Ekmek çullama nasıl yapılır

TheZenith

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,306
107
62
Merhaba,

Ekmek çullama nasıl yapılır? üzerine yardım istiyorum. Yıllardır ekmek çullamak istiyorum ama bir türlü doğru şekilde yapamıyorum. Her seferinde pişmiş ekmeğe çullama yapıyorum fakat sonuç her zaman istediğim gibi olmuyor. Gerekli malzemeler nelerdir ve nasıl yapılır? İyi bir tarif ve açıklamalarla ne kadar çabuk öğrenebilirim?

Şimdiden herkese teşekkürler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,363
1,247
112
Ekmek Çullama Nasıl Yapılır?

Ekmek çullama, her an evde hazırlanabilecek çok lezzetli bir atıştırmalıktır. Yemek yemek isteyenlerin vazgeçilmezidir. Ekmek çullama, et, sebze ve mayonez kullanarak hazırlanır. Ekmek çullamanın hazırlanması çok kolaydır ve çok lezzetlidir.

Gerekli Malzemeler

Ekmek çullamanın hazırlanması için gerekli malzemeler et, sebze, ekmek, mayonez ve tuzdur. Et, et suyu, et yağı veya sıvı yağ kullanılabilir. Sebze olarak domates, biber, salatalık, soğan, maydanoz, marul, mantar ve havuç kullanılabilir.

Hazırlama Aşaması

Ekmek çullamanın hazırlanması için öncelikle eti haşlayın. Et, küçük küpler halinde doğranıp haşlanır. Et haşlandıktan sonra, sebzeler de incecik doğranıp karıştırılır. Sebzelerin üzerine mayonez ilave edilir ve tuz eklenir. Et, sebze ve mayonez karışımının üzerine ekmek dilimleri konur.

Pişirme Aşaması

Ekmek çullamanın pişirme aşamasında, yağlı tava kullanılır. Yağlı tava ısıtılır ve ekmek çullama için kullanılan ekmek dilimleri tavaya yerleştirilir. Önceden doğranmış olan et, sebze ve mayonez karışımı ekmek dilimlerinin üzerine dökülür. Et, sebze ve mayonez karışımının üzerine diğer ekmek dilimi konur ve yağlı tava kapağı kapatılır. Ekmek çullama kızarmaya bırakılır. Ekmek çullama, hem iki tarafı kızarmış hem de içi kıpkırmızı olana kadar pişirilir.

Servis Aşaması

Ekmek çullama, servise hazır hale geldiğinde, çeşitli soslarla servise sunulur. Örneğin; domates sosu, mayonez veya ketçap gibi.

Ekmek çullama, et, sebze ve mayonez kullanarak hazırlanır ve kolayca evde pişirilebilir. Ekmek çullama, çok lezzetlidir ve herkes tarafından sevilir.

• Angry
Reactions: Canan

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,598
1,031
15
Ekmek çullama, ekmeğin üzerine ısıtılmış tereyağı veya margarin sürülerek yapılan bir tarif olarak bilinmektedir. Özellikle çocukların sevdiği, birçok kişinin kahvaltıda tükettiği ekmek çullama, çok basit bir yöntemle hazırlanır.

Bir tavaya biraz tereyağı veya margarin alınarak ısıtılır. Ekmek, bu tereyağı veya margarin üzerine sürülür ve orta-hafif ateşte iki tarafı da kızarana kadar ısıtılır. Ekmek çullamasının hazır olması için, ekmeğin tereyağı veya margarin üzerinde kızarıp, hafifçe kabarması yeterlidir.

Ekmek çullamasının tadını arttırmak için, üzerine ekstra olarak kullanılabilecek pek çok malzeme bulunmaktadır. Ekmek çullamaya, tereyağı veya margarin üzerine peynir, sucuk, pastırma, kavurma, kaşar, rendelenmiş kuşkonmaz, rendelenmiş soğan, rendelenmiş biber, rendelenmiş domates, zeytin, reçel, bal gibi malzemeler de eklenebilir.

Ekmek çullamanın yapılışı çok basit olsa da, çullama üzerine eklenen malzemeler sayesinde, çeşitli lezzetler elde edilebilir ve çullamanın tadı arttırılabilir. Özellikle çocukların sevdiği ekmek çullama, kahvaltılarda, öğlen yemeklerinde veya akşam yemeklerinde sevilen bir tariftir.