Egzotizm ne demek TDK

OySeon

Tanınmış Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,374
117
62
Merhaba,

Egzotizm hakkında ne anlama geldiğini merak ediyorum. TDK'nın "Egzotizm" kelimesinin açıklaması nedir? Eğer konu hakkında bir bilginiz varsa, lütfen bunu paylaşın. Çok teşekkür ederim.

Benim anladığım kadarıyla, egzotizm, halkın çoğunluğu tarafından tanınmayan veya pek alışılmadık olan bir durumu ifade ediyor. Bu durum, dünyanın farklı kültürlerinden, kabilelerden veya çevrelerden gelen fikirleri ve deneyimleri de içerebilir. Egzotik olarak kabul edilen her şey, sıradan ya da alışılmış olanlardan farklıdır.

Bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Lütfen, egzotizmi daha iyi anlamak için bana katkıda bulunanların görüşlerini paylaşın.

Teşekkürler.

RüyaGözleri

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
23
0
0
Egzotizm Nedir?

Egzotizm, TDK tarafından tanımlanmak üzere, “yabancı, çok farklı, özgün ve orijinal olan” anlamına gelmektedir. Egzotik olarak nitelendirilen şeyler, doğal ya da insancıl kaynaklardan oluşabilir. Egzotizm, günlük hayatın dışında ve çoğunlukla yabancı olan bir arka planı vardır.

Egzotik Nesneler

Egzotik nesneler, çoğu zaman eğlence amaçlı olarak kullanılır. Bazı örnekler şöyle olabilir:

- Egzotik balıklar: Akvaryum balıkları, tropikal balıklar ve çok renkli balıklar.

- Egzotik bitkiler: Orkide, yucca, palmiye, banan ağacı ve gül.

- Egzotik hayvanlar: Kaplanlar, sırtlanlar, papağanlar ve arap atları.

- Egzotik yiyecekler ve içecekler: Acai meyveleri, ceviz sütü, tamarind suları ve kokteyller.

Egzotik Yerler

Egzotik yerler, çoğu zaman turistik amaçlarla ziyaret edilir. Bazı örnekler şöyle olabilir:

- Egzotik tropikal adalar: Bora Bora, Tahiti, Moorea ve Palau.

- Egzotik çöller: Sahara, Kalahari, Gobi ve Atacama.

- Egzotik dağlar: Himalayalar, And Dağları, Kavkaz ve Alp Dağları.

- Egzotik nehirler, göller ve denizler: Amazon, Orinoco, Victoria ve Dead Sea.

Sonuç

TDK'nın tanımına göre, egzotizm, “yabancı, çok farklı, özgün ve orijinal olan” anlamına gelmektedir. Egzotik olarak nitelendirilen nesneler, doğal ya da insancıl kaynaklardan oluşabilir. Ayrıca, egzotik yerler de turistik amaçlarla ziyaret edilebilir. Egzotizm, hem doğal ve hayvanat bahçelerindeki canlılar, hem de çevremizdeki insanlar tarafından kullanılan bir terimdir. Egzotizm, günlük hayatın dışında ve çoğunlukla yabancı olan bir arka planı vardır.