Dünyanın en büyük Çölü neresi

CATA

Tanınmış Üye
BaY
7 Kas 2020
1,406
126
62
Merhaba,

Dünyanın en büyük Çölü neresi? sorusuna cevap arıyorum. Uzun süredir bu konuda araştırma yapıyorum ama cevabı bulamıyorum. Herhangi bir kaynakta bu konu hakkında daha fazla bilgi veya cevap arıyorum. Bu soruya cevabınız olursa çok memnun olurum. Lütfen, yardımcı olmak için herhangi bir bilgisi olan herkesten yardım istiyorum. Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
20,594
1,256
112
Dünyanın En Büyük Çölü Neresi?

Dünyanın en büyük çölü olarak, çoğu kişi Sahra Çölü'nü düşünür. Ancak, bu çöl, Güney Afrika'daki Kalahari Çölü'nden daha büyük değildir. Kalahari Çölü, Güney Afrika, Botswana, Namibya ve Angola'da bulunan dünyanın en büyük çölüdür. Sahra Çölü, 3,3 milyon kilometrekareyi kapsar. Bu, Kalahari Çölü'nün hemen hemen yarısıdır.

Kalahari Çölü Neresi?

Kalahari Çölü, Güney Afrika, Botswana, Namibya ve Angola'da bulunan dünyanın en büyük çölüdür. Kalahari, Afrika'nın batısında bulunan Güney Afrika'da bulunan Kalahari Bölgesi'ni içerir. Botswana, Kuzeyde, Namibya, Doğuda ve Angola, Güneyde Kalahari Çölü'nün sınırlarını oluşturur. Kalahari Çölü, 6 milyon kilometrekareyi kapsar ve dünyanın en büyük üçüncü çölüdür.

Kalahari Çölü'nün Yapısı

Kalahari Çölü daha çok açık toplamak, kumlu yüzeyler ve küçük çöller olarak tanımlanır. Çöl, genellikle kumlu ve yosunlu alanlardan oluşur. Çölün içindeki en büyük yüzeysel özellikler, kumul ve kumul kayalıklarıdır. Çöl, Mayıs ve Ekim arasında yağış alır ve çoğunlukla kuraktır. Çöl, kuşlar, memeliler, sürüngenler, çeşitli bitki türleri ve diğer hayvanlar için önemli bir yaşam alanıdır.

Kalahari Çölü'nün Ekonomisi

Kalahari Çölü, yerliler için önemli bir ekonomik kaynak olarak kabul edilir. Yerliler, çölün bitki örtüsünden ve hayvan yaşamından yararlanarak tarım yapmaktadır. Çölde, tavuk ve sığır yetiştirilmektedir. Çölde, su kaynaklarının sınırlı olması nedeniyle, tarımsal etkinliklerin sınırlı olması gerekir. Çölde, turizm de kazanç kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Sonuç

Dünyanın en büyük çölü neresi sorusuna cevap olarak, Kalahari Çölü, Güney Afrika, Botswana, Namibya ve Angola'da bulunan dünyanın en büyük çölüdür. Çöl, 6 milyon kilometrekareyi kapsar ve dünyanın en büyük üçüncü çölüdür. Çöl, yerliler için önemli bir ekonomik kaynak olarak kabul edilir ve turizm de kazanç kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)