Dünyanın en fakir ülkelerinde Türkiye kaçıncı sırada

kemikkadin

Üye
BaYaN
1 May 2023
1,302
135
17
Merhaba,

Dünyanın en fakir ülkeleri arasında Türkiye kaçıncı sırada olduğu konusunda merak ediyorum. Bu konuda ne kadar çok araştırdıysam da net bir cevap bulamadım. Konuyla ilgili yardım edebilecek olanlar olursa çok sevinirim. Lütfen bu konudaki bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Ülkelerin GSYİH'larının karşılaştırılmasına dayalı fakirlik sıralamalarını incelerken, Türkiye'nin dünyanın en fakir ülkeleri arasında ne sırada olduğu konusunda net bir cevap elde etmek çok zor. Diğer ülkeler arasındaki farklı ekonomik ve sosyal özellikler, karşılaştırmaların yanı sıra çok önemli faktörler olmaktadır.

Ayrıca ülkelerin fakirliğinin düzeyini ölçmek için kullanılan kriterlerin de farklılık göstermesi de Türkiye'nin dünyanın en fakir ülkeleri arasında kaçıncı sırada olduğu konusunda net bir cevap vermekte zorluk çıkarmaktadır.

Bu konuda bilgili olanların lütfen konu hakkında paylaşacakları bilgileri paylaşmalarını rica ediyorum. İnternet üzerinden araştırmalarımın sonuçlarının beni yanıltmaması için desteğinizi çok bekliyorum.

Çok teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,493
1,159
112
Dünyanın En Fakir Ülkelerinde Türkiye Kaçıncı Sırada?

Dünya ülkeleri arasında, özellikle sosyal ve ekonomik alanlarda dünyanın en fakir ülkelerinin hangi sıralamada olduğu merak ediliyor. Türkiye hangi sıralamada? Bu sorunun cevabını verebilmek için öncelikle dünyanın en fakir ülkelerinin sıralamasının nelerden oluştuğu, hangi kriterlerin kullanıldığı ve dünyada hangi ülkelerin en fakir ülkeler arasında yer aldığı gibi konuların üzerinde durmak gerekiyor.

Gross Ulusal Gelir (GDP) ise ülkeler arasındaki sosyo-ekonomik konumlarının belirlenmesinde kullanılan ve tüm ülkeler arasında karşılaştırılmasını sağlayan en çok kullanılan kriterlerden biridir. Bu kriter sayesinde ülkelerin ekonomik durumu belirlenmektedir.

Dünyanın En Fakir Ülkeleri Hangileri?

Gross Ulusal Gelir (GDP) kriterlerine göre dünyanın en fakir ülkeleri arasında en çok ülkeden bahsediliyor. Bu ülkeler arasında Çad, Kırgızistan, Nijer, Eritre, Afganistan, Sierra Leone, Mozambik, Gine, Somali ve Burkina Faso sayılabilir.

Türkiye Kaçıncı Sırada?

Gross Ulusal Gelir (GDP) kriterleri dikkate alındığında, dünyanın en fakir ülkelerinde Türkiye kaçıncı sırada yer alıyor? Türkiye, GDP'ye göre dünyanın en fakir ülkeleri arasında 40. sırada yer almaktadır. Türkiye, sıralama için kullanılan kriterler arasında en düşük sıralamaya sahip ülkeler arasındadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)