Dünyanın en pahalı tesbihi kaç lira

mahkum

Tanınmış Üye
BaY
9 May 2021
1,423
116
62
Merhaba,

Dünyanın en pahalı tesbihi kaç lira? sorusunu araştırmak istiyorum. Aslında, bu konuda çok fazla bilgim yok ve konuyla ilgili arama yaparken, çok sayıda farklı rakam öğrendim. Bu konuda size yardım etmek isteyenlerden yardım almak istiyorum. Biliyorum ki dünyanın en pahalı tesbihi değişebilir ve bu konu hakkında deneyimli olanların fikirleri büyük önem taşıyor.

Lütfen, bu konu hakkında düşüncelerinizi paylaşın. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,392
1,159
112
Dünyanın en pahalı tesbihi kaç lira?

Tesbihlerin güzelliği ve anlamı nedeniyle insanoğlu tarafından sevilen bir aksesuar olarak kabul edilmektedir. Tesbihlerin fiyatları da çeşitlerine göre değişmektedir. Ancak dünyanın en pahalı tesbihi kaç lira olduğu merak ediliyor.

Pahalı Tesbihlerin Fiyatları

Tesbihlerin pahalı olma sebepleri farklılık gösterebilir. Bazı tesbihlerin çok fiyatlarının arkasında tarihsel değerleri, özel yapım modelleri, ünlü kişiler tarafından kullanılmış olma durumu, özel işlemeler, altın, gümüş, inci veya diğer değerli maddeler gibi nedenler yatmaktadır. Örneğin, İran'ın Tahran kentinde bulunan Hazrat-e Masume Türbesi'nde bulunan ve Sultan Abdülhamit tarafından yaptırılan 33.000 inci taşıyan tesbihin fiyatı yaklaşık 5,2 milyon dolar olarak tahmin edilmektedir.

Dünyanın En Pahalı Tesbihi Kaç Lira?

Dünyanın en pahalı tesbihi kaç lira olduğu hakkında kesin bir rakam vermek mümkün değildir. Ancak, Hazrat-e Masume Türbesi'ndeki tesbihin fiyatı yaklaşık 5,2 milyon dolar olarak tahmin edilmektedir. Bu rakam Türk Lirası cinsinden yaklaşık 38 milyon liraya denk gelmektedir.

Tesbihin Değerinin Ölçülmesi

Tesbihlerin değerinin ölçülmesi insanların gözüyle değil, tarihsel arka planı, özelliği ve üzerinde yapılan işlemler ile değerlendirilmelidir. Değerli maddelerden yapılmış olan tesbihlerin değeri altın ve gümüş fiyatlarının yüksekliği ile de değişmektedir. Yapılan işlemlerin değeri, tesbih üzerindeki taşların çeşidi ve ne kadar çoklukta olduğu gibi nedenlere göre değişmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)