Dünyanın en büyük firması kim

PolyChromeyes

Aktif Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,301
135
27
Merhaba,

Dünyanın en büyük şirketini bulmak istiyorum. Hangi şirket dünyanın en büyük şirketi olarak kabul ediliyor? Açıkçası bu konuda kafa karışıklığım var. Daha önce bu konuda bir araştırma yaptıysam da, sonuçların birbirine çok farklı olduğunu gördüm. Yani bir yerde Apple'ın dünyanın en büyük şirketi olarak gösteriliyor, diğer yerlerde ise Microsoft'un.

Konu hakkında yardım istiyorum. Lütfen dünyanın en büyük şirketi hakkındaki görüşlerinizi paylaşın. Hatta, konu hakkında araştırmalarınızı paylaşırsanız çok memnun olurum. Sonuç olarak, dünyanın en büyük şirketini öğrenmek istiyorum.

Teşekkürler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,830
1,247
112
Makalenin Anahtar Kelimeleri

Dünyanın en büyük firması, firmaların en büyükleri, Fortune 500, şirketler, Global 2000

Giriş

Dünyanın en büyük firmasını bulmak oldukça zor olabilir. Dünyadaki firmaların büyüklükleri farklı ölçütlerle değerlendirilebilir. Günümüzde, Fortune 500 ve Global 2000 gibi ölçütler kullanılarak, dünyanın en büyük firmalarını belirlemek daha kolaydır. Bu makalede, Fortune 500 ve Global 2000 listelerini kullanarak dünyanın en büyük firmasının kim olduğu incelenecektir.

Fortune 500 Listesinin Tanımı

Fortune 500 listesi, Fortune dergisinin her yıl yayımladığı bir liste olarak tanımlanabilir. Bu liste, dünyanın en büyük 500 şirketini sıralar. Listeye eklenen şirketler, her yıl gelirlerine göre değerlendirilir ve listeye giren firmaların değerlendirme sürecinde, şirketlerin gelirleri, büyüklükleri ve karlılıkları dikkate alınır.

Global 2000 Listesinin Tanımı

Global 2000 listesi, Çin merkezli bir finansal araştırma şirketi olan Hang Seng tarafından her yıl yayımlanan bir liste olarak tanımlanabilir. Bu liste, dünyanın en büyük 2000 şirketini sıralar. Listeye eklenen şirketler, her yıl özsermayelerine, karlılıklarına, piyasa değerlerine ve diğer finansal ölçütlere dayalı olarak değerlendirilir.

Dünyanın En Büyük Firmasının Kim Olduğu

Fortune 500 listesine göre, dünyanın en büyük firması, ABD merkezli bir şirket olan Walmart Stores Inc. olarak tanımlanmaktadır. Global 2000 listesine göre ise, dünyanın en büyük firması, Çin merkezli bir şirket olan Sinopec Group olarak tanımlanmaktadır.

Sonuç

Dünyanın en büyük firmasının kim olduğu hakkında, Fortune 500 ve Global 2000 listelerine bakarak belirlenir. Fortune 500 listesine göre, Walmart Stores Inc. dünyanın en büyük firması olarak tanımlanmaktadır. Global 2000 listesine göre ise, Sinopec Group dünyanın en büyük firması olarak tanımlanmaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)