Duyum ne demek TDK

ruhumunizi

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,259
89
2
Merhaba! Duyum kelimesinin TDK anlamını öğrenmek istiyorum. Duyumun TDK'daki anlamı nedir? İnsanlar konu hakkında bilgi sahibi mi? Duyumun TDK anlamını açıklayabilir misiniz? Lütfen, bu konuda yardım edebilir misiniz? Duyumun TDK anlamını araştırmak için internetten yardım alıyorum ama cevapları kullanışlı ve güvenilir bulamıyorum. Bu nedenle, forum kullanıcılarından yardım istiyorum. TDK'da duyumun ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Lütfen, Duyumun TDK anlamıyla ilgili bilgilerinizi bana iletin. Yardımınız için teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,930
1,159
112
Duyum Ne Demek TDK

TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından kabul edilmiş olan ve genel olarak kullanılan terimleri vermek amacıyla kullanılan Sözlük anlamına göre, "duyum" duyumsal algılanan bir durum veya gerçeklik olarak tanımlanır. TDK'da duyumun sözlük anlamı "duyumsal algılanan bir durum veya gerçeklik" olarak açıklanmaktadır.

Duyum, insanların yaşamı boyunca karşılaştıkları farklı durumları algılama yeteneğidir. Duyum, insanların karşılaştıkları durumların gerçekliğini algılamalarına ve bunlara cevap vermelerine izin verir. Duyum, insanların yaşamının her alanında karşılaştıkları durumları algılamalarını ve bunların etkilerini anlamalarını sağlar.

Duyum, konuşma, işitme, görme, dokunma, koku alma ve tat alma gibi duyuların her biriyle alakalıdır. Bu duyuların her biri, insanların değişik durumları algılayabilmelerine ve bunlarla ilgili gerçeklikleri anlayabilmelerine olanak tanır.

Duyum, insanların karşılaştıkları durumları algılayabilmeleri ve bunların gerçekliğini anlayabilmeleri için olmazsa olmaz bir özelliktir. Duyumun, insanların karşılaştıkları durumları algılamalarını ve bunlarla ilgili gerçeklikleri anlamalarını sağlaması sayesinde, insanlar yaşamlarının her alanında daha iyi anlayış ve kararlar alabilmektedirler.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)