El etek çekmek nasıl yazılır TDK

ayes

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,373
140
62
Merhaba,

El etek çekmek nedir? TDK tarafından nasıl yazılması gerektiğini bilmiyorum ve yardımınızı istiyorum. El etek çekmek, Türkçe'de bir deyimdir ve günlük konuşmamızda sıkça kullanılır. Ancak Türk Dil Kurumu'nun resmi sözlüğünde bu sözcüğün ne anlama geldiğini bulamadım. Yardım istediğim şey, el etek çekmek ne demektir ve TDK tarafından nasıl yazılır?

Şimdiden teşekkürler.

KanatlıGökyüzü

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
75
2
0
El Etek Çekmek TDK'da Nasıl Yazılır?

El etek çekmek, Türk Dil Kurumu (TDK) dilbilim sözlüğünde “dürtmek” olarak tanımlanır. Dürtmek, dürtüklemek, çağırmak veya çağrılmak anlamına gelen bir fiil cümlesidir. Bu deyim, çoğunlukla evcil hayvanların çağırılmak için dürtüklenmesi veya kızgınlıkla dürtülen insanların kendilerini kontrol etmeye çalışmaları anlamında kullanılır.

El Etek Çekmek Ne Anlama Gelir?

El etek çekmek, bir kişinin isteklerini, davranışlarını veya tepkilerini daha yumuşak ve sakin bir şekilde ifade etmeye çalışmasını ifade eder. Deyim, bir kişinin kontrol etme çabasını anlatır ve bu kişinin kendini kontrol etmesi gerektiği durumlara dikkat çekmektedir.

El Etek Çekmek Neden Önemlidir?

El etek çekmek, kişinin hırsından, kızgınlığından veya öfkesinden arınmasına yardımcı olur. Kişi, duygularının kontrol altında tutulmasını sağlamak için kendini sakin tutmaya çalışır ve bu da kişinin diğer insanlara saygı duyma ve kendisiyle barışık olma becerilerini geliştirmesini sağlar. El etek çekmek, kişinin diğer insanlarla iletişim kurmasına ve başarılı bir iletişim kurmasına yardımcı olur.

El Etek Çekmek Nasıl Uygulanır?

El etek çekmek, kişinin kızgınlığını, öfkesini veya hırsını dizginleyebilmesi için önemlidir. Kişi, kendini kontrol etme becerisini geliştirmek için duygularının bilincinde olmalı ve onlardan kaçınmaya çalışmalıdır. Kişi, kendisini duygularının kontrolü altına almak için sakinleştirici teknikler kullanabilir. Kişi, kendini kontrol edebilmek için kendisine saygı duymalı ve kararlarını verirken akıl ve mantık üzerinden hareket etmelidir.

Anahtar Kelimeler: El etek çekmek, TDK, dürtmek, sakinleştirici teknikler, kontrol etme.