El oğlu nasıl yazılır TDK

CounteSS

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,366
115
62
Merhaba arkadaşlar, El oğlu nasıl yazılır TDK? sorusuna cevap arıyorum. TDK Sözlük'te ne yazılacağını çok net bir şekilde anlamadım ve aradığım cevabı bulamadım. Bir kelimeyle aynı anlama sahip iki kelimeyi bir araya getirme yöntemiyle el oğlu nasıl yazılır? İşte bu soruyu cevaplamak için aradığım yardım. Herhangi bir dilbilgisi kurallarına bağlı kalarak veya bir örnek vermek suretiyle bana el oğlu kelimesinin TDK Sözlük'te nasıl yazılacağını öğretirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

PusulaKahve

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
33
1
0
El Oğlu Nedir?

El oğlu kelime anlamı olarak, ebeveynlerinin (özellikle baba) eli altında yetişmiş olan kişi anlamına gelmektedir. El oğlu, babasının öğrettiği ve öğreneceği konularda, babasından yardım alarak öğrenmiş olan kişidir. El oğlu, babasının gözetiminde ve rehberliğinde yetişmiş olan bir kişidir.

Konuyla ilgili TDK tarafından kullanılan resmi kelime el oğlu'dur. Resmi kelimenin yazımı ise el oğlu şeklinde olmalıdır. El oğlu kelimesi, sözcükteki "l" harfinin kalın yazımı ile belirtilmelidir. El oğlu kelimesi, bir isim olarak kullanıldığında, kelimenin sonundaki "u" harfi büyük yazılmalıdır.

El Oğlu Nasıl Kullanılır?

El oğlu kelimesi, bir isim olarak kullanıldığında, çoğulu "el oğulları" şeklinde olmalıdır. El oğlu kelimesi, bir isim olarak kullanılırken, cümle içerisinde kullanılan diğer kelimeler gibi büyük harfle başlamalıdır.

El oğlu kelimesi, özne (kim) olarak kullanılıyorsa, zamir olarak (onlar, bunlar) kullanılıyorsa, özne (kim) olarak kullanıldığında çoğulu "el oğulları" şeklinde kullanılmalıdır.

El oğlu kelimesi, özne olarak kullanılıyorsa, özneyi çoğullaştıracak ekler (ler, lar) kullanılarak kullanılmalıdır. Örneğin; El oğulları güzel bir çalışma yaptılar.

El Oğlu İle İlgili Örnek Cümleler

El oğlu, babasının öğrettiği ve öğreneceği konularda, babasından yardım alarak öğrenmiş olan kişidir.

El oğlu, babasının gözetiminde ve rehberliğinde yetişmiş olan bir kişidir.

El oğulları güzel bir çalışma yaptılar.

El oğlu, babasının öğrettiği konularda daha başarılıdır.

El oğlu, babasının öğretilerini her zaman dikkatli bir şekilde dinlemiştir.