Emlak gelen ekler nasıl yazılır TDK

SokakFeneri

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,299
115
2
Merhaba, emlak gelen ekler konusunda yardım almak istiyorum. TDK'da nasıl yazılacağı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. İşlerim için bu bilgilerin gerekli olduğunu düşünüyorum çünkü ekleri doğru bir şekilde yazmak çok önemlidir. Yardım almak istediğim konuya ilişkin herhangi bir yönerge, kaynak, örnek veya herhangi bir konuda bilgi verebilecek herhangi bir kişi hakkında bilgi verebilir misiniz? İlginiz için çok teşekkür ederim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,885
1,159
112
Giriş

Emlak gelen ekleri yazmak, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) kılavuzlarını izleyerek, kullanılan terimleri doğru şekilde kullanarak ve açık ve anlaşılır cümleler yazılarak yapılır. Bu makalede, TDK'nın emlak gelen ekleri yazma konusundaki kılavuzlarının nasıl uygulanacağını açıklayacağız.

TDK'nın Kılavuzlarının Uygulanması

Türk Dil Kurumu, emlak gelen ekleri yazmak konusunda kapsamlı bir kılavuz oluşturmuştur. Kılavuz, emlak gelen eklerinin biçimleri, çekim ekleri, ön ekler ve kullanım kurallarını içerir. Kılavuz, yazılan kelimelerin okunuşunu da belirleyen çekim eklerinin kullanımını açıklar.

Gelen Eklerin Biçimleri ve Çekim Eklerinin Kullanımı

Türk Dil Kurumu, emlak gelen eklerini iki farklı biçimde yazmayı önerir. Bunlar, kısaltılmış (kısa) ve genişletilmiş (uzun) biçimlerdir. Kısaltılmış biçimler, daha kısa ve kolay okunan cümleleri oluşturmayı mümkün kılar. Genişletilmiş biçimler ise daha ayrıntılı ve anlaşılır cümleleri oluşturmaya yardımcı olur.

Kılavuz, çekim eklerinin kullanımını da ayrıntılı olarak açıklar. Çekim ekleri, kelimelerin okunuşunu belirleyerek, cümlenin oluşturulmasını kolaylaştırır. TDK, çekim eklerinin kullanımı konusunda ayrıntılı kurallar belirlemiştir.

Ön Eklerin Kullanımı ve Kullanım Kuralları

Türk Dil Kurumu, emlak gelen eklerinin yazımında ön ekleri de kullanılmasını önermektedir. Ön ekler, cümleyi daha anlaşılır hale getirir ve anlamın geliştirilmesine yardımcı olur. Ön ekler, kelime anlamını değiştirmez; sadece yeni bir anlam kazandırır.

TDK, emlak gelen eklerin kullanımında bazı kurallar belirlemiştir. Bu kurallar, emlak gelen eklerinin özellikleri, çekim ekleri ve ön ekler gibi konularda açıklanır.

Sonuç

Emlak gelen ekleri yazmak, Türk Dil Kurumu'nun kılavuzlarını izleyerek ve kullanılan terimleri doğru olarak kullanarak yapılır. TDK, emlak gelen ekleri yazmak konusunda kapsamlı bir kılavuz oluşturmuştur. Kılavuz, emlak gelen eklerin biçimleri, çekim ekleri, ön ekler ve kullanım kurallarını açıklar. Bu kuralların izlenmesi, emlak gelen ekleri yazmak için gerekli olan her şeyi verir.