Dünyanın en büyük petrol şirketi hangisi

AtarliGenc

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,328
127
2
Merhaba!

Dünyanın en büyük petrol şirketi hangisi? sorusuna cevap arıyorum. Konu hakkında yardım almak istiyorum. Özellikle, petrol şirketlerinin hepsinin özellikleri hakkında bilgi edinmek istiyorum. Bilgi toplayabilmek için, en büyük petrol şirketlerinin karşılaştırılabilir bir listesinin olmasının çok faydalı olacağını düşünüyorum. Konu hakkında güvenilir ve doğru bilgi edinmek için tavsiyelerinizi bekliyorum. Özellikle, konuyla ilgili en güncel ve doğru kaynakları öğrenmek istiyorum.

Şimdiden teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,731
1,256
112
Dünyanın En Büyük Petrol Şirketi: Hangisi?

Petrol, dünyadaki en önemli enerji kaynaklarından biridir. Dünya çapında petrol işletmeciliği, üretim ve satışı yapan şirketler, özellikle de petrol ticareti konusundaki liderlikleriyle öne çıkıyor. Hangisi dünyanın en büyük petrol şirketi?

Saudi Aramco, dünyanın en büyük petrol şirketidir. Kraliyet Ailesi tarafından yönetilen ve petrol ve gaz arama, üretim, işletmecilik, dağıtım ve satış hizmetleri sunan şirketin merkezi Suudi Arabistan'da bulunmaktadır. Şirket, dünyanın en büyük petrol üreticisi olmakla birlikte, dünyanın en büyük petrol ve gaz şirketleri arasında yer alıyor. Şirketin yıllık gelirinin yaklaşık 300 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor.

ExxonMobil, ABD'nin en büyük petrol şirketi ve dünyanın ikinci en büyük petrol şirketi olarak kabul edilmektedir. Şirket, petrol arama, üretim, işletmecilik ve satış hizmetleri sunan bir petrol şirketidir. Şirketin yıllık geliri yaklaşık 200 milyar dolara ulaşıyor.

BP, İngiltere merkezli bir petrol ve gaz şirketidir. Şirket, petrol ve gaz arama, üretim, işletmecilik, dağıtım ve satış hizmetleri sunmaktadır ve yaklaşık 160 milyar dolarlık bir yıllık geliri vardır. BP, dünyanın üçüncü en büyük petrol şirketi olarak kabul edilmektedir.

Total, Fransız merkezli bir petrol ve gaz şirketidir. Şirket, petrol ve gaz arama, üretim, işletmecilik ve satış hizmetleri sunmaktadır ve yaklaşık 150 milyar dolarlık bir yıllık geliri vardır. Total, dünyanın dördüncü en büyük petrol şirketi olarak kabul edilmektedir.

Bu şirketler arasında, Suudi Aramco dünyanın en büyük petrol şirketi olarak kabul edilmektedir. Diğer üç şirket ise, ABD, İngiltere ve Fransa merkezli olmak üzere dünyanın ikinci, üçüncü ve dördüncü en büyük petrol şirketleri olarak kabul edilmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)