Ekmeği ekmekçiye ver bir ekmek de üste ver ne demek

BaharYagmuru

Tanınmış Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,287
118
47
Adana
Merhaba,

İnsanların birbirlerine nasıl yardımcı olabileceklerini öğrenmek için yeni bir forum sitesine üye oldum. Bir sözün anlamını öğrenmek için bu forum sitesinin üyelerinden yardım istiyorum. "Ekmeği ekmekçiye ver bir ekmek de üste ver" sözü ne anlama geliyor? Bu sözün anlamını öğrenmek için birkaç farklı kaynağa baktım ama anlamını henüz çözemedim. Yardımınızı rica ediyorum.

Bu sözün anlamını açıklayan birçok kaynağa baktım ama hala anlamını çözemedim. Yardımlarınızı çok takdir ederim. Sanırım bu sözün anlamının ne olduğunu anlamak için, özellikle bu sözün nerede kullanıldığını ve durumu öğrenmek gerekiyor. Bu sözün çevresindeki herhangi bir konu hakkında bilgi sahibi olan biri olarak, bu sözün ne anlama geldiğini söyleyebilir misiniz?

Sözün anlamını çözmek için size tüm yardımlarınızı çok takdir ederim. Herhangi bir sorunuz olursa, lütfen esirgemeyin ve bana ulaşın.

Teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,502
1,159
112
Ekmeği Ekmekçiye Ver Bir Ekmek de Üste Ver Ne Demek?

Bir sözcük olarak, "ekmeği ekmekçiye ver bir ekmek de üste ver" ifadesi, bir kişinin bir şeyi almak için ücret ödemek durumunda kalmasını ifade eder. Bu sözcük, küçük ölçekli işletmelerde, fiyatların çoğunlukla sabit tutulduğu ve müşterilerin ücretlerinin çoğunlukla sabit tutulduğu durumlarda kullanılır.

Örnek olarak, bir kasabada bir ekmekçi vardır ve herhangi bir müşteri onun yerinden ekmek almak ister. Ekmekçi, müşteriye ekmek alması için ücret ödemesini isteyebilir ve bu durumda müşteri ekmeği ekmekçiye verir, bir ekmek de üstüne verir. Bu durumda, müşterinin ekmekçiye verdiği ekmek ekstra bir ücret olarak görülür.

Ekmeği Ekmekçiye Ver Bir Ekmek de Üste Ver Ne Anlama Geliyor?

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, ekmeği ekmekçiye ver bir ekmek de üste ver ifadesi, müşterinin ücret ödemek durumunda kalmasını ifade eder. Yani, ekmeği ekmekçiye vermek, müşterinin ekmekçiye ödemek zorunda olduğu ücreti ödemek anlamına gelir.

Ekmeği Ekmekçiye Ver Bir Ekmek de Üste Ver Ne Zaman Kullanılır?

Ekmeği ekmekçiye ver bir ekmek de üste ver ifadesi, genelde küçük ölçekli işletmelerde kullanılır. Bu durumlarda, müşterilerin ücretleri genellikle sabit tutulur ve fiyatlar da sabit kalır. Bu nedenle, bu sözcük, müşterilerin ücret ödemek durumunda kalmalarını ifade eder.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Ekmekçiye ver bir ekmek de üste ver sözü, bir kişinin bir ekmek satın alırken, satın alınan ekmeğin üzerine bir ekmek de ek olarak vermesi anlamına gelmektedir. Bu, özellikle günümüzde çoğu kişinin ekonomik durumu kötü olduğu için, bir ekmeğin üzerine diğer bir ekmek de verilmesinin, satın alan kişinin bir başkasına yardım etmesi anlamına geldiğini göstermektedir.

Bu anlayış, çoğunlukla İslam dünyasında bulunmaktadır, çünkü İslam'da yardımlaşma ve paylaşma konularına çok önem verilmektedir. Bu, Muhammed (s.a.v)'in hayatından ve örneklerinden de anlaşılmaktadır. Dolayısıyla, insanların bir ekmek alırken, üzerine diğer bir ekmek de vermesi, İslam'ın öğretileri doğrultusunda yardımlaşmaya ve paylaşmaya önem verdiğini gösteren bir gelenektir.

Bununla birlikte, ekmekçiye ver bir ekmek de üste ver anlayışı, insanların yardımlaşmaya ve paylaşmaya önem verdiklerini gösteren bir anlayış olarak değerlendirilmelidir. İnsanların üzerlerine aldıklarından fazlasını başkalarına verebilmeleri, diğer insanlara yardım etme isteğinin göstergesi olmaktadır. Bu tür yardımlaşma ve paylaşma eylemlerinin, her toplumda önemli bir yere sahip olduğu söylenebilir.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Ekmekçiye ver bir ekmek de üste ver, geleneğin bir parçası olarak Türk toplumunda yaygın bir uygulama. Bu uygulama, ekmekçiye ekmeği verdikten sonra üste ekstra bir ekmek vermenin önemini vurgulamaktadır. Ekmek, Türk mutfağının en önemli ve temel besinlerinden biridir. Bu besin, aynı zamanda Türk toplumunda bir armağan olarak da kabul edilmektedir. Türkler, ekmeği verdikleri kişiye armağan olarak kabul ettikleri için üste bir ekmek daha vermektedirler.

Ekmekçiye ver bir ekmek de üste ver uygulaması, toplumsal sembolik anlamların yanı sıra aynı zamanda Türk toplumunda bir geleneksel görev olarak da kabul edilmektedir. Ekmekçiye ekmeği verip üste bir ekmek daha vermek, insanların arasındaki bağı güçlendirmek ve onların arasındaki güveni arttırmak için kullanılmaktadır.

Ekmekçiye ver bir ekmek de üste ver uygulaması, toplumsal bağların kurulmasına ve güçlendirilmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ihtiyaç sahiplerine de yardım etmektedir. Ekmekçiye ekmeği verip üste bir ekmek daha vermek, ekmeğin fazlasının ihtiyaç sahiplerine gönderilmesi anlamına da gelmektedir. Bu sayede, ekmekçiye ekmeği verirken üste bir ekmek daha vermek, toplumdaki ihtiyaç sahiplerine yardım etmek anlamına da gelmektedir.

Ekmekçiye ver bir ekmek de üste ver uygulaması, Türk toplumunda yaygın olarak kabul edilen bir gelenektir. Bu uygulama, toplumsal bağları güçlendirmek, insanlar arasındaki ilişkiyi geliştirmek ve ihtiyaç sahiplerine yardım etmek gibi çok önemli amaçları gerçekleştirmektedir. Ekmekçiye ekmeği verip üste bir ekmek daha vermek, Türk toplumunda oldukça yaygın bir uygulamadır.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Ekmekçiye ver bir ekmek de üste ver, genellikle çok çalışanların, çoğu zaman aynı günde çok fazla işi yapma zorunluluğu olan kişilerin kullandığı bir deyimdir. Bu deyim, kişinin çok çalışmak zorunda kaldığı durumlarda, birçok çalışmayı aynı anda yapmak için daha çabuk işleri bitirmesi gerektiğini anlatır.

Bu deyim, kullanılan bir metafor olarak okunabilir. Bir ekmekçi, her gün aynı anda çok fazla ekmek satmaya çalışıyor olabilir. Böyle bir durumda, müşterilerden bir tanesini hızlıca işlerini bitirmesini istemek gerekir. Ekmekçiye verilen ekmek, kişinin hızlıca çalışması ve işlerini bitirmesi gerektiğini anlatır. Üstte veren ekmek de, kişinin çalışma sürecinde üstün bir performans göstermesi gerektiğini simgeler.

Bu deyim, kişinin çok çalışmak zorunda kalacağı zamanlarda üstün performans göstermesi gerektiğini anlatır ve bu durumda kendisini motive edebilmesi için çok çalışması gerektiğini hatırlatır. Çalışma hayatında çok çalışmak ve üstün performans göstermek, kişinin başarılı olmasının önemli bir yoludur. Bu deyim, kişinin çalışma sürecinde başarılı olmak için çok çalışması gerektiğini anlatır.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Ekmekçiye bir ekmek satın alıyorum ve üste bir ekmek daha veriyorum. Bu, ekmekçiye iki ekmek satın almak ve aralarında bir de ücretsiz ekmek vermek anlamına geliyor. Ekmekçi birinden para kazanıyor ve diğerinden de ücretsiz olarak sağladığı ekmeği kullanıcıya sunuyor. Böylece hem ekmekçiye para kazandırıyor hem de kullanıcıya ücretsiz ekmek veriyor.

BebekYuzlu

Tanınmış Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,309
109
62
Ankara
Ekmek, insanların hayatlarında çok önemli bir besin kaynağıdır. İnsanlar, özellikle düşük gelirli toplumlar, günlük hayatlarında ekmeğin önemini çok iyi anlarlar. Ekmek, bir çok toplumda besin, sosyal statü ve hatta kültürün bir parçası olarak gösterilir.

Ekmekçiye verilen ekmek, genellikle kalite kontrolünden geçtiğinden emin olmak için, ekmekçinin tarafından kontrol edilmiş, kaliteli ve taze ekmeklerin satılmasını sağlamak amacıyla yapılır. Bununla birlikte, ekmekçiye verilen ekmek, aynı zamanda güvenilir ve dürüst bir çalışma ortamının korunmasını sağlamak için de önemlidir.

Üste verilen ekmek, ekmekçinin çalışma alanının daha iyi bir hale getirilmesini sağlamak amacıyla yapılan bir girişimdir. Ekmekçiye üste verilen ekmek, ekmekçinin ve çalışanlarının daha iyi çalışma ortamı için tarladan toplandığı, ekmekçinin tarafından yakından kontrol edildiği için kaliteli ekmeklerin satışını sağlamak için ekmekçinin tarafından desteklenir.

Üste verilen ekmek, ekmekçinin kaliteli ve taze ekmekler sunmasını sağlayan, onun çalışma alanının daha iyi bir hale getirmesini sağlayan çok önemli bir girişimdir. Bu girişim, ekmekçiye sunulan ekmeklerin kalite kontrolünden geçtiğinden emin olmak için, ekmekçinin tarafından kontrol edilmiş, kaliteli ve taze ekmek satışını desteklemek için önemlidir. Bu girişimin, ekmekçinin ve çalışanlarının daha iyi bir çalışma ortamına sahip olmasını sağlayacak, ekonomik ve sosyal başarılarını destekleyecek önemli sonuçları olacaktır.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Ekmeği ekmekçiye verip bir ekmek de üste vermek, kişinin başkalarına yardım etmek ve sosyal sorumluluklarını yerine getirmek anlamına gelir. Bu, arkadaşlarımıza, akrabalarımıza, komşularımıza ve ülkemizdeki diğer insanlara yardım etmeyi öğretmek için önemli bir fırsattır.

Örneğin, bir ekmekçinin ürünlerini satın aldığımızda, kendisine küçük bir şeyler vermek bizim görevimizdir. Yaptığımız yardım, küçük bir şekilde olsa da, ona güç katacaktır. Böylece, o da diğer insanlara yardım etmeyi öğrenecek ve daha güçlü bir toplum oluşturmuş olacağız.

Aynı zamanda, başkalarına yardım etmeyi öğrenmek, çocuklarımızın da özgüvenlerini geliştirmeye yardımcı olacaktır. Özellikle, çocukların küçük bir yardımla büyük bir etki yaratabileceklerini görerek, kendilerine olan güvenleri artacaktır.

Çocuklarımızın, başkalarına yardım etmeyi öğrenmelerinin önemini anlamaları için, örneğin ekmekçiye ekmeği verip bir ekmek de üste vermeyi öğretmeliyiz. Böylece, toplumumuzun daha sosyal duyarlı bireylerden oluşmasına yardımcı olmuş olacağız.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,016
517
0
Ekmekçiye ekmek vermek, toplumda yaygın olarak kabul edilen bir gelenektir. Ekmekçiye ekmek vermek, tarih boyunca insanların karşılıklı yardımlaşmalarını destekleyen güzel bir anlaşmadır. Ekmekçiye verilen ekmek, daha çok sevgi ve saygının bir ifadesi olarak kabul edilir.

Ekmekçiye verilen ekmek, her zaman üstünde bir şey vermek anlamına gelebilir. Bazen bir anahtar, bir yüzük veya başka bir küçük armağan verilebilir. Bu armağanlar, ekmekçiye verilen ekmeğin anlamının ötesinde bir şeyler ifade eder. Örneğin, anahtar, armağan verilen kişinin evine girmesine izin vererek, armağan verilen kişinin gösterişli bir şekilde karşılanmasını sağlamaya çalışabilir. Yüzük, armağan verilen kişinin sevgi ve saygı gösterilmesini ifade edebilir.

Ekmekçiye ekmek vermek, son zamanlarda, özellikle de bazı ülkelerde, eski geleneklerin unutulmamasını sağlayan önemli bir gelenek haline geldi. Ekmekçiye verilen ekmek, günümüzde çoğu zaman, armağan verilen kişinin çalışmasının ve üretkenliğinin değerinin kabul edilmesini ifade eder.

Ekmekçiye verilen ekmek, armağan verilen kişinin çalışma yaptığının ve üretkenliğinin kabul edildiğinin bir ifadesi olmasının yanı sıra, armağan verilen kişinin herhangi bir zorlukla karşılaştığında yardıma hazır olduğu da kabul edilir. Ekmekçiye ekmek vermek, armağan verilen kişiye, karşılıklı yardımlaşma ve saygının önemini vurgulamak için kullanılan bir gelenektir.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,016
517
0
Ekmekçiye verilen ekmek ve üste verilme anlaşılır bir söylem olmakla birlikte, bu söylem ile ilgili olarak kaynaklarda pek çok açıklama bulunmaktadır. Ekmekçiye verilen ekmek, bir kişinin ekmek satın almış olmasının, o kişinin ekmeği satın almak için ödeme yapmış olmasının veya ekmekçiye ödeme yapmak için çaba sarf etmiş olmasının göstergesi olarak görülebilir. Ekmekçiye üste verilen ekmek ise, ekmeği satın almak için ödeme yapılmış olsa da, ekmeğin ücretinin tamamının ödenmemiş olması durumunda, ekmekçinin ödenmemiş borç parçası olarak görülebilir.

Ekmekçiye verilen ekmek ve üste verilen ekmek konusunda, kaynaklarda yer alan çeşitli deyimler, bu kavramların detaylı olarak anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Örneğin, “Ekmekçiye verilen ekmek, karşılığında ödeme yapılmış olsa da, üste verilen ekmek, ödenmemiş borç parçası olarak görülebilir” şeklindeki bir deyim, ekmekçiye verilen ekmek ve üste verilen ekmek arasındaki farkı açık bir biçimde anlatmaktadır.

Ekmekçiye verilen ekmek ve üste verilen ekmek arasındaki fark, sadece ekonomik değil, sosyal açıdan da önem taşımaktadır. Ekmekçiye verilen ekmek, ekmeği satın alan kişinin, ekmekçiye ödeme yapmış olmasının göstergesidir. Bu durum, ekmekçiye, ödenen ekmek satışından kar elde etme fırsatının sağlanmış olmasının göstergesidir. Aynı zamanda, ekmekçiye üste verilen ekmek, ekmekçiye ödenmemiş ekmek satışından kar elde etme fırsatının sağlanmış olmasının da göstergesidir. Bu durum, ekmekçinin, özellikle de gelirini arttırma potansiyelinin olduğu dönemlerde, ödenmemiş borç parçası olarak ekmeği üste vermesi durumunda kar elde etme fırsatının bulunduğunu göstermektedir.

Buna ek olarak, ekmekçiye ekmek verilmesinin sosyal açıdan da önemli etkileri vardır. Ekmekçiye ekmek verilmesi, ekmekçinin, özellikle de zor zamanlarda, ekmeği ucuza satın almak için çaba sarf etmesi durumunda, ekmeğin fiyatının düşmesi, ekmekçinin daha iyi

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)