Dünyanın en büyük barajı nerede

BebekYuzlu

Tanınmış Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,309
109
62
Ankara
Merhaba,

Dünyanın en büyük barajı nerede? Ben bu konuda bilgim olmadığı için forum üyelerinden yardım istiyorum.

Çin'de olduğunu duydum. Ancak nereye yakın olduğunu ve ne tür bir baraj olduğunu anlamakta zorlanıyorum. Barajın ismi nedir? Ne tür bir tesis olduğu hakkında bilgi verir misiniz?

Bu konuda forum üyelerinden yardım almak istiyorum. Lütfen baraj hakkında bana ne bildiğinizi paylaşın veya başka kaynaklardan bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmeyi önerin.

Herkese teşekkür ederim.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Dünyanın En Büyük Barajı: Three Gorges Barajı

Dünya üzerinde en büyük baraj olan Three Gorges Barajı, Yangtze Nehri'nde bulunan Çin'de yer almaktadır. Three Gorges Barajı, Çin'in çok köklü tarihi ve kültürel mirasına sahip olan ve Dünya Kültür Mirası olarak tanınan, Yangtze Nehri vadisi arasında bulunan 632 kilometrelik alana yayılmıştır.

Barajın Konumu ve Özellikleri

Three Gorges Barajı, Çin'in Hubei eyaletinde, Yichang şehrinin yaklaşık 200 kilometre güneyinde bulunmaktadır. Baraj, yüksekliği 185 metredir ve 3.700 metre uzunluğundadır. Baraj, aynı zamanda dünyanın en büyük enerji üretim tesisi olarak da bilinmektedir ve yaklaşık 85.000 megavatlık enerji üretebilmektedir.

Barajın Yapım Süreci ve Sonuçları

Three Gorges Barajı, Çin hükümetinin, Çin'in enerji ve su ihtiyacını karşılamak amacıyla 1993 yılında başlattığı bir proje olarak kabul edilmektedir. Proje, 2006 yılında tamamlanmıştır ve baraj, Çin'in su ve enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılmaktadır. Ancak, barajın dünya çapındaki etkileri hakkında tartışmalar vardır.

Barajın Yarattığı Etkiler ve Sorunlar

Three Gorges Barajı, Çin'in su ve enerji ihtiyacını karşılamak için önemli bir kaynak olarak öne çıkmaktadır. Ancak, barajın, Çin'in tabiatta meydana gelen değişikliklerin dışında, birçok insanı da etkilediği göz önüne alınmalıdır. Örneğin, barajın kurulmasıyla 1,3 milyon insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Ayrıca, barajın kurulmasıyla birlikte tabiatın etkilenmesi ve havzaların ve ormanların yok olması da söz konusudur.

Kısaca Sonuç
Three Gorges Barajı, Çin'in su ve enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılmış olan bir projedir. Baraj, Çin'de ve dünyada çok sayıda etkiler meydana getirmiştir ve hala tartışmalar sürmektedir. Barajın kurulmasıyla birlikte, Çin'de birçok insan evlerini terk etmek zorunda kaldı ve tabiat açısından da önemli etkiler meydana geldi.

• Angry
Reactions: Goksu

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)