
357
17
Merhaba herkese,

Dünyanın en büyük barajının hangisi olduğunu merak ediyorum. Birçok farklı ülkede farklı büyüklüklerde barajlar olduğunu biliyorum ama en büyüğünün hangisi olduğunu merak ediyorum. Lütfen bana yardım edin ve hangi barajın dünyanın en büyüğü olduğunu söylemenizi rica ediyorum. Ayrıca, bu baraj hakkında daha fazla bilgi edinmek için nereden aramam gerektiği konusunda tavsiyelerinizi de bekliyorum.

Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,856
1,315
112
Dünyanın En Büyük Barajı Ne?

Dünyanın en büyük barajı Yangtze Nehri'nin üzerindeki Three Gorges barajı olarak kabul edilir. Three Gorges barajı, bu kadar büyük olmasının yanı sıra çok kapsamlı bir projedir. Three Gorges barajı, Çin'in Hubei eyaletinde bulunur. Bu baraj, 6.300 metre uzunluğunda ve 185 metre yüksekliğindedir ve dünyada en büyük baraj olarak kabul edilir.

Three Gorges Barajının Amacı

Three Gorges barajının asıl amacı, Yangtze Nehri'nden elektrik sağlamaktır. Ayrıca, bu barajla bölgeye sulama ve gemi trafiği sağlamak da amaçlanmıştır. Baraj, yaygın sulama kanalları oluşturmak için kullanılıyor ve bu sayede bölgede su seviyesinin arttırılmasına yardımcı oluyor.

Three Gorges Barajının Faydaları

Three Gorges barajının birkaç faydası vardır. Baraj, su seviyesinin arttırılmasına yardımcı olurken, aynı zamanda bu bölgeye güvenli ve kontrol edilebilir bir enerji kaynağı sağlamaktadır. Three Gorges barajının en büyük faydası, fırtına ve su baskınlarından korunmasına yardımcı olmasıdır.

Three Gorges Barajına Olan Etkiler

Three Gorges barajının inşası, pek çok insanın yaşamını etkiledi. Barajın inşası, gölün ve nehrin yakınlarındaki köylerin ve kasabaların tamamen ortadan kaldırılmasına neden oldu. Ayrıca, barajın inşası, çevredeki insanların haklarını ve özgürlüklerini kısıtladı.

Sonuç

Three Gorges barajı, dünyanın en büyük barajı olarak kabul edilir ve Çin Hubei eyaletinde bulunur. Baraj, elektrik üretimi ve sulama sağlamak amacıyla inşa edilmiştir. Three Gorges barajına olan etkileri, pek çok insanın yaşamını etkiliyor.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)